Proč na Facebooku nevyděláváte?

23.03.2017

Mít profil na sociálních sítích je v dnešní době stejně běžné jako kamenný obchod s poutavou výlohou. Taky nějaký určitě máte, že jo?

Očekávali jste však při jeho zakládání, že vám bude generovat obrovské zisky, že díky němu zněkolikanásobíte prodej a že získáte spoustu fanoušků, jenže realita je úplně opačná? 

V tomto článku vám vysvětlím, proč tomu tak je!

Sociální sítě nejsou e-shopy

Všem svým klientům hned na začátku říkám, že sociální sítě nejsou e-shop! Na to pamatujte po celou dobu!

K čemu slouží Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram, YouTube? Co myslíte?

Jejich prapůvodní význam nebyl v prodeji, v propagaci produktů a služeb, ani ve zvyšování zisků. Od prvopočátku se jedná o >sociální sítě<, které mají lidi propojovat.

Lidé se chodí na sociální sítě bavit, ne nakupovat

Lidé se tady chtějí bavit. Chtějí sdílet nějakou svoji pěknou fotku, chtějí se podívat, jak se mají jejich přátelé, chtějí se něco zajímavého dozvědět, chtějí si odpočinout.

Představte si, že jste váš průměrný zákazník. Ať už jste žena nebo muž, v jakémkoliv věku a bydlíte kdekoliv na světě, pravděpodobně chodíte buď do školy nebo do práce.

Každý den máte spoustu povinností. Ve škole vás štvou učitelé, v práci nadřízení, máte spoustu úkolů, stres je u vás na denním pořádku. Po škole nebo po práci musíte ještě zaopatřit domácnost - uklidit, nakoupit, navařit atp.

Večer po takovém dni rádi zaboříte své unavené tělo do pohodlné sedačky nebo postele, zapnete si televizi nebo internet a necháte se jednoduše bavit. Už nechcete myslet na to, že vás zítra čeká těžká zkouška nebo důležitá prezentace. Prostě chcete vypnout.

Budete si chtít v takovém rozpoložení něco kupovat, sjednávat, zařizovat nebo řešit?

Nemůžete na své fanoušky vybafnout s "Kupte si tohle a pak támhleto..."

Proto taky nefungují příspěvky typu "Kupte si toto zboží, právě teď je ve slevě..." nebo "Objednejte si tento výrobek, protože jej musíte mít..."

Vaši fanoušci jsou na sociálních sítích pro, aby se bavili. Ne proto, aby bezhlavě nakupovali vše, co na ně kde vyskočí.

Jak získat srdce fanoušků a následně jejich peněženku?

Musíte jít na to úplně z jiného úhlu. Chápu, že potřebujete prodávat, ale výše jsme si řekli, že takovými příspěvky toho skutečně nedocílíte.

Vyvarujte se proto podobným příspěvkům a budujte si své publikum příběhy, emocemi, zajímavostmi a zábavou. Bavte své fanoušky! V předchozím mém článku jsem vám prozradila 7 tipů k zajímavějšímu obsahu na Facebooku. Řiďte se jím a bavte své publikum!

Nesnažte se prodávat za každou cenu, ale spíše budujte vztah.

Pár příkladů pro ukázku

Zveřejněte příspěvek o: 

  • vašem novém kolegovi, 
  • jak balíte objednávku pro vaše zákazníky, 
  • jak připravujete pohoštění pro vašeho šéfa, který slaví narozeniny, 
  • jak předáváte objednávku vašemu zákazníkovi, 
  • jak se vaši zaměstnanci baví zpíváním o pauzách, 
  • jak vymýšlíte hry na teambuilding apod.

Možností je spousta. Napište mi a já pro vás vymyslím další. 

Zkrátka ale pište o lidských a firemních příbězích. Těmi si postupně získáte srdce svých zákazníků a díky tomu také jejich peněženku.

Občas takový obsah doplně videi, gify, vtípky, zajímavostmi a novinkami a budete mít vyhráno. Pak se budou vaše produkty nebo služby prodávat prakticky samy.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Máte za to, že nejste profesionální fotograf. Své fotky vnímáte jako velmi nekvalitní. Necítíte se na to, abyste na svůj firemní profil vkládali své fotografie. Jenže na profi fotografa nemáte budget. A tak sáhnete po fotobance. Jenže je to skutečně výhra? Je to krok správným směrem? Pojďme se na toto téma podívat pohledem správkyně...

Pohybujete se na Facebooku. Jste na počítači. Normálně pracujete, jak jste zvyklí. A najednou se vám objeví error. Nejde se vám vrátit zpátky, ani jít nikam kupředu. Co teď? Co se stalo? Jak se můžete odhlásit z Facebooku, když vám hlásí error? A jak se tato situace dá vyřešit?

Nastavujete si několikátou placenou reklamu v METĚ. Procházíte si celým nastavením krok po kroku. A najednou si všimnete podivné části "Speciální kategorie reklam". Říkáte si: "To se mě netýká..." a jdete dál... Ovšem i přesto vám to šrotuje hlavou. Co to vlastně je? K čemu to tam je? Koho se to teda týká, když vás ne? ...