Podvodné stránky na Facebooku - Messaging Pǝgǝs Faœbook

03.06.2021

Podobně jako jiná místa na internetu se i Facebook musí potýkat s četnými podvody. Jak takovou podvodnou facebookovou stránku vlastně poznáte a jak se můžete bránit?

Na Facebooku se množí falešné osobní i firemní účty

Problém se týká osobních, ale i firemních profilů. Jedná se typicky o stránky, které se vydávají přímo za oficiální facebookovou podporu.

Poznat takové falešné účty můžete v zásadě už na první pohled. Obsahují velmi často zkomolené názvy typu Messaging Pǝgǝs Faœbook, Faœbook Pǝgǝs Center, Faœbook.Warning apod. 

Se zástupci společnosti Facebook však nemají podobné stránky nic společného!!!

A to i když se tak snaží tvářit. Tyto stránky označují často firemní profily a tvrdí, že dotyční porušili zásady pro reklamu, případně zásady Facebooku. Navíc vyhrožují postihem. Současně vyzývají uživatele, aby se tomu pokusil zabránit tím, že na určené místo zadá své přihlašovací údaje. A to nejlépe během pár hodin!

Co vám na Facebooku hrozí a jak se bránit

Záměr útočníků je prostý. Cílem je vylákat z lidí, zejména ze správců sociálních sítí, přihlašovací údaje k firemním profilům. Tyto údaje lze následně zneužít.

Jak se proti tomu bránit? Zásadní je vlastní obezřetnost. Nikam neklikejte a už vůbec nikam nevkládejte své přihlašovací údaje! Stránka se vás pokusí obelhat i varováním, že pokud nic nepotvrdíte nebo nevyplníte, dojde k zablokování vašeho profilu. 

Z toho však mít strach nemusíte! K žádnému zablokování jednoznačně dojít nemůže. Pokud by se problém s vaším profilem objevil z jiného důvodu, vždy na to budete předem upozorněni. Oficiální varování se vám navíc zobrazí přímo v Nastavení vašeho firemního profilu, případně v Business Manageru.

Facebook nikdy oficiálně nerozesílá žádná varování formou příspěvku! Jde skutečně pouze o podvod. Pokud se tedy s podobným falešným profilem setkáte, je naopak na místě na tyto praktiky upozornit a ihned danou stránku nahlásit.

Podvodníci jsou stále sofistikovanější

Podvodníci jsou čím dál sofistikovanější. Správci sociálních sítí by se proto měli mít na pozoru před jakýmikoliv zprávami, které se dožadují různého ověření účtu, povolení pozvánky za účelem odstranění falešných lajků atd.

Objevily se též pokusy přesvědčit uživatele, že je potřeba upgradovat Business Manager, což je pochopitelně opět jen trik. 

Pozor na podezřelé vydělávání peněz

Někteří podvodníci zkouší jinou taktiku a slibují na Facebooku dokonce vydělávání peněz. Zaklínat se mohou dokonce jmény známých společností. Ovšem i zde pozor! Podvodníci obvykle totiž tvrdí, že zastupují známou společnost, která má zájem o reklamu u vás. Opět se ale jedná o podvod.

Cíl všech těchto pokusů je shodný, o účet vás mohou v konečném důsledku i připravit. Terčem zájmu podobných podvodníků se stávají především stránky s vyšším počtem sledujících. Jak se jim můžete ubránit?

Zásadní pro vaši ochranu je především využívání dvoufaktorového ověřování. Problém tkví i v tom, že lidé bývají na síti nadměrně důvěřiví. Řiďte se proto jednoduchým poučením: Pokud byste to neudělali v reálném světě, jednoduše to nedělejte ani v tom digitálním.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.

Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta...