Pohybujete se na Facebooku. Jste na počítači. Normálně pracujete, jak jste zvyklí. A najednou se vám objeví error. Nejde se vám vrátit zpátky, ani jít nikam kupředu. Co teď? Co se stalo? Jak se můžete odhlásit z Facebooku, když vám hlásí error? A jak se tato situace dá vyřešit?
Základní pravidla grafiky na Instagramu
Instagram může být poměrně silným nástrojem pro vizuální prezentaci značky. Jaká pravidla se u profilů vyplatí dodržovat? Na co byste neměli zapomínat? A jaká jsou základní pravidla grafiky na Instagramu? V tomto článku jsem vám sepsala vše podstatné.
Péče o Instagram grid je základem budování marketingu na sítích
Profil na Instagramu je potřeba především uchopit komplexně, tedy vnímat tzv. grid neboli mřížku, do níž jsou uspořádány vaše fotografie, které jsou v jeho rámci zveřejňovány.
Na první pohled musí váš instagramový účet působit poutavě a zároveň profesionálně. Připodobnit bych to mohla k prvnímu dojmu, který získáte, jakmile například jako host vstoupíte na recepci v hotelu.
Váš klient se analogicky i ve virtuálním prostoru zkrátka musí už od prvních okamžiků cítit dobře.
Estetické rozložení mřížky Instagramu jednoznačně zvyšuje zapojení vašich fanoušků, což vede k většímu počtu zobrazení profilu a sledujících. Jak toho konkrétně docílit?
1. Vizuální sjednocení
Pro vizuální propojení svého profilu můžete využít celou řadu strategií. Tou úplně nejjednodušší je použití stejného filtru a barevné kombinace. Uspořádání mřížky v profilu přitom vůbec nemusíte řešit, stačí sladit každou zveřejněnou fotografii.
Snímky samozřejmě můžete ponechat v původní podobě a vybírat je tak, aby ladily přirozeně. Případně je lze i upravit, použijte náladový filtr nebo pastelové barvy.
Použít můžete i oblíbenou metodu mnoha instagramových účtů, které se spoléhají na diagonální uspořádání. Opět stačí zvolit konkrétní typ fotografie (tedy například jídlo) a barvu (například červená) a dodržovat pravidelné rozmístění obou druhů.
Klasickým řešení je i šachovnicové uspořádání. To kombinuje vždy střídavě běžnou fotografii a textový post. S čím můžete fotografie kombinovat? Buďte kreativní. Můžete například sdílet název svého nového příspěvku na blogu, ikonu (například srdíčko), emoji či kresbu.
MŮJ TIP: Nesnažte se vymyslet žádný "bombastický" design. Držte se celkové vizuální identity vaší značky.
2. Maximální originalita
Zcela zásadně byste se na Instagramu měli vyhnout kopírování. Podle platných smluvních podmínek sítě totiž nesmíte zveřejnit takový obsah, který porušuje práva k duševnímu vlastnictví někoho jiného.
Dokonce i samotný Instagram tak doporučuje se primárně spolehnout na takové snímky, obrázky či grafiku, které jste sami vytvořili.
Samostatnou kapitolu představuje obsah, který není váš, ale je získán legálně, tedy především oficiálně zakoupený z fotobank. Úskalím je zejména to, že dostupné snímky jsou často ve vizuálním projetí kýčovité a nemají žádnou vypovídající hodnotu.
Vašemu publiku vás nepřiblíží a nesdělí žádnou informaci. Používat byste je tak měli jen ve skutečném stavu kreativní nouze.
MŮJ TIP: Foťte pořád a vše. I taková "blbost" jako káva na stole, nebo nepořádek na pracovním stole vám mohou vykouzlit skvělý post.
3. Využívejte carousel
Instagram nemusí být nijak statický a nemusíte zobrazovat v jednom příspěvku pouze jedinou fotografii. Možností existuje víc.
Dnes vám tato síť umožní použít i tzv. carouselový formát. Správcům profilů dovoluje toto pojetí zvolit si až 10 fotografií v jednom příspěvku, což umožňuje sledujícím procházet různými částmi obsahu. Tyto příspěvky vykazují vyšší míru zapojení ve výši až 5,13 %.
Ukázat tímto způsobem na svém Instagramu můžete mnoho zajímavých informací: stav "před a po", několik barevných variant produktu, pokyny krok po kroku nebo jednoduše výrobek z různých úhlů.
MŮJ TIP: Snažte se kombinovat různé formáty mezi sebou. Jednou zveřejněte jednu fotografii, jindy carousel, a posléze třeba video.
4. Sjednocení s dalšími komunikačními kanály
Jednotnost by se měla prolínat nejen vašimi sociálními sítěmi, ale celou vizuální identitou vaší značky. Platí to pro použití barev i fontů.
S jejich množstvím to současně příliš nepřehánějte. Držte se primárně 1 až 2 fontů na profil a zvolte si jeden barevný filtr nebo jedno barevné spektrum. To by mělo být tvořeno přibližně 3 až 4 barvami, k nimž se můžete ve svém profilu vracet.
Sociálním sítím i webové prezentaci zkrátka "sluší" jednoduchost a decentní pojetí. Váš Instagram ani web by neměly být příliš barevné a vizuálně překombinované. To působí pro návštěvníky rušivě.
MŮJ TIP: Zaplaťte si konzultaci se šikovným grafikem a nechejte si připravit jednoduchý grafický manuál pro tvorbu příspěvků na Instagram. Usnadní vám to spoustu práce a do budoucna i vymýšlení vzhledu příspěvků.
Závěr aneb jak navrhnout působivou grafiku na Instagram?
Váš Instagram by měl být na pohled atraktivní, avšak ne příliš překombinovaný. Nezapomeňte, že nejdůležitější je stále autenticita. Důležitou zásadou, která při plánování obsahu na této síti rovněž platí, je určitě jednotnost.
Takže vám to shrnu:
- Využívejte své vlastní autentické fotografie
- Na fotobanku raději zapomeňte
- Sjednoťte si grafiku nejen v rámci soc. sítí, ale i webu
- Nezapomínejte na grid profilu
- A PAMATUJTE: Max. 1 až 2 fonty na profil! A jeden barevný filtr nebo jedno barevné spektrum.
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si jako první, co je nového
Nastavujete si několikátou placenou reklamu v METĚ. Procházíte si celým nastavením krok po kroku. A najednou si všimnete podivné části "Speciální kategorie reklam". Říkáte si: "To se mě netýká..." a jdete dál... Ovšem i přesto vám to šrotuje hlavou. Co to vlastně je? K čemu to tam je? Koho se to teda týká, když vás ne? ...
Spouštíte novou kampaň v prostředí METY. Dlouho jste na ní pracovali. Vytvořili jste si celou komunikační strategii. Máte to promyšlené do posledního detailu. Ale nechcete, aby se vám reklama zobrazovala na Instagramu (nebo třeba na Messengeru, nebo třeba v Audience Network). Jak to zde tedy nastavíte? Pojďme se na to podívat.
Máte tisíce e-mailových kontaktů? Posíláte na ně pravidelně newslettery? A chtěli byste je ještě nějak dále využít? A věděli jste, že na ně můžete nastavit facebookovou reklamu? Pojďme si ukázat, jak na to.
Správce sociálních sítí X Facebooková podpora. Často se na mě lidé obrací s tím, ať jim odblokuji jejich profil na soc. sítích. Nebo ať jim prozradím jejich přístupové heslo. Nebo ať jim něco na soc. sítích nastavím. Jenže... Já nejsem facebooková, instagramová nebo třeba LinkedIn podpora. Kdo teda jsem a co teda na těch sítích dělám?!...
Tomuto tématu jsem už kdysi věnovala na mém blogu jeden článek. Ovšem přijde mi důležité toto téma zopakovat a hlavně ukázat, co je v této oblasti nového. Stále totiž můžete pozívat úplně nové a neznámé lidi ke sledování vašeho firemního profilu. Věděli jste to? Jak na to? Pojďme se na to společně podívat.