Facebook dynamický remarketing: Jak na něj?

29.09.2022

Dynamický remarketing je jedna z účinných forem marketingu na Facebooku. Jaký je jeho princip? Jaké jsou jeho přednosti? A jak si jej můžete nastavit přímo na Facebooku? Pokud vás zajímá právě toto, pak jste tady správně.

Co je dynamický remarketing

Dynamický remarketing je jedním ze způsobů cílení reklamy. Umožňuje zobrazit reklamu na produkt, který si už zákazník v minulosti prohlížel na vašem webu, anebo na podobné typy produktů, které by vaše zákazníky mohly zajímat. Jedná se tak o nejefektivnější formu reklamy.

Proč je remarketing dynamický?

Dynamický se mu říká proto, že dynamicky zobrazuje produkty uživatelům podle toho, co se jim u vás na e-shopu nejvíce líbilo, co si prohlíželi, anebo o co projevili zájem. Nejedná se tedy o statickou nabídku produktů, kterou vy sami navolíte, ale o dynamické zobrazování vašich produktů, které ve své podstatě nemůžete ovlivnit (do jisté míry).

Kdy je vhodné nastavit dynamický remarketing?

Smysl má především u dražších produktů, kde může potenciální zájemce váhat, zda jej skutečně nakoupí. K rozhodnutí může přimět taktéž zákazníka, který si e-shop nezapamatoval a mohl by tak mezitím nakoupit u vaší konkurence.

Jak funguje dynamický remarketing na Facebooku

Uplatnění má tento způsob marketingu velmi široké a s úspěchem se užívá rovněž na sociálních sítích, nevyjímaje ani Facebook. Konkrétně na této sociální síti funguje podobně jako remarketing Google Ads. K mapování uživatelů se používají cookies.

Ty jsou prostřednictvím Facebook PIXELU ukládány a obsahují vždy jedinečný identifikátor v podobě ID souboru. Data se následně propisují do publika. To je ale napřed nutné vytvořit v Business Manageru.

Dynamický vs. klasický remarketing - Jak se od sebe liší a jaké má výhody a nevýhody?

Základním rysem dynamického remarketingu je vysoká přesnost zacílení a zobrazení konkrétního produktu. Tento typ propagace vám tak dokáže výrazně zvýšit konverzní poměr

Pravděpodobnost je podle výzkumů až o 70 % vyšší. Na Facebooku mají remarketingové reklamy až 3x vyšší engagement.

Další předností je jednoznačně i to, že se jedná o konverze poměrně jednoduše získané. Důležité je uvědomit si i to, že na Facebooku je velmi důležité kampaně přizpůsobit příjemcům na míru

Dynamické reklamy vám tak dokáží velmi usnadnit práci, a to zejména při snaze připomenout uživatelům, které produkty zapomněli v košíku.

Obecné statistiky uvádějí, že až 98 % návštěv získaných z placených kampaní, organického vyhledávání, sociálních sítí nebo e-mailingu nevede k žádoucím výsledkům. Chybí zde totiž zpětná vazba k vaší nabídce.

Výrazným benefitem je i přirozené začlenění těchto reklam.

Jak se nastavuje dynamický remarketing?

Dynamický remarketing na Facebooku je primárně určen hlavně pro firmy, které disponují nějakou online nabídkou svého zboží. Typicky se tak uplatňuje v e-shopech se zbožím. Pokud tedy nabízíte nějaké služby, dynamický remarketing nebude to pravé ořechové pro vás.

Jak na praktickou realizaci dynamického remarketingu? Existuje několik různých variant remarketingu na Facebooku, včetně seznamů zákazníků, návštěvnosti webových stránek a aktivity v aplikacích.

Cílit tak na své uživatele můžete jednak pomocí personalizovaných zpráv, dále existuje možnost nastavit reklamy lidem, kteří navštívili váš web ve stanoveném časovém rámci (například za posledních 30 dní), což je asi nejznámější alternativa, ale cílit zde můžete i na základě aktivity ve vaší aplikaci.

Jak se dynamický remarketing na Facebooku nastavuje? 

  1. Nejprve je potřeba mít produktový feed.
  2. Dále je nutné vytvořit commerce managera a katalog produktů na Facebooku. 
  3. Posléze následuje samotné nastavení dynamického remarketingu na Facebooku.

To provedete jednoduše tak, že se přihlásíte do svého účtu Správce reklam na Facebooku, vyberete rozbalovací nabídku "Nástroje" a zvolíte možnost "Publikum". Poté vyberte "Vytvořit publikum" a "Vlastní publikum". Následně navolíte typ publika.

Na závěr můžete nastavit a spustit samotný dynamický remarketing, a to klasicky pomocí nastavení kampaní s cílem Konverze a s pomocí Dynamického obsahu.

Kromě toho Facebook poskytuje zpětnou vazbu a dává uživatelům možnost zjistit, o jaké typy reklam a platforem má okruh uživatelů v rámci remarketingu největší zájem. Současně nabízí pokročilé analýzy a reporty atribuce, které vám pomohou efektivně využít Testování a učení.

Závěr aneb proč používat dynamický remarketing

Remarketing bývá zejména pro svou účinnost považován mezi marketéry za pomyslný "svatý grál". Je proto velmi důležité naučit se s ním pracovat. To vám pomůže odhalit jeho potenciál a získat zájem cílového publika také na Facebooku.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Spouštíte novou kampaň v prostředí METY. Dlouho jste na ní pracovali. Vytvořili jste si celou komunikační strategii. Máte to promyšlené do posledního detailu. Ale nechcete, aby se vám reklama zobrazovala na Instagramu (nebo třeba na Messengeru, nebo třeba v Audience Network). Jak to zde tedy nastavíte? Pojďme se na to podívat.

Správce sociálních sítí X Facebooková podpora. Často se na mě lidé obrací s tím, ať jim odblokuji jejich profil na soc. sítích. Nebo ať jim prozradím jejich přístupové heslo. Nebo ať jim něco na soc. sítích nastavím. Jenže... Já nejsem facebooková, instagramová nebo třeba LinkedIn podpora. Kdo teda jsem a co teda na těch sítích dělám?!...

Tomuto tématu jsem už kdysi věnovala na mém blogu jeden článek. Ovšem přijde mi důležité toto téma zopakovat a hlavně ukázat, co je v této oblasti nového. Stále totiž můžete pozívat úplně nové a neznámé lidi ke sledování vašeho firemního profilu. Věděli jste to? Jak na to? Pojďme se na to společně podívat.

Meta Business Suite. Základní pracovní nástroj každého správce firemních sociálních sítí. Co v něm najdete? Jak se v něm zorientovat? Které položky jsou důležitější než jiné? Je potřeba jej znát kompletně celý? A hlavně, co zajímavého vám nabízí? Připravila jsem si pro vás tohoto jednoduchého průvodce.

Facebook PIXEL končí 31. října 2024! Přestane fungovat. Přestane sbírat výsledky. A bez něj vám nepojedou vaše konverzní kampaně na Facebooku ani na Instagramu. Není to ale konec světa! Stačí si místo něj nastavit Conversion API. Jak? A kde? V tomto článku najdete podrobný návod, jak na to.