Facebook dynamický remarketing: Jak na něj?

29.09.2022

Dynamický remarketing je jedna z účinných forem marketingu na Facebooku. Jaký je jeho princip? Jaké jsou jeho přednosti? A jak si jej můžete nastavit přímo na Facebooku? Pokud vás zajímá právě toto, pak jste tady správně.

Co je dynamický remarketing

Dynamický remarketing je jedním ze způsobů cílení reklamy. Umožňuje zobrazit reklamu na produkt, který si už zákazník v minulosti prohlížel na vašem webu, anebo na podobné typy produktů, které by vaše zákazníky mohly zajímat. Jedná se tak o nejefektivnější formu reklamy.

Proč je remarketing dynamický?

Dynamický se mu říká proto, že dynamicky zobrazuje produkty uživatelům podle toho, co se jim u vás na e-shopu nejvíce líbilo, co si prohlíželi, anebo o co projevili zájem. Nejedná se tedy o statickou nabídku produktů, kterou vy sami navolíte, ale o dynamické zobrazování vašich produktů, které ve své podstatě nemůžete ovlivnit (do jisté míry).

Kdy je vhodné nastavit dynamický remarketing?

Smysl má především u dražších produktů, kde může potenciální zájemce váhat, zda jej skutečně nakoupí. K rozhodnutí může přimět taktéž zákazníka, který si e-shop nezapamatoval a mohl by tak mezitím nakoupit u vaší konkurence.

Jak funguje dynamický remarketing na Facebooku

Uplatnění má tento způsob marketingu velmi široké a s úspěchem se užívá rovněž na sociálních sítích, nevyjímaje ani Facebook. Konkrétně na této sociální síti funguje podobně jako remarketing Google Ads. K mapování uživatelů se používají cookies.

Ty jsou prostřednictvím Facebook PIXELU ukládány a obsahují vždy jedinečný identifikátor v podobě ID souboru. Data se následně propisují do publika. To je ale napřed nutné vytvořit v Business Manageru.

Dynamický vs. klasický remarketing - Jak se od sebe liší a jaké má výhody a nevýhody?

Základním rysem dynamického remarketingu je vysoká přesnost zacílení a zobrazení konkrétního produktu. Tento typ propagace vám tak dokáže výrazně zvýšit konverzní poměr

Pravděpodobnost je podle výzkumů až o 70 % vyšší. Na Facebooku mají remarketingové reklamy až 3x vyšší engagement.

Další předností je jednoznačně i to, že se jedná o konverze poměrně jednoduše získané. Důležité je uvědomit si i to, že na Facebooku je velmi důležité kampaně přizpůsobit příjemcům na míru

Dynamické reklamy vám tak dokáží velmi usnadnit práci, a to zejména při snaze připomenout uživatelům, které produkty zapomněli v košíku.

Obecné statistiky uvádějí, že až 98 % návštěv získaných z placených kampaní, organického vyhledávání, sociálních sítí nebo e-mailingu nevede k žádoucím výsledkům. Chybí zde totiž zpětná vazba k vaší nabídce.

Výrazným benefitem je i přirozené začlenění těchto reklam.

Jak se nastavuje dynamický remarketing?

Dynamický remarketing na Facebooku je primárně určen hlavně pro firmy, které disponují nějakou online nabídkou svého zboží. Typicky se tak uplatňuje v e-shopech se zbožím. Pokud tedy nabízíte nějaké služby, dynamický remarketing nebude to pravé ořechové pro vás.

Jak na praktickou realizaci dynamického remarketingu? Existuje několik různých variant remarketingu na Facebooku, včetně seznamů zákazníků, návštěvnosti webových stránek a aktivity v aplikacích.

Cílit tak na své uživatele můžete jednak pomocí personalizovaných zpráv, dále existuje možnost nastavit reklamy lidem, kteří navštívili váš web ve stanoveném časovém rámci (například za posledních 30 dní), což je asi nejznámější alternativa, ale cílit zde můžete i na základě aktivity ve vaší aplikaci.

Jak se dynamický remarketing na Facebooku nastavuje? 

  1. Nejprve je potřeba mít produktový feed.
  2. Dále je nutné vytvořit commerce managera a katalog produktů na Facebooku. 
  3. Posléze následuje samotné nastavení dynamického remarketingu na Facebooku.

To provedete jednoduše tak, že se přihlásíte do svého účtu Správce reklam na Facebooku, vyberete rozbalovací nabídku "Nástroje" a zvolíte možnost "Publikum". Poté vyberte "Vytvořit publikum" a "Vlastní publikum". Následně navolíte typ publika.

Na závěr můžete nastavit a spustit samotný dynamický remarketing, a to klasicky pomocí nastavení kampaní s cílem Konverze a s pomocí Dynamického obsahu.

Kromě toho Facebook poskytuje zpětnou vazbu a dává uživatelům možnost zjistit, o jaké typy reklam a platforem má okruh uživatelů v rámci remarketingu největší zájem. Současně nabízí pokročilé analýzy a reporty atribuce, které vám pomohou efektivně využít Testování a učení.

Závěr aneb proč používat dynamický remarketing

Remarketing bývá zejména pro svou účinnost považován mezi marketéry za pomyslný "svatý grál". Je proto velmi důležité naučit se s ním pracovat. To vám pomůže odhalit jeho potenciál a získat zájem cílového publika také na Facebooku.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."

Nedávno mě jeden můj klient přivedl na zajímavou myšlenku: Lze placenými reklamami na soc. sítích dosahovat jak velmi odvážných a ambiciózních cílů, tak i extrémně vysoké kvality zacílení? Tedy, že jinými slovy budete cílit jen a pouze skutečně na ty nejlepší, nejefektivnější a zkrátka na ty nej. lidi a na nikoho jiného? A cena za výsledek...

Facebook vás zablokoval. Nefunguje vám dvoufázové ověření. Zabránil vám zkrátka přístup do vašeho osobního účtu. Jenže vaše placené kampaně pod vaším firemním účtem vám stále běží. Máte je naplánované na neurčito. Vy je ale potřebujete ihned zastavit. Jak to tedy můžete udělat i bez toho, aniž byste se dostali do svého Reklamního účtu?

Je den jako každý jiný. Kontrolujete si svůj Reklamní účet. Chcete se podívat na výsledky svých kampaní. Na vašem profilu vše běží v pořádku. Ovšem když vejdete do svého Reklamního účtu na Facebooku (Ads Manageru / Správce reklam), nevidíte žádné výsledky jako obvykle, ale jen informaci "Máme problém načíst všechna požadovaná data.". Co s tím? Jak...