Netolismus aneb závislost na sociálních sítích

09.02.2018

V dnešním článku se na oblast sociálních sítí podívám z trochu jiné perspektivy. Není totiž vše jen růžové. V současnosti si svět bez počítačů a telefonů nedokážeme představit. Moderní technika je všude kolem. Umožňuje pohodlnou komunikaci, rychlé získávání informací nebo udržování čerstvého vhledu do dění světa. V tomto článku ovšem odhalíme obávané, stinné stránky tohoto technického pokroku.

Kde netolismus můžeme spatřit?

Nemusíme ani moc dlouho přemýšlet. Stalo se vám někdy, že jste si s sebou zapomněli vzít mobil a rázem vás po celou dobu ovládala nervozita? Zašli jste si s někým na kafe, ale dotyčný se spíše než vám věnoval telefonu? Máte poslední dobou pocit, že se nedokážete soustředit, máte méně času na přátele, práci, učení? Nedokážete koncentrovaně pracovat, dokud si nezkontrolujete Facebook a e-mail? Jsou vaše děti protivné, pokud si každý den nedopřejí určitou dobu na počítači? Hůře vstáváte, protože jste kvůli telefonu šli pozdě spát? Sužuje vás špatná nálada ze zmeškaného seriálu? 

V tom případě vám netolismus, neboli závislost na internetu, není úplně cizí. Nervozita či pocit prázdnoty při absenci používání sociálních sítí, ztrácení vlastní sebekontroly a kontroly nad časem, poruchy soustředěnosti či náhle oslabení sociálních vztahů jsou jedny z příznaků.

Kdo je ohrožen?

Bohužel se tato problematika týká spousty lidí v různém věku. Může ohrožovat téměř každého, kdo má přístup k internetu. Prostředky, kvůli kterým trávíme tolik času na internetu nazýváme "virtuální drogy" (mobilní telefon, notebook, tablet, televize). 

Obzvlášť nebezpečné jsou např. problémy v práci, neshody s partnerem, dlouhodobý stres, nedostatek sportu, hádka s blízkým člověkem, ztráta koníčků a volnočasových aktivit nebo dokonce úmrtí v rodině. V těžkých chvílích můžeme internet vnímat jako vhodnější "útěk z reality" než procházku přírodou. A to se nám později může vymstít.

Proces boje se závislostí

Jako každá závislost i tato může zajít do extrémů. I přesto, že tady nejspíš nehrozí takové následky jako při silnějších závislostech (drogy, gambling), i tady je potřeba najít cestu ven a problém včas vyřešit. Léčený se neobejde bez motivace, která je nezbytná. Důležité je, aby byla postiženému situace vysvětlena, uvědomil si ji a posléze viděl její negativa. 

Jak probíhá léčba? 

V první fázi je potřeba si odepřít zmíněné "virtuální drogy" a využívat je jen v případě opravdové potřeby, nikoliv k zábavě. Je to velmi těžké období, kdy léčený trpí abstinenčními příznaky. Může být po určitou dobu agresivní, nesvůj, trpět pocitem prázdnoty. Ve vyhrocených případech i depresemi. Bude mít neustále nutkání od celého odvykacího procesu upustit. 

Další fází je hledání si nových aktivit. Dotyčný má po úspěšném prvním kroku totiž velkou spoustu volného času, který musí být zaplněn. Důležité je, aby byly aktivity vhodně zvolené - bavili ho. Dobré je najít si parťáka, se kterým by se vzájemně motivovali. 

Poslední část procesu je tento nový program udržet, zavést jej do svého života jako rutinu a neodolat. Nenechat se odradit, pokud si s vámi někdo bude chtít psát, ale radši jej pozvat na šálek čaje nebo na večeři.

Neodhalený netolismus ve vaší blízkosti

Udává se, že popsaný proces odvykání trvá cca tři měsíce až dva roky, než dojde k naprostému oproštění od závislosti. Je to ovšem individuální. Záleží na vůli dané osoby a ochotě na sobě pracovat. Lidé, kteří jím prošli, popisují své dny jako daleko osvobozující, šťastnější. Budete se cítit lépe, bez břemena, které dokáže řídit váš denní program nebo dokonce celý život. 

Plno lidí kolem nás o netolismu nemá nejmenší ponětí. Přijde nám čím dál víc normální, když na sebe lidi v obchodních centrech narážejí, protože si s někým píší. Věřte ale, že je zde něco špatně, výše zmíněné následky pro nikoho nejsou moc příjemné. Pokud znáte někoho, kdo se do sebe poslední dobou uzavřel, přestává osobně komunikovat, stýkat se s přáteli, mobil nespustí z ruky a je neustále online, zkuste ho informovat.

A jak jste na tom vy? Dokážete si přestavit, že byste nechali telefon ležet týden v šuplíku? Našli jste se v příznacích? Pokuste se s tím něco udělat. Třeba upevníte svoji vůli a budete šťastnější. Rozhodně to za pokus o vyrovnanější osobnost stojí.  

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Facebook vás zablokoval. Nefunguje vám dvoufázové ověření. Zabránil vám zkrátka přístup do vašeho osobního účtu. Jenže vaše placené kampaně pod vaším firemním účtem vám stále běží. Máte je naplánované na neurčito. Vy je ale potřebujete ihned zastavit. Jak to tedy můžete udělat i bez toho, aniž byste se dostali do svého Reklamního účtu?

Je den jako každý jiný. Kontrolujete si svůj Reklamní účet. Chcete se podívat na výsledky svých kampaní. Na vašem profilu vše běží v pořádku. Ovšem když vejdete do svého Reklamního účtu na Facebooku (Ads Manageru / Správce reklam), nevidíte žádné výsledky jako obvykle, ale jen informaci "Máme problém načíst všechna požadovaná data.". Co s tím? Jak...

Nástěnka fotek ve čtvercovém formátu – to je Instagram. Instagram aktuálně oslovuje především mladší publikum. Intuitivně by tak velké B2B společnosti nemusely takové médium upřednostňovat. Existuje však mnoho důvodů, proč by využití Instagramu mohlo být pro vás přínosné. Jak můžete efektivně oslovit svou B2B komunitu i na Instagramu?