Chyby během A/B testování na soc. sítích, aneb jak to dělat správně

28.04.2022

A/B testování představuje velmi účinnou metodu používanou v marketingu. V čem může být užitečné a jak se správně používá na Facebooku? Nad tím jsem se nedávno zamýšlela s jedním klientem, a proto jsem se rozhodla toto téma zpracovat i do článku.

Co je metoda A/B?

Metoda A/B je určena ke zvýšení konverze či konverzních poměrů projektu prostřednictvím změny jednoho funkčního či designového prvku.

Obecně ji lze popsat poměrně jednoduše: Vytvoří se několik testovacích variant, přičemž původní variantu označujeme jako A. Varianta B je nová.

Cílové publikum se rozdělí na polovinu a vždy se jedné polovině lidí zobrazí varianta A, zatímco druhé polovině je předložena varianta B. Je-li publikum dostatečně obsáhlé a pestré, testování skutečně přináší relevantní výsledek ohledně toho, která verze je úspěšnější.

Přihlédnout se však musí k některým dalším faktorům ohledně vstupních podmínek, typicky se například jedná o druh přístupu.

Proč byste měli používat A/B testování na Facebooku?

Facebook je velmi účinným komunikačním kanálem, který lze využít k propagaci firem. Panuje na něm však značná konkurence.

Aby vám sociální síť dokázala skutečně generovat požadovaný objem návštěvnosti a konverze, je potřeba mít reklamu nejen nastavenou, ale mít ji nastavenou efektivně. Tuto efektivitu je navíc zásadní prověřovat v čase. Účinnost kampaně pak dokáže velmi rychle odhalit A/B testování.

Zároveň vám A/B testování umožní rovněž efektivně optimalizovat rozpočet na reklamu a dosáhnout eventuálně i snížení výdajů.

Testování je velmi snadno aplikovatelné, podobně jednoduše vyhodnotitelné a podstatnou výhodou metody A/B je rovněž vysoká návratnost investic.

Jak pracovat s metodou A/B na Facebooku?

Uplatnit metodu A/B můžete na sociálních sítích včetně Facebooku. A/B testování na Facebooku dovoluje porovnat jednotlivé verze reklam.

Díky tomu snadno zjistíte, která z nich funguje nejlépe a umožní vám to tak zefektivnit budoucí kampaně. A to ať už patříte přímo k majitelům značek nebo jste profesionálním marketérem spravujícím sociální sítě.

Vytvořit můžete toto testování přímo ve Správci reklam, případně též v nástroji Experimenty. Používejte vždy minimálně dvě reklamy v rámci advert setu. Advert setů můžete vytvořit libovolný počet. Oddělte od sebe taktéž news feedovou reklamu na desktop a do mobilu.

Poté si vyberte proměnnou, na jejímž základě se bude testovat. Těch existuje řádově několik desítek. Vyberte si pouze jedinou proměnnou, díky tomu získáte jednoznačnější výsledky. Jinak totiž nemáte šanci poznat, co vlastně odlišnou výkonnost vaší reklamy vyvolalo.

Efektivita jednotlivých strategií se následně bude hodnotit podle ceny za výsledek, případně na základě ceny za nárůst konverzí. Zcela zásadní je definovaný cíl, kterého chcete svou reklamou dosáhnout, tedy například vyšší návštěvnost nebo vyšší počet zhlédnutí.

Kdy používat A/B testování na Facebooku

Samotný Facebook doporučuje tento typ testování realizovat za předpokladu, že je vaším cílem změřit efekt změn v reklamách nebo rychle porovnat dvě strategie.

Praktickým důsledkem spuštění tohoto testování je spíše objevování možností nových strategií, vysvětlují dále samotní zástupci Facebooku. Naopak se nehodí k neformálnímu testování, během kterého ručně zapnete nebo vypnete některé sady reklam nebo kampaně.

To by totiž mohlo vést k neefektivnímu doručování a nespolehlivým výsledkům, jak dále Facebook varuje.

Na co si dát pozor?

A pozor! Testování metodou A/B je jednoznačně vhodné periodicky opakovat. Preference uživatelů na Facebooku se v čase mění, proto reklama, která byla účinná v minulosti, po čase stejné výsledky vykazovat nemusí.

Závěr aneb nebojte se A/B testování

A/B testování je velmi účinnou metodou, která je vhodná pro použití na sociálních sítích. Pomůže vám upravit výkonnost vaší kampaně i optimalizovat váš rozpočet pro internetový marketing. A nemusíte do ní mít statisícové rozpočty! Stačí vám už 25 Kč/den!

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Rok 2024 se s námi pomalu loučí a přinesl vám více či méně námětů na příspěvky na vaše sociální sítě. Rok 2025 v tomto ohledu nebude jiný a už teď nám nabízí několik zajímavých námětů na příspěvky. O čem tedy můžete postovat v roce 2025? Pojďme se na to podívat.

Viděla jsem mnohé, leč toto mě vždy překvapí. Člověk si pak připadá jako největší sexuální zvrhlík, že v tom nevidí nic špatného. Aneb věci, které META vyhodnotila jako sexuální obsah a zablokovala kvůli tomu buď mě, anebo celý firemní účet.

Máte za to, že nejste profesionální fotograf. Své fotky vnímáte jako velmi nekvalitní. Necítíte se na to, abyste na svůj firemní profil vkládali své fotografie. Jenže na profi fotografa nemáte budget. A tak sáhnete po fotobance. Jenže je to skutečně výhra? Je to krok správným směrem? Pojďme se na toto téma podívat pohledem správkyně...

Pohybujete se na Facebooku. Jste na počítači. Normálně pracujete, jak jste zvyklí. A najednou se vám objeví error. Nejde se vám vrátit zpátky, ani jít nikam kupředu. Co teď? Co se stalo? Jak se můžete odhlásit z Facebooku, když vám hlásí error? A jak se tato situace dá vyřešit?

Nastavujete si několikátou placenou reklamu v METĚ. Procházíte si celým nastavením krok po kroku. A najednou si všimnete podivné části "Speciální kategorie reklam". Říkáte si: "To se mě netýká..." a jdete dál... Ovšem i přesto vám to šrotuje hlavou. Co to vlastně je? K čemu to tam je? Koho se to teda týká, když vás ne? ...

Spouštíte novou kampaň v prostředí METY. Dlouho jste na ní pracovali. Vytvořili jste si celou komunikační strategii. Máte to promyšlené do posledního detailu. Ale nechcete, aby se vám reklama zobrazovala na Instagramu (nebo třeba na Messengeru, nebo třeba v Audience Network). Jak to zde tedy nastavíte? Pojďme se na to podívat.