Nejčastější chyby, kterými porušujete pravidla reklamy na Facebooku

03.03.2022

Zrušená reklama nebo zablokovaný účet pro reklamy na Facebooku jsou nepříjemnou překážkou při budování úspěšné marketingové strategie. Proč k tomu dochází? Co jste udělali špatně, že vás Facebook zablokoval? A jaké jsou nejčastější chyby správců placených kampaní? Pohodlně se usaďte, začínám.

Proč dochází k problémům s reklamou

Inzerenti, ať už jsou to samotné firmy nebo profesionální marketéři, si často neuvědomí zásadní problém: Za zablokovanou reklamu jsou zodpovědní přímo oni sami, a to porušením základních pravidel

Která to ale jsou? Na co byste si měli dát pozor, abyste taky nedostali ban?

Nejčastější chyby, kterými porušujete pravidla reklamy na Facebooku

1. Propagace alkoholických nápojů

Na Facebooku je limitována propagace alkoholu. Reklama propagující alkohol musí především akceptovat zákony dané země. Zejména se to týká věku konkrétních uživatelů. Pro jistotu ale doporučuji nastavit kampaně na starší publikum minimálně od 25 let, tak budete mít 100% jistotu, že to v pořádku projde.

2. Propagace tabákových výrobků

V reklamě na Facebooku je vyloučena podpora i propagace nelegálních produktů, kam pochopitelně náleží i drogy. Zcela zakázaná je i reklama na tabák, a to, pozor, včetně elektronických cigaret a vaporizérů.

3. Léky a doplňky stravy

Propagace léků a doplňků stravy je omezena několika pravidly. Pokud se v reklamě objevují léky, musí jít o přípravky volně prodejné

Reklamy propagující kosmetické zákroky a procedury, preparáty na hubnutí nebo doplňky stravy musejí být opět zacíleny na uživatele starší 18 let. Zakázáno je podporovat i negativní vnímání těla nebo uvádět zavádějící tvrzení. Pozor si proto dejte na oblíbené fotky Před a Po.

4. Zbraně a pyrotechnika

Dále se týká zákaz i zbraní a pyrotechniky. Pomyslnou stopku má na Facebooku vystavenou také lechtivý obsah, případně snímky, které toho odhalují zkrátka příliš. Samozřejmě do stejné kategorie spadá i veškerá pornografie.

5. Finanční produkty

Poslední segment, který na oblíbené sociální síti mívá problém, je finančnictví. Produkty a služby z oblasti finančnictví a pojišťovnictví musejí být cíleny na osoby starší 18 let, nesmí vyžadovat zadání finančních údajů a musejí být dostatečně transparentní.

6. Nepovolené podmínky soutěží

Soutěže jsou na Facebooku oblíbené, nicméně byste měli vědět, že všechny musejí mít uvedeny jednoznačné podmínky a pravidla.

Mělo by tak být zřetelně dáno, že jde o soutěž, měli byste zveřejnit datum jejího ukončení, informace o tom, o co se bude hrát a pravidla

Povinné je uvést, že Facebook nemá se soutěží nic společného, tedy nesponzoruje ji, nespravuje ji, nepodporuje ji a nemá závazky vůči vítězům.

Chybou je tak jednak absence těchto podmínek, ale i to, že mnohdy podněcují k nepovoleným úkonům. Fanoušky nesmíte vyzývat ani k přesdílení příspěvků libovolnou formou, ale ani k označování přátel.

7. Senzacechtivý obsah

Vybudit na Facebooku svým obsahem senzaci si přeje řada lidí. Přesto by se vám to nemuselo vyplatit. Facebook zamítá šokující či nepřiměřeně násilný obsah.

Patří sem:

  • reklama zobrazující zohavení

  • reklama realisticky vyobrazující detaily probíhajícího chirurgického zákroku

  • reklama, která realisticky vyobrazuje mučení nebo utrpení

  • reklama zobrazující zbraň namířenou na diváka

  • reklama vyobrazující děsivé podrobnosti nehody nebo zločinu

  • reklama zachycující vymačkávání pupínků

8. Osobní charakteristiky

Teď se dostávám na pro někoho možná nepochopitelnou půdu, ale v reklamě na Facebooku je zakázán také obsah, který uvádí nebo naznačuje osobní charakteristiky. 

Co to znamená pro vás? Například zákaz pokládat osobní otázky: "Chtěli byste zhubnout?"; "Bojujete s kily navíc?"; "Sháníte rychlou půjčku?"; apod.

Podle Facebooku je nepřípustné spojovat osobní vlastnosti sledujících například s rasou, etnickou příslušností, náboženstvím, vírou, věkem, sexuální orientací či sexuálními praktikami, genderovou identitou, zdravotním postižením, fyzickým nebo duševním zdravím.

Samozřejmě též není povoleno na základě osobních vlastností, jako je víra, zdravotní stav nebo rasa, kohokoli diskriminovat.

9. Engagement-bait

K praktikám, které na Facebooku nemají místo, patří i tzv. engagement-bait. Jde o aktivitu, který uměle zvedáte zájem a zlepšujete dosah svých příspěvků nebo reklam.

Má obvykle podobu cíleného vyzývání uživatelů, aby nějakým způsobem reagovali, tedy příspěvek označili jako "to se mi líbí", reagovali konkrétní odpovědí nebo například emotikonem. Podobně do engagement-baitu patří i vyzývání uživatelů ke sdílení nebo označování přátel.

Tyto "návnady" na zvyšování zájmu dnes již dokáže detekovat algoritmus strojového učení Facebooku a jeho tvůrce postihovat.

Závěr

Facebook poměrně podrobně specifikuje pravidla pro reklamu ve svých podmínkách, viz oddíl zásady pro reklamy. Před nastavováním reklamy si je proto nezapomeňte pečlivě nastudovat, ať se vyhnete zbytečným potížím.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Možná jste už o tom někdy slyšeli - když zasáhnete do nastavení reklamy na Facebooku, vyresetuje to její dosavadní výsledky a vrátí jí to do fáze učení. Co konkrétně ale resetuje fázi učení? To bude mým dnešním tématem.

Je to jeden z faktorů, který nedokážete ovlivnit. Přitom někdy ovlivňuje vás a výsledky vašich reklam, a to nejen na soc. sítích. Počasí. Určitě už jste někdy slyšeli, že i počasí může mít vliv na výsledky vašich reklam. Ovšem jak? Do jaké míry? A jak s tím můžete do budoucna pracovat a plánovat? V tomto článku se to pokusím rozklíčovat....

Cítíte to? To už nám rok 2024 dýchá na záda. Zdá se to jako naprosto neuvěřitelné, ale už za pouhých 52 dní je tady nový rok 2024. A stejně jako jakýkoliv jiný předcházející rok, tak i ten s číslovkou 2024 přinese spoustu marketingových akcí, událostí a aktivit. Pojďme se na ně tedy s předstihem podívat, abyste se na ně mohli už teď připravit....

"Paní Rumpala, ten Facebook si úplně vymýšlí výsledky. Jak máme vyhodnocovat kampaně, když nám reportujte úplné nesmysly? A v Google Analytics 4 zase nemáme zaznamenáno všechno. Podle čeho to máme tedy vyhodnocovat?"

Kliknutí (vše), Kliknutí na odkaz, Zobrazení cílové stránky, Jedinečná kliknutí. Zdánlivě je to všechno stejné. Vždyť se pořád jedná o kliknutí. Jenže! Není kliknutí jako kliknutí. A možná v tomto článku zjistíte, že jste to celou dobu vyhodnocovali špatně.

Stojíte před klíčovou otázkou: Dosáhli jsme 20% PNO na Facebooku - je to málo, nebo strašně hodně a musíme s tím začít něco dělat? Jaké PNO je na Facebooku vlastně "to správné"? A co když se na Facebooku nedokážete dostat pod 30% PNO? O tom všem se dočtete v tomto článku.