Proč výplňkové příspěvky na sociálních sítích nefungují?

18.11.2021

Kvalitní obsah je pro sociální sítě základním stavebním kamenem úspěchu. Proč se nevyplatí výplňkové příspěvky? Proč nefunguje tzv. vata? A proč někomu se na sociálních sítích daří, zatímco jinému nikoliv?

Proč se nevyplatí nudný obsah na sítích

Počáteční nadšení i inspirace obvykle nevydrží tvůrcům obsahu na sítích věčně. V čase dochází inspirace a správci firemních stránek mívají tendence ke zveřejňování výplňkových příspěvků a obsahové vaty.

To však ve skutečnosti nefunguje tak, jak si můžete myslet. A můžete si to ověřit v praxi na několika desítkách firemních profilů. Takové příspěvky postrádají prakticky jakékoliv reakce, nejsou téměř vůbec sdílené ani komentované. Jejich dosah je minimální.

Výplňkové příspěvky vaše fanoušky bavit nebudou

Je nabíledni, že takto pojatý obsah vaše cílové publikum nebaví a nezajímá. Lze říci, že prakticky každý, kdo alespoň občas zamíří na internet, má po ruce tolik různých informací, že je jimi zahlcen. Přestože Bill Gates v roce 1996 publikoval slavný výrok, že "obsah je král", dnes bychom tuto teorii mohli mírně poupravit. Lidé zkrátka nepotřebují jakýkoli obsah.

Vámi sdělované informace by měly být relevantní a zákazníkovi by měly přinášet užitnou hodnotu. To zpravidla znamená, že mu pomůže řešit jeho aktuální problém, dozví se něco zajímavého a užitečného, případně se alespoň pobaví.

Nezapomínejte na autenticitu a originalitu

Váš obsah by měl být dostatečně autentický a zároveň lidsky vyznívající. Dejte lidem šanci, aby vás prostřednictvím vašich profilů na sítích lépe poznali a začali k vám pociťovat důvěru. Veďte je k tomu, aby s vámi vedli dialog.

V popředí zájmu na sociálních sítích by paradoxně neměla stát vaše značka, mimořádně důležitý je právě příjemce sdělení. Mějte na paměti, že zábavu i poučení mohou vaši sledující čerpat i kdekoli jinde.

Obsah na sociálních sítích by neměl být jenom o vás

Proč by tedy měli svou pozornost zaměřit právě na vás? Buďte vašim sledujícím přínosem a zároveň budujte aktivní komunitu. Lidé si pak nebudou na váš profil chodit jen pro klíčová sdělení, ale pro osobitý mezilidský kontakt. Koneckonců, od toho mají sociální sítě i své přízvisko "sociální".

To vše vede ke zvýšení jeho zájmu o celou značku, podpoření zákazníkovy loajality a v konečném důsledku zvýšení zájmu o váš web a produkt či službu. Promyšleně navržený a zveřejňovaný obsah na sítích tedy vrací investice vložené do marketingu a současně vede ke zvýšení prodeje.

Nemusíte znovu objevovat Ameriku

Většinou to tak nemusí znamenat, že je na sítě potřeba unikátní obsah zvlášť vytvářet. Použitelné je i to, co už máte. Sdílet můžete články, fotografie i videa. Čas od času můžete postovat i zajímavé video, které zveřejnil někdo jiný, případně přeložit zahraniční článek.

V čase je navíc možné vyhodnocovat, jaký obsah je publikem dobře přijímán a jednoduše používat podobně laděné příspěvky.

Vyhněte se však zahlcování svých uživatelů. I fungující obsah může být přijímán nelibě za předpokladu, že ho zveřejňujete příliš mnoho. V případě Facebooku a Instagramu to tak například znamená, že dostačující může být i jediný příspěvek týdně.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Rok 2024 se s námi pomalu loučí a přinesl vám více či méně námětů na příspěvky na vaše sociální sítě. Rok 2025 v tomto ohledu nebude jiný a už teď nám nabízí několik zajímavých námětů na příspěvky. O čem tedy můžete postovat v roce 2025? Pojďme se na to podívat.

Viděla jsem mnohé, leč toto mě vždy překvapí. Člověk si pak připadá jako největší sexuální zvrhlík, že v tom nevidí nic špatného. Aneb věci, které META vyhodnotila jako sexuální obsah a zablokovala kvůli tomu buď mě, anebo celý firemní účet.

Máte za to, že nejste profesionální fotograf. Své fotky vnímáte jako velmi nekvalitní. Necítíte se na to, abyste na svůj firemní profil vkládali své fotografie. Jenže na profi fotografa nemáte budget. A tak sáhnete po fotobance. Jenže je to skutečně výhra? Je to krok správným směrem? Pojďme se na toto téma podívat pohledem správkyně...