Největší mýty o reklamě na Facebooku

19.05.2022

Reklamu na Facebooku opřádá mnoho mýtů, polopravd a nejrůznějších omylů. Mnohým z nich věří nejen samotní majitelé značek, ale i marketéři. Značkám tím ovšem výrazně škodí. Která tvrzení mohou být na sociálních sítích podobně škodlivá i pro váš byznys? Zvu vás k přečtení nejdůležitějšího článku, jaký jsem doposud vytvořila.

Mýtus první: Za reklamu je zbytečné utrácet, méně peněz generuje stejné výsledky

Realita: Pakliže budete investovat do reklamy na Facebooku méně prostředků, zcela logicky se tak dočkáte i nižších výsledků. To platí nejen na sociálních sítích, ale kdekoli jinde.

To je prostě fakt!

Je potřeba vycházet z poměrně prosté logiky: Pokud by to skutečně fungovalo výše nastíněným způsobem, uchýlili by se k němu z úsporných důvodů všichni. V Š I CH N I!

V praxi by pak běžně docházelo k tomu, že by si firmy běžně zaplatily na jeden měsíc reklamu a pro měsíce další ji jednoduše vypnuly. Podle této teorie by je to na výsledcích ohrozit nemělo.

Takto ovšem sociální sítě fungovat nemohou a ani nefungují. Facebook z inzerce financuje vlastní provoz. A jde navíc o jediné prostředky, které získává. Navíc je celý projekt silně zaměřen na zisk

Nutně tedy musí tlačit inzerenty do toho, aby v rámci jeho prostoru náležitě utráceli. Po vypnutí veškeré reklamy dochází tím pádem k poklesu daných hodnot.

Navíc reklama na Facebooku funguje na principu aukce, nikoliv rovnoměrného přerozdělování, které bychom s jistou nadsázkou mohli přirovnat k socialistickým principům.

Mýtus druhý: S novým správcem reklam přišel snížený rozpočet, na výsledcích se to však neprojevilo, jsou stejné nebo vyšší, rozpočet tedy musí mít vliv

Realita: Ani v tomto případě za výsledek není nijak zodpovědný rozpočet. Příčinou je lepší optimalizace kampaní

S největší pravděpodobností je na vině spíše marketér, který nastavil reklamy a po skončení je pouze vyreportoval. V průběhu je však nijak neoptimalizoval.

Pokud reklamu spravuje specialista, ať už se jedná o agenturu nebo jednotlivce, který neustále kampaně optimalizuje, lze dosáhnout lepších výsledků. A to dokonce i s polovičním budgetem

Výkonnost reklamy tedy v tomto případě spíše přímo úměrně odpovídá kvalitě daného odborníka. Člověk se zkušeností zvládne v krátkém čase efektivně otestovat maximum vhodných postupů, aby zjistil, který z nich je pro vaše potřeby nejvíce efektivní. Ten následně nasadí do praxe. Na výsledcích se tato zkušenost zcela pochopitelně odrazí.

Mýtus třetí: Nastavím reklamu kupříkladu s cílem zvýšit prokliky na web a zvýší se mi tím i úplně všechny ostatní cíle/parametry/statistiky

Realita: Výše popsaným způsobem Facebook jednoznačně nefunguje. Cíl může vždy být jen jeden. To si vytesejte do kamene!

Tento jeden cíl Facebook, ale také Instagram, potom sledují primárně. Facebook by tím opět postupoval proti vlastní ekonomické rentabilitě, pakliže by inzerentům zvýšil na základě jedné kampaně úplně všechny parametry/statistiky.

Opět to souvisí s útratou a s prioritním zaměřením Facebooku na zisk. Žádoucí je skutečně to, aby zde inzerenti nechali co nejvíce svých prostředků. Proto existuje vždy jen jeden cíl, který se reklamou plní, nikoli dva nebo více. Na základě takové reklamy se sice může zvýšit například dosah, ale ne jako primární důsledek kampaně a už vůbec ne úplně všechny ostatní parametry.

Mýtus čtvrtý: Čím déle budu mít spuštěnou nějakou kampaň, tím více mi bude přinášet výsledků

Realita: Tato úměra rovněž platit nemusí. 

Do výsledků vstupuje jednak budget, respektive přímo to, zda jej časem nesnižujete. Dalším určujícím faktorem je neustálá pravidelná optimalizace. Svůj vliv sehraje i prvotní nastavení kampaně. Podstatná je taktéž kreativa a řada dalších faktorů.

Jednoznačně ale nelze očekávat, že provedete jedno jediné nastavení, které si následně začne žít svým životem a kromě toho v čase začne přinášet více výsledků.

Mýtus pátý: Investuji do reklamy minimální sumy, ale očekávám stejné výsledky jako firma, která zde utrácí rozpočty v řádech stovek tisíc korun

Realita: Ačkoli samotný rozpočet o úspěšnosti kampaně nerozhoduje, jak už bylo vysvětleno v předešlých odstavcích, rozhodně nemůžete očekávat, že s totožným nastavením, shodnou cílovou skupinou a kupříkladu i stejnou kreativou, ale s nižším rozpočtem, se můžete dočkat stejně dobrých, nebo dokonce vyšších výsledků ve srovnání se svou konkurencí.

Nemůže to tak fungovat jednak z podstaty fungování Facebooku. Navíc společnosti, které mají na reklamu na sítích vyhrazeny násobně vyšší rozpočty, by k tomu jednoduše neměly žádný logický důvod, pokud by mohly uspět i bez nich.

Reklama na Facebooku funguje pomocí aukce. To znamená jednoduchý princip "kdo nabídne více, vyhrává". Stále samozřejmě i v tomto případě hraje roli zacílení, kreativa a mnohé další vlivy.

Mýtus šestý: Co funguje u konkurence, musí fungovat i u nás. Srovnávám své výsledky/reklamy/obraty s cizími firmami, ačkoli jsou třeba z úplně jiného oboru

Realita: Realitou je, že v tomto případě jde o srovnávání příslovečných hrušek s jablky. Srovnávat dvě samostatné značky jednoduše nelze.

Samozřejmě může daná firma působit ve stejném oboru, pak ale může mít trochu jinou cílovku, kreativu, fotografii, text, apod. V takovém případě jsou dvě značky dvěma zcela odlišnými subjekty, které rozhodně nemohou mít reklamu navrženou stejným způsobem.

Závěr aneb nevěřte mýtům

Reklamu na Facebooku opřádá řada mýtů. Věřit jim však znamená uškodit sobě i své značce. Řada inzerentů si myslí, že reklama nefunguje, mnozí se ale především bojí do reklamy dostatečně investovat.

Platí nicméně, že kdo chce být patřičně vidět, nesmí se Facebooku bát a neměl by váhat vyhradit na marketing příslušný rozpočet. Reklama na Facebooku je velmi efektivním nástrojem a pokud jí dáte šanci, sama vás o tom přesvědčí.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Stojíte před klíčovou otázkou: Dosáhli jsme 20% PNO na Facebooku - je to málo, nebo strašně hodně a musíme s tím začít něco dělat? Jaké PNO je na Facebooku vlastně "to správné"? A co když se na Facebooku nedokážete dostat pod 30% PNO? O tom všem se dočtete v tomto článku.

Nabízíte své produkty a služby pro Čechy, Slováky, ale i zákazníky z dalších zemí? Na webu to máte jednoduše vyřešené jazykovými mutacemi a různými měnami. Jenže, jak to vyřešit na soc. sítích?!

Facebook obsahuje celou řadu užitečných nástrojů pro inzerenty. Mnohé z nich možná ani neznáte. Jedním takovým je Facebook Ad Library, neboli Knihovna reklam. O co se jedná? K čemu slouží? A proč si ji zamilujete na první kliknutí? To vám prozradím právě zde. Pohodlně se tedy usaďte, začínám.

Příběhy neboli Stories na Instagramu mohou přinášet inspiraci, propagaci, ale i prodej. Jak na tento typ postů na sociálních sítích? Co stojí za úspěchem těch nejlepších značek? Jak na úspěšné Stories? I to mě dnes bude zajímat.

GDPR. Nic nového pod sluncem. Ovlivnilo už řadu oblastí a reklama na Facebooku není výjimkou. Na které důležité zásady byste v této souvislosti měli dbát?