Největší mýty o reklamě na Facebooku

19.05.2022

Reklamu na Facebooku opřádá mnoho mýtů, polopravd a nejrůznějších omylů. Mnohým z nich věří nejen samotní majitelé značek, ale i marketéři. Značkám tím ovšem výrazně škodí. Která tvrzení mohou být na sociálních sítích podobně škodlivá i pro váš byznys? Zvu vás k přečtení nejdůležitějšího článku, jaký jsem doposud vytvořila.

Mýtus první: Za reklamu je zbytečné utrácet, méně peněz generuje stejné výsledky

Realita: Pakliže budete investovat do reklamy na Facebooku méně prostředků, zcela logicky se tak dočkáte i nižších výsledků. To platí nejen na sociálních sítích, ale kdekoli jinde.

To je prostě fakt!

Je potřeba vycházet z poměrně prosté logiky: Pokud by to skutečně fungovalo výše nastíněným způsobem, uchýlili by se k němu z úsporných důvodů všichni. V Š I CH N I!

V praxi by pak běžně docházelo k tomu, že by si firmy běžně zaplatily na jeden měsíc reklamu a pro měsíce další ji jednoduše vypnuly. Podle této teorie by je to na výsledcích ohrozit nemělo.

Takto ovšem sociální sítě fungovat nemohou a ani nefungují. Facebook z inzerce financuje vlastní provoz. A jde navíc o jediné prostředky, které získává. Navíc je celý projekt silně zaměřen na zisk

Nutně tedy musí tlačit inzerenty do toho, aby v rámci jeho prostoru náležitě utráceli. Po vypnutí veškeré reklamy dochází tím pádem k poklesu daných hodnot.

Navíc reklama na Facebooku funguje na principu aukce, nikoliv rovnoměrného přerozdělování, které bychom s jistou nadsázkou mohli přirovnat k socialistickým principům.

Mýtus druhý: S novým správcem reklam přišel snížený rozpočet, na výsledcích se to však neprojevilo, jsou stejné nebo vyšší, rozpočet tedy musí mít vliv

Realita: Ani v tomto případě za výsledek není nijak zodpovědný rozpočet. Příčinou je lepší optimalizace kampaní

S největší pravděpodobností je na vině spíše marketér, který nastavil reklamy a po skončení je pouze vyreportoval. V průběhu je však nijak neoptimalizoval.

Pokud reklamu spravuje specialista, ať už se jedná o agenturu nebo jednotlivce, který neustále kampaně optimalizuje, lze dosáhnout lepších výsledků. A to dokonce i s polovičním budgetem

Výkonnost reklamy tedy v tomto případě spíše přímo úměrně odpovídá kvalitě daného odborníka. Člověk se zkušeností zvládne v krátkém čase efektivně otestovat maximum vhodných postupů, aby zjistil, který z nich je pro vaše potřeby nejvíce efektivní. Ten následně nasadí do praxe. Na výsledcích se tato zkušenost zcela pochopitelně odrazí.

Mýtus třetí: Nastavím reklamu kupříkladu s cílem zvýšit prokliky na web a zvýší se mi tím i úplně všechny ostatní cíle/parametry/statistiky

Realita: Výše popsaným způsobem Facebook jednoznačně nefunguje. Cíl může vždy být jen jeden. To si vytesejte do kamene!

Tento jeden cíl Facebook, ale také Instagram, potom sledují primárně. Facebook by tím opět postupoval proti vlastní ekonomické rentabilitě, pakliže by inzerentům zvýšil na základě jedné kampaně úplně všechny parametry/statistiky.

Opět to souvisí s útratou a s prioritním zaměřením Facebooku na zisk. Žádoucí je skutečně to, aby zde inzerenti nechali co nejvíce svých prostředků. Proto existuje vždy jen jeden cíl, který se reklamou plní, nikoli dva nebo více. Na základě takové reklamy se sice může zvýšit například dosah, ale ne jako primární důsledek kampaně a už vůbec ne úplně všechny ostatní parametry.

Mýtus čtvrtý: Čím déle budu mít spuštěnou nějakou kampaň, tím více mi bude přinášet výsledků

Realita: Tato úměra rovněž platit nemusí. 

Do výsledků vstupuje jednak budget, respektive přímo to, zda jej časem nesnižujete. Dalším určujícím faktorem je neustálá pravidelná optimalizace. Svůj vliv sehraje i prvotní nastavení kampaně. Podstatná je taktéž kreativa a řada dalších faktorů.

Jednoznačně ale nelze očekávat, že provedete jedno jediné nastavení, které si následně začne žít svým životem a kromě toho v čase začne přinášet více výsledků.

Mýtus pátý: Investuji do reklamy minimální sumy, ale očekávám stejné výsledky jako firma, která zde utrácí rozpočty v řádech stovek tisíc korun

Realita: Ačkoli samotný rozpočet o úspěšnosti kampaně nerozhoduje, jak už bylo vysvětleno v předešlých odstavcích, rozhodně nemůžete očekávat, že s totožným nastavením, shodnou cílovou skupinou a kupříkladu i stejnou kreativou, ale s nižším rozpočtem, se můžete dočkat stejně dobrých, nebo dokonce vyšších výsledků ve srovnání se svou konkurencí.

Nemůže to tak fungovat jednak z podstaty fungování Facebooku. Navíc společnosti, které mají na reklamu na sítích vyhrazeny násobně vyšší rozpočty, by k tomu jednoduše neměly žádný logický důvod, pokud by mohly uspět i bez nich.

Reklama na Facebooku funguje pomocí aukce. To znamená jednoduchý princip "kdo nabídne více, vyhrává". Stále samozřejmě i v tomto případě hraje roli zacílení, kreativa a mnohé další vlivy.

Mýtus šestý: Co funguje u konkurence, musí fungovat i u nás. Srovnávám své výsledky/reklamy/obraty s cizími firmami, ačkoli jsou třeba z úplně jiného oboru

Realita: Realitou je, že v tomto případě jde o srovnávání příslovečných hrušek s jablky. Srovnávat dvě samostatné značky jednoduše nelze.

Samozřejmě může daná firma působit ve stejném oboru, pak ale může mít trochu jinou cílovku, kreativu, fotografii, text, apod. V takovém případě jsou dvě značky dvěma zcela odlišnými subjekty, které rozhodně nemohou mít reklamu navrženou stejným způsobem.

Závěr aneb nevěřte mýtům

Reklamu na Facebooku opřádá řada mýtů. Věřit jim však znamená uškodit sobě i své značce. Řada inzerentů si myslí, že reklama nefunguje, mnozí se ale především bojí do reklamy dostatečně investovat.

Platí nicméně, že kdo chce být patřičně vidět, nesmí se Facebooku bát a neměl by váhat vyhradit na marketing příslušný rozpočet. Reklama na Facebooku je velmi efektivním nástrojem a pokud jí dáte šanci, sama vás o tom přesvědčí.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Meta Business Suite. Základní pracovní nástroj každého správce firemních sociálních sítí. Co v něm najdete? Jak se v něm zorientovat? Které položky jsou důležitější než jiné? Je potřeba jej znát kompletně celý? A hlavně, co zajímavého vám nabízí? Připravila jsem si pro vás tohoto jednoduchého průvodce.

Facebook PIXEL končí 31. října 2024! Přestane fungovat. Přestane sbírat výsledky. A bez něj vám nepojedou vaše konverzní kampaně na Facebooku ani na Instagramu. Není to ale konec světa! Stačí si místo něj nastavit Conversion API. Jak? A kde? V tomto článku najdete podrobný návod, jak na to.

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."

Nedávno mě jeden můj klient přivedl na zajímavou myšlenku: Lze placenými reklamami na soc. sítích dosahovat jak velmi odvážných a ambiciózních cílů, tak i extrémně vysoké kvality zacílení? Tedy, že jinými slovy budete cílit jen a pouze skutečně na ty nejlepší, nejefektivnější a zkrátka na ty nej. lidi a na nikoho jiného? A cena za výsledek...