Největší mýty o reklamě na Facebooku

19.05.2022

Reklamu na Facebooku opřádá mnoho mýtů, polopravd a nejrůznějších omylů. Mnohým z nich věří nejen samotní majitelé značek, ale i marketéři. Značkám tím ovšem výrazně škodí. Která tvrzení mohou být na sociálních sítích podobně škodlivá i pro váš byznys? Zvu vás k přečtení nejdůležitějšího článku, jaký jsem doposud vytvořila.

Mýtus první: Za reklamu je zbytečné utrácet, méně peněz generuje stejné výsledky

Realita: Pakliže budete investovat do reklamy na Facebooku méně prostředků, zcela logicky se tak dočkáte i nižších výsledků. To platí nejen na sociálních sítích, ale kdekoli jinde.

To je prostě fakt!

Je potřeba vycházet z poměrně prosté logiky: Pokud by to skutečně fungovalo výše nastíněným způsobem, uchýlili by se k němu z úsporných důvodů všichni. V Š I CH N I!

V praxi by pak běžně docházelo k tomu, že by si firmy běžně zaplatily na jeden měsíc reklamu a pro měsíce další ji jednoduše vypnuly. Podle této teorie by je to na výsledcích ohrozit nemělo.

Takto ovšem sociální sítě fungovat nemohou a ani nefungují. Facebook z inzerce financuje vlastní provoz. A jde navíc o jediné prostředky, které získává. Navíc je celý projekt silně zaměřen na zisk

Nutně tedy musí tlačit inzerenty do toho, aby v rámci jeho prostoru náležitě utráceli. Po vypnutí veškeré reklamy dochází tím pádem k poklesu daných hodnot.

Navíc reklama na Facebooku funguje na principu aukce, nikoliv rovnoměrného přerozdělování, které bychom s jistou nadsázkou mohli přirovnat k socialistickým principům.

Mýtus druhý: S novým správcem reklam přišel snížený rozpočet, na výsledcích se to však neprojevilo, jsou stejné nebo vyšší, rozpočet tedy musí mít vliv

Realita: Ani v tomto případě za výsledek není nijak zodpovědný rozpočet. Příčinou je lepší optimalizace kampaní

S největší pravděpodobností je na vině spíše marketér, který nastavil reklamy a po skončení je pouze vyreportoval. V průběhu je však nijak neoptimalizoval.

Pokud reklamu spravuje specialista, ať už se jedná o agenturu nebo jednotlivce, který neustále kampaně optimalizuje, lze dosáhnout lepších výsledků. A to dokonce i s polovičním budgetem

Výkonnost reklamy tedy v tomto případě spíše přímo úměrně odpovídá kvalitě daného odborníka. Člověk se zkušeností zvládne v krátkém čase efektivně otestovat maximum vhodných postupů, aby zjistil, který z nich je pro vaše potřeby nejvíce efektivní. Ten následně nasadí do praxe. Na výsledcích se tato zkušenost zcela pochopitelně odrazí.

Mýtus třetí: Nastavím reklamu kupříkladu s cílem zvýšit prokliky na web a zvýší se mi tím i úplně všechny ostatní cíle/parametry/statistiky

Realita: Výše popsaným způsobem Facebook jednoznačně nefunguje. Cíl může vždy být jen jeden. To si vytesejte do kamene!

Tento jeden cíl Facebook, ale také Instagram, potom sledují primárně. Facebook by tím opět postupoval proti vlastní ekonomické rentabilitě, pakliže by inzerentům zvýšil na základě jedné kampaně úplně všechny parametry/statistiky.

Opět to souvisí s útratou a s prioritním zaměřením Facebooku na zisk. Žádoucí je skutečně to, aby zde inzerenti nechali co nejvíce svých prostředků. Proto existuje vždy jen jeden cíl, který se reklamou plní, nikoli dva nebo více. Na základě takové reklamy se sice může zvýšit například dosah, ale ne jako primární důsledek kampaně a už vůbec ne úplně všechny ostatní parametry.

Mýtus čtvrtý: Čím déle budu mít spuštěnou nějakou kampaň, tím více mi bude přinášet výsledků

Realita: Tato úměra rovněž platit nemusí. 

Do výsledků vstupuje jednak budget, respektive přímo to, zda jej časem nesnižujete. Dalším určujícím faktorem je neustálá pravidelná optimalizace. Svůj vliv sehraje i prvotní nastavení kampaně. Podstatná je taktéž kreativa a řada dalších faktorů.

Jednoznačně ale nelze očekávat, že provedete jedno jediné nastavení, které si následně začne žít svým životem a kromě toho v čase začne přinášet více výsledků.

Mýtus pátý: Investuji do reklamy minimální sumy, ale očekávám stejné výsledky jako firma, která zde utrácí rozpočty v řádech stovek tisíc korun

Realita: Ačkoli samotný rozpočet o úspěšnosti kampaně nerozhoduje, jak už bylo vysvětleno v předešlých odstavcích, rozhodně nemůžete očekávat, že s totožným nastavením, shodnou cílovou skupinou a kupříkladu i stejnou kreativou, ale s nižším rozpočtem, se můžete dočkat stejně dobrých, nebo dokonce vyšších výsledků ve srovnání se svou konkurencí.

Nemůže to tak fungovat jednak z podstaty fungování Facebooku. Navíc společnosti, které mají na reklamu na sítích vyhrazeny násobně vyšší rozpočty, by k tomu jednoduše neměly žádný logický důvod, pokud by mohly uspět i bez nich.

Reklama na Facebooku funguje pomocí aukce. To znamená jednoduchý princip "kdo nabídne více, vyhrává". Stále samozřejmě i v tomto případě hraje roli zacílení, kreativa a mnohé další vlivy.

Mýtus šestý: Co funguje u konkurence, musí fungovat i u nás. Srovnávám své výsledky/reklamy/obraty s cizími firmami, ačkoli jsou třeba z úplně jiného oboru

Realita: Realitou je, že v tomto případě jde o srovnávání příslovečných hrušek s jablky. Srovnávat dvě samostatné značky jednoduše nelze.

Samozřejmě může daná firma působit ve stejném oboru, pak ale může mít trochu jinou cílovku, kreativu, fotografii, text, apod. V takovém případě jsou dvě značky dvěma zcela odlišnými subjekty, které rozhodně nemohou mít reklamu navrženou stejným způsobem.

Závěr aneb nevěřte mýtům

Reklamu na Facebooku opřádá řada mýtů. Věřit jim však znamená uškodit sobě i své značce. Řada inzerentů si myslí, že reklama nefunguje, mnozí se ale především bojí do reklamy dostatečně investovat.

Platí nicméně, že kdo chce být patřičně vidět, nesmí se Facebooku bát a neměl by váhat vyhradit na marketing příslušný rozpočet. Reklama na Facebooku je velmi efektivním nástrojem a pokud jí dáte šanci, sama vás o tom přesvědčí.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Facebook vás zablokoval. Nefunguje vám dvoufázové ověření. Zabránil vám zkrátka přístup do vašeho osobního účtu. Jenže vaše placené kampaně pod vaším firemním účtem vám stále běží. Máte je naplánované na neurčito. Vy je ale potřebujete ihned zastavit. Jak to tedy můžete udělat i bez toho, aniž byste se dostali do svého Reklamního účtu?

Je den jako každý jiný. Kontrolujete si svůj Reklamní účet. Chcete se podívat na výsledky svých kampaní. Na vašem profilu vše běží v pořádku. Ovšem když vejdete do svého Reklamního účtu na Facebooku (Ads Manageru / Správce reklam), nevidíte žádné výsledky jako obvykle, ale jen informaci "Máme problém načíst všechna požadovaná data.". Co s tím? Jak...

Nástěnka fotek ve čtvercovém formátu – to je Instagram. Instagram aktuálně oslovuje především mladší publikum. Intuitivně by tak velké B2B společnosti nemusely takové médium upřednostňovat. Existuje však mnoho důvodů, proč by využití Instagramu mohlo být pro vás přínosné. Jak můžete efektivně oslovit svou B2B komunitu i na Instagramu?

Pro všechny ostatní to bylo úterý… Pro mě začátek mé 40,5 hodin dlouhé noční můry, kterou bych nikomu nepřála. Dvoufázové ověření na Facebooku nefungovalo a nechtělo mě pustit do mého účtu. Do účtu, ze kterého spravuji účty a kampaně všem mým klientům. Jak to nakonec dopadlo? Jak jsem to vyřešila? Vše vám dopodrobna rozepíšu v tomto článku.

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.

Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta...