Pamatujte: Reklamu na Facebooku je potřeba budovat od nuly

07.07.2022

Mluví se o tom všude. Určitě se vám o tom zmínil známý, kamarád, anebo někdo z rodiny. Rozhodně byste do toho podle nich měli jít! Marušce od vedle to totiž přineslo obrovské prodeje. Řeč je o facebookové reklamě. Jak jinak. Jenže pamatujte: Reklamu na Facebooku je potřeba budovat od nuly! Tady nikdo vaše produkty nehledá!

Facebook reklama poprvé

A tak do toho jdete...

Nejprve sami. Protože si řeknete, že na to přece nepotřebujete draze platit nějakého markeťáka. Stejně to jsou všechno šarlatáni, kteří se ohání tím, že pracují z pláže. 

To přece zvládnete sami. Co na tom může být těžkého?! Stačí přece párkrát kliknout a facebooková reklama je na světě! 

No Big Deal!

Jenže... Propálíte tady první tisíc, druhý, třetí. Možná vás Facebook mezitím jednou nebo dvakrát zablokuje. Nemáte vůbec čas to sledovat nebo kontrolovat. A ono to nic nepřináší...

Facebook reklama podruhé

Začnete tedy zjišťovat, jak to ta Maruška od vedle vlastně udělala, že má díky facebookové reklamě takové prodeje. A zjistíte, že to zase tak snové, jak všichni vypráví, nebylo. Že na tom makala ve dne v noci několik let a až po letech usilovné práce jí to začalo nést ovoce.

Tak dobře. Nic není ztraceno. 

Opřete se do toho pořádně. Zaplatíte si ty nejlevnější kurzy, protože se to chcete naučit. Ale zase na tom přece neprovaříte všechny peníze. To dá přece rozum! Takže jen ty nejlevnější, na které se vám podaří narazit. Většinou nějaké webináře.

Jenže už během prvních minut zjistíte, že vás ty kurzy vůbec nic nenaučí. Že vám neukáží, jak si to prakticky nastavit, jak facebookovou reklamu optimalizovat, nebo jak ji vyhodnocovat. 

Vše se furt točí jen kolem nějakého "niche", kterému vůbec nerozumíte, a kolem cílovky, kterou už máte dávno nastavenou.

Ale jak, kruci, dosáhnout výsledků jako má ta Maruška?

Facebook reklama potřetí

Do třetice všeho dobrého a zlého, ne?! Tak se to přece říká!

Tak si na to konečně zaplatíte toho člověka, kterého jste od začátku nechtěli. Nevěříte mu, nelíbí se vám, nechcete mu platit ani korunu navíc. Ale víte, že jinak to už nepůjde... 

A jdete s ním na to od pořádně podlahy. 

Máte promyšlenou strategii a naprosto vytuněnou grafiku. Takhle promakané jste to nikdy neměli! Teď už to musí přece fungovat!

Jenže kde nic, tu nic...

Tak kde je sakra problém?!

Problém je v tom, že Facebook není Google nebo Seznam. Facebook není vyhledávač.

Ano, já vím, že zde lidé vyhledávají ostatní lidi nebo firmy, ale kdy naposledy jste vy sami zde hledali nějaký konkrétní produkt?

Facebook není vyhledávač!

Uděláme si takovou mini anketku. Řekněme, že si chcete koupit nový stan. Kam jako první půjdete? Do kamenné prodejny, do Decathlonu, na Google, do nějakého svého oblíbeného e-shopu, anebo na Facebook?

Odpovídat mi zde nemusíte. Stačí, když si odpovíte sami sobě.

Máte? Super! Co jste si odpověděli?

Podle výsledků nejrůznějších průzkumů by takto totiž produkt vyhledávalo ani ne 10 % lidí, kteří na Facebooku jsou. A těch necelých 10 % by šlo rovnou na profil svého oblíbeného e-shopu, prodejce nebo firmy.

Protože pamatujte: Reklamu na Facebooku je potřeba budovat od nuly, tady nikdo ty vaše produkty nehledá.

A v tom je ten zásadní problém! 

Na Facebooku nabízíte i lidem, kteří váš produkt nechtějí

Ač je cílení reklam na Facebooku brutálně detailní, a ač už dnes umělá inteligence Facebooku dokáže reklamy poměrně přesně zacílit, pořád je zobrazuje lidem, kteří o ten daný produkt ve své podstatě neprojevili zájem

Nehledají ho, nechtějí ho koupit, možná nechtějí vůbec nic koupit.

Ano, možná mají zájem například o přírodu, kempování, stanování, buřty a dovolenou, ale přímo o ten váš konkrétní stan zájem neprojevili. Možná si ani žádný stan koupit nechtějí, jen je baví sledovat příspěvky o kempování.

Vidíte tam ten obrovský rozdíl?

A teď se jim najednou zobrazí váš produkt na jejich zdi. Nastanou tedy dvě možnosti: Zaujme je to a prokliknou se někam dál (případně nakoupí), anebo to budou zcela ignorovat a pro vás to bude znamenat propálené peníze.

Dobře... Stan... To si ještě dokážu představit, že bude možná někdo na Facebooku hledat. Ale co takový eBook, vaše specifická služba nebo Corn Stripper?! To tady skutečně nikdo hledat nebude. (BTW Corn Stripper skutečně existuje - klidně si to najděte)

Nesrovnávejte se s ostatními

No jo... ale Maruška od vedle tam díky reklamě má desítky objednávek denně. Já to chci taky!

Tak se v prvé řadě podívejme na fakta:

  • Víte to na 100 %, že má Maruška od vedle desítky objednávek denně? Není je to jen "jedna paní povídala"? 
  • Jsou to objednávky skutečně ze 100 % z Facebooku? Anebo se na tom podílelo více kanálů?
  • Dosáhla Maruška těchto výsledků hned první den/týden, kdy na Facebook přišla, anebo to trvalo nějakou dobu?
  • Kolik času, peněz, energie a úsilí do toho Maruška investovala?
  • Má Maruška reklamu pouze na Facebooku, anebo i někde jinde?
  • Jak zde Maruška komunikuje se svými fanoušky? Má jen jeden příspěvek týdně, anebo více?
  • Máte úplně totožný produkt, jako má Maruška, abyste se s ní mohli porovnávat?
  • ...

Co tím chci říct? 

Je velice jednoduché chtít něco, co má někdo jiný. Ale už ne tak jednoduché věnovat tomu stejné odhodlání, čas, energii a hlavně ty peníze.

Dá se s tím něco dělat?

Ale nebojte! Pořád není nic ztraceno. Jak z toho vybruslíme?!

Tak v prvé řadě přestaňte Facebook vnímat jako e-shop nebo vyhledávač. Ani jedno to není.

Facebook je sociální síť. Sociální síť, na kterou se většina lidí chodí bavit.

S tím začneme. 

Nehoňte se na Facebooku slepě za PNO, ale spíše vnímejte celý jeho přínos na váš business.

Facebook vám nakonec ponese ovoce. Ale až jakmile se mu budete pořádně věnovat, vybudujete si zde početnou fanouškovskou základnu a přestanete se slepě honit jen za prodeji.

Lidé nemají rádi, když je jim něco vnucováno. Lidé mají rádi pocit, že se tak rozhodli sami.

Za druhé nechtějte úspěch ze dne na den!

A neposlouchejte lidi, kteří vám úspěch ze dne na den slibují!

A za třetí? Buďte trpěliví, buďte trpěliví a ještě jednou buďte trpěliví

Trpělivost růže přináší

Toto přísloví se neříká jen tak. A víte proč?! Protože reklamu na Facebooku je potřeba budovat od nuly! Tady nikdo vaše produkty nehledá.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Možná jste už o tom někdy slyšeli - když zasáhnete do nastavení reklamy na Facebooku, vyresetuje to její dosavadní výsledky a vrátí jí to do fáze učení. Co konkrétně ale resetuje fázi učení? To bude mým dnešním tématem.

Je to jeden z faktorů, který nedokážete ovlivnit. Přitom někdy ovlivňuje vás a výsledky vašich reklam, a to nejen na soc. sítích. Počasí. Určitě už jste někdy slyšeli, že i počasí může mít vliv na výsledky vašich reklam. Ovšem jak? Do jaké míry? A jak s tím můžete do budoucna pracovat a plánovat? V tomto článku se to pokusím rozklíčovat....

Cítíte to? To už nám rok 2024 dýchá na záda. Zdá se to jako naprosto neuvěřitelné, ale už za pouhých 52 dní je tady nový rok 2024. A stejně jako jakýkoliv jiný předcházející rok, tak i ten s číslovkou 2024 přinese spoustu marketingových akcí, událostí a aktivit. Pojďme se na ně tedy s předstihem podívat, abyste se na ně mohli už teď připravit....

"Paní Rumpala, ten Facebook si úplně vymýšlí výsledky. Jak máme vyhodnocovat kampaně, když nám reportujte úplné nesmysly? A v Google Analytics 4 zase nemáme zaznamenáno všechno. Podle čeho to máme tedy vyhodnocovat?"

Kliknutí (vše), Kliknutí na odkaz, Zobrazení cílové stránky, Jedinečná kliknutí. Zdánlivě je to všechno stejné. Vždyť se pořád jedná o kliknutí. Jenže! Není kliknutí jako kliknutí. A možná v tomto článku zjistíte, že jste to celou dobu vyhodnocovali špatně.

Stojíte před klíčovou otázkou: Dosáhli jsme 20% PNO na Facebooku - je to málo, nebo strašně hodně a musíme s tím začít něco dělat? Jaké PNO je na Facebooku vlastně "to správné"? A co když se na Facebooku nedokážete dostat pod 30% PNO? O tom všem se dočtete v tomto článku.