Firemní marketing na LinkedInu

26.07.2018

České firmy stále více objevují rozličné sociální sítě. Už dávno neplatí, že by se společnosti prezentovaly jen na Facebooku. Na scénu přichází také například Instagram nebo LinkedIn. A právě o LinkedIn bych zde chtěla chvíli povídat. Hodí se vám do vaší firemní komunikace? Je zde dobré mít profil? Jaké cíle zde můžete plnit? A nejsou to jen vyhozené peníze?

Podstata LinkedIn

Nejprve si představíme, co to vlastně ten LinkedIn je. Jedná se o "profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech," říká jasně a výstižně Wikipedie. A já nemůžu než souhlasit. 

Na LinkedIn se lidé nechodí příliš bavit, ani si zde hledat lásku, nebo zabít čas. LinkedIn je mezi sociálními sítěmi specifická tím, že si zde lidé nejčastěji chodí hledat práci a firmy zde zase hledají potenciální zaměstnance.

Jak se vám LinkedIn hodí do marketingového mixu?

A kde v tomto principu figurujete vy? Někde mezi zvyšováním povědomí o vaší firmě a hledáním nových zaměstnanců. 

Na LinkedIn totiž můžete komunikovat například za účelem zvýšení vlastní prestiže, získání společenských kreditů, zvýšení povědomí o firmě, budování důvěry, zvyšování fanouškovské základny, nebo jednoduše jen za hledáním nového zaměstnance. 

A i když zrovna zaměstnance nehledáte, můžete zde být. Vybudujete si zde fanouškovskou základnu, kterou potom snadněji oslovíte ve chvíli, kdy už zaměstnance reálně budete poptávat. Třeba se mezi vašimi fanoušky skrývá dokonalý zaměstnanec. To nikdy nevíte.

Měli byste mít profil na LinkedIn?

Ovšem být zde za každou cenu určitě nemusíte. Obecně u firem platí pravidlo, že čím více profilů mají, tím nekvalitněji je odvedena komunikace na jednotlivých kanálech

Proto si hned na začátku vyberte jednu, maximálně dvě sociální sítě a zde se snažte komunikovat skutečně pořádně a poctivě. Nikde navíc není psáno, že nutně musíte mít profil na všech sociálních sítích, které existují. O tom to určitě není! Je tedy pouze na vás, pro kterou se rozhodnete.

Kolik stojí placená reklama na LinkedIn?

Zároveň ale na LinkedIn počítejte s vyšší cenou za placenou reklamu. Minimálně zde totiž musíte do reklamy vložit 10 USD denně. To je o 210 Kč více než například na Facebooku. Na Facebooku totiž činí tato minimální částka jen 10 Kč za den. Proto si rozhodně připravte vyšší budget do placené reklamy.

Na druhou stranu, pokud už se jednou do reklamy na LinkedIn pustíte, zjistíte, že zde můžete mnohem lépe zacílit na tu správnou cílovou skupinu. Můžete si zde totiž vybrat například konkrétní firmu, kde daný člověk pracuje, jeho konkrétní pracovní pozici, věk, místo bydliště, titul a spoustu dalšího. Oproti Facebooku je zde tedy cílení placené reklamy mnohem sofistikovanější a přesnější.

A jaké je mé doporučení: Promyslete si, jaké sociální sítě chcete skutečně reálně spravovat. Spočítejte si, kolik času na správu sociálních sítí budete mít k dispozici. A hlavně se nesnažte za každou cenu být všude. To vede pouze k "sociální katastrofě".

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Hashtag. Setkali jste se nyní s tímto pojmem poprvé v životě? Zaujalo vás to? Co to vlastně ten hashtag je? Jak se správně používá? A k čemu vám vůbec bude dobrý? To všechno se dozvíte právě zde.

V dnešní době by snad každý chtěl prorazit na sociálních sítích. Firmy, jednotlivci, influenceři, bloggeři, nebo třeba podnikatelé. Zdá se to totiž jako velice snadné. Zveřejníte pár příspěvků a je to! Možná se i vám zdá, že je to brnkačka, ale bohužel tomu tak vůbec není. Pokud chcete prorazit na sociálních sítích, čeká vás spousta práce. A...

Máte Instagram a rádi byste, aby byl jeho dosah co největší? Chtěli byste si zde vybudovat pořádnou fanouškovskou základnu, ale nevíte jak? Hledáte způsoby, jak zvýšit sledovanost na svém Instagramu? Pak jste tady naprosto správně! Není to zase až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tomto článku vám k tomu dám jednoduchý návod....