Hashtagy - Co to je a jak se správně používají?

14.01.2021

Hashtag. Setkali jste se nyní s tímto pojmem poprvé v životě? Zaujalo vás to? Co to vlastně ten hashtag je? Jak se správně používá? A k čemu vám vůbec bude dobrý? To všechno se dozvíte právě zde.

Hashtag

Jako hashtag označujeme slovo nebo frázi, která je označena mřížkou (#). Nedílně jsou hashtagy spjaty hlavně se sociálními sítěmi. Proč byste je měli používat?

Proč používat hashtagy

Jinak bychom hashtagy mohli označit v podstatě jako klíčová slova. Původně se využívaly hlavně na sociální síti Twitter, svoje místo však našly i na Instagramu a také na Facebooku.

Podle hashtagů mohou uživatelé vyhledat ty příspěvky, které jsou pro ně zajímavé. Používání hashtagů je tedy z pohledu social media marketingu vysoce efektivní pro adekvátní propagaci značky a má značný dopad.

Z pohledu značky je navíc zásadní výhodou to, že se jedná o mocný nástroj, jehož prostřednictvím lze zaujmout cílové publikum, a to aniž by bylo nutné se dále zabývat hlubším osvojením možností jednotlivých platforem a jejich trendy.

Správně použitý hashtag může obsahovat kromě písmen i číslice. Jiné symboly však vhodné nejsou. Víceslovné fráze se zapisují vždy bez mezer. V češtině je vhodné se u hashtagů vyhnout interpunkci.

Hashtagy vyžadují stručnost a relevanci

Hashtagy by měly být stručné a výstižné. Je tak na místě se držet spíše jednoslovných, případně je ponechat v podobě krátkých slovních spojení. Nepřehánějte to ani s jejich množstvím. Úplně stačí pět až deset u příspěvku. Za každým z nich následuje mezera.

Navíc mohou být vloženy do úplně každého příspěvku. Ovšem pamatujte na pravidlo střídmosti - připisujte je tam, kde mohou být přidanou hodnotou a stimulovat vaše publikum k interakci.

Volte je i s ohledem na to, jaké publikum mají zasáhnout, jde vám o sledující z jedné země nebo může být váš obsah přínosný lidem napříč několika státy? Z toho se samozřejmě případně odvíjí nejen samotná fráze, ale i cílový jazyk hashtagu.

Dobrý hashtag je konkrétní

U hashtagů taktéž není žádoucí snaha o přílišnou unikátnost. Vynechte odborné termíny nebo unikátní slovní spojení. Důvod je prostý: Taková slova málokdo zná, tudíž je ani nikdo nehledá. Účinek takového hashtagu je slabý.

Dobrý hashtag však nesmí být ani příliš obecný. To vede k tomu, že vyhledané příspěvky již nejsou relevantní, rozpětí obsahu je široké a váš konkrétní příspěvek v něm snadno zapadne.

Hashtag může být umístěn na začátku příspěvku, v jeho těle, případně na konci. Vepsat je jej možné do příspěvku i do komentáře. Díky tomu mohou obsah najít i ti lidé, kteří nepatří ke sledujícím dané značky.

Hashtagy však nemusejí být využívány jen pro získání nových sledujících. V marketingové strategii lze tímto způsobem jednoduše prozkoumat obsah vaší konkurence.

Jak najít správný hashtag?

Hranice mezi tím, který hashtag je výstižný a který je příliš obecný nebo naopak až moc konkrétní, je velmi tenká.

Jestliže tápete nad tím, které hashtagy jsou ty pravé, můžete se například inspirovat těmi, jež používají úspěšní influenceři nebo vaše konkurence. Dále existuje celá řada výzkumných nástrojů vhodných pro vyhledání relevantních hashtagů. Nejjednodušším je ruční vyhledání daného hashtagu na dané sociální síti.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."