Kdo je ohrožen?
Bohužel se tato problematika týká spousty lidí v různém věku. Může ohrožovat téměř každého, kdo má přístup k internetu. Prostředky, kvůli kterým trávíme tolik času na internetu nazýváme "virtuální drogy" (mobilní telefon, notebook, tablet, televize).
Obzvlášť nebezpečné jsou např. problémy v práci, neshody s partnerem, dlouhodobý stres, nedostatek sportu, hádka s blízkým člověkem, ztráta koníčků a volnočasových aktivit nebo dokonce úmrtí v rodině. V těžkých chvílích můžeme internet vnímat jako vhodnější "útěk z reality" než procházku přírodou. A to se nám později může vymstít.
Proces boje se závislostí
Jako každá závislost i tato může zajít do extrémů. I přesto, že tady nejspíš nehrozí takové následky jako při silnějších závislostech (drogy, gambling), i tady je potřeba najít cestu ven a problém včas vyřešit. Léčený se neobejde bez motivace, která je nezbytná. Důležité je, aby byla
postiženému situace vysvětlena, uvědomil si ji a posléze viděl její negativa.
Jak probíhá léčba?
V první fázi je potřeba si odepřít zmíněné "virtuální drogy" a využívat je jen v případě opravdové potřeby, nikoliv k zábavě. Je to velmi těžké období, kdy léčený trpí abstinenčními příznaky. Může být po určitou dobu agresivní, nesvůj, trpět pocitem prázdnoty. Ve vyhrocených případech i depresemi. Bude mít neustále nutkání od celého odvykacího procesu upustit.
Další fází je hledání si nových aktivit. Dotyčný má po úspěšném prvním kroku totiž velkou spoustu volného času, který musí být zaplněn. Důležité je, aby byly aktivity vhodně zvolené - bavili ho. Dobré je najít si
parťáka, se kterým by se vzájemně motivovali.
Poslední část procesu je tento nový program udržet, zavést jej do svého života jako rutinu a neodolat. Nenechat se odradit, pokud si s vámi někdo bude chtít psát, ale radši jej pozvat na šálek čaje nebo na večeři.