Jaký je rozdíl mezi osobním a firemním profilem?

26.08.2021

Na Facebooku i na Instagramu může mít profil jak obyčejný člověk, tak i jakákoliv firma nebo společnost. V čem se tedy firemní a osobní profily liší? Proč je lepší mít pro firemní účely firemní profil? A proč vám pro vaše podnikání nestačí mít osobní profil? Pohodlně se usaďte, hned vám to prozradím.

Co je firemní profil na Facebooku

Firemní profil neboli Stránka (Page) je typem profilu, který využívají na Facebooku firmy a další komerční subjekty. Obsahuje veřejné příspěvky, které může vidět každý uživatel na Facebooku, ale i mimo tuto síť. Fanoušci jej mohou libovolně označit tlačítkem "To se mi líbí".

Firmy musí mít firemní profil

Využívat tento typ profilu komerční projekty, firmy, značky a společnosti vyloženě MUSÍ

Podle Facebooku a jeho aktuálně platných pravidel jednoduše každý subjekt, který není žijící, musí používat firemní profil. To znamená, že už jen dle těchto pravidel byste neměli pro firemní účely používat osobní profil.

Osobní profily jsou jen pro lidi

Klasický osobní profil tedy mohou používat pouze lidé. Zároveň každý jednotlivec může mít pouze jeden profil a může jej využívat pouze pro nekomerční účely. 

Zůstává tak například limitován počtem osob, které může mít v přátelích, ale i počtem těch, které bude sledovat. V obou případech jde o 5 000 lidí.

V čem se firemní profil liší od toho soukromého

S nadsázkou bych firemní profil mohla přirovnat k vaší virtuální kanceláři. Určená je pro vaše klienty, kteří se v ní mohou dozvědět vše podstatné o vás a vašem podnikání a má reprezentativní charakter.

Do firemního profilu se vyplňují základní informace o vaší firmě, tedy zejména adresa a telefonický a e-mailový kontakt. 

Dále vás Facebook při zakládání firemního profilu vyzve k tomu, abyste připojili logo své značky. Stejně tak je vhodné nahrát na stránku úvodní a profilovou fotografii.

Osobní profil je jako vaše ložnice

Soukromý profil bych naopak mohla ve stejné analogii přirovnat k vaší ložnici. Máte v ní tedy dost osobních věcí a pravděpodobně si do ní nezvete úplně každého. 

A určitě se shodneme, že do své ložnice si své zákazníky a klienty nikdy nezvete. Když už, sejdete se s nimi třeba někde v kavárně nebo coworkingu. 

Stejně tak byste tedy měli zásadně oddělovat informace a obsah na svém osobním a firemním profilu.

Výhody firemního profilu

Výhodou firemního profilu je především to, že tuto stránku může mít pod správou více lidí. Do osobního profilu naproti tomu nemůžete přidat žádné další správce nebo editory obsahu. Jste na to sami. Což ale dává smysl. Do své ložnice si taky nezvete cizí lidi, aby vám hodnotili vaše povlečení.

Dále vám firemní profil umožní sestavovat pro konkrétní stránku placené kampaně. To opět na vašem osobním profilu není možné.

Facebook má navíc k dispozici pokročilé informace o dosahu a dalších výkonnostních parametrech vašich reklamních kampaní. A na rozdíl od soukromého profilu jej můžete napojit i na Business Manager.

Osobní profil není určený k firemním aktivitám

Na osobním profilu oproti tomu nemůžete propagovat příspěvky a stejně tak nemůžete využít FB pixel pro remarketingovou reklamu.

Na soukromém profilu nemůžete mít "Obchod", ani "Katalog produktů" či "Nabídku služeb". Stejně tak na něm chybí propracované přehledy a statistiky návštěvnosti a úspěšnosti vašich příspěvků.

Navíc osobní profil není možné začít sledovat pomocí tlačítka "To se mi líbí". V případě, že nechcete ztratit konkrétního uživatele s osobním profilem, musíte se stát na Facebooku přáteli.

Firemní profil je pro firemní účely.
Osobní profil je pro osobní účely.

Na firemním profilu můžete:

  • Nastavovat placenou reklamu.
  • Sledovat úspěšnost kampaní.
  • Sledovat přehledy a statistiky návštěvnosti a úspěšnosti vašich příspěvků (i neplacených).
  • Využít FB pixel pro remarketingovou reklamu.
  • Přidat záložku "Obchod", "Katalog produktů" či "Nabídku služeb".
  • Napojit na Business Manager.
  • Plánovat příspěvky dopředu.
  • Přidat další správce nebo editory obsahu.
  • Vás může začít kdokoliv sledovat jen pomocí tlačítka "To se mi líbí".
  • atd.

Jak využít firemní profil pro reklamní účely

Svůj soukromý profil pro účely podnikání na Facebooku používat tedy jednak nesmíte, ale ani se pro tento účel funkcionalitou příliš nehodí. Je však nutné si uvědomit, že abyste si mohli založit profil firemní, ten soukromý musíte mít k dispozici.

Opět to můžu přirovnat k té pomyslné kanceláři. Taky si nebudete pronajímat kancelář, pokud jednak nemáte firmu, ale hlavně nemáte vyřešené své vlastní bydlení a bydlíte pod mostem. Proto je potřeba mít v prvé řadě osobní profil a až pak je možné založit si ten firemní.

Založení firemního profilu

Už při zakládání stránky si budete rozmýšlet, jestli profil zakládáte jako firma nebo značka, případně jakožto komunita či veřejně známá osobnost.

Vytvoření facebookové stránky je zdarma a zabere vám jen pár kliknutí. 

  1. Přímo na úvodní stránce Facebooku ve spodní části obrazovky naleznete odkaz Vytvořit stránku. 
  2. Vyberete si typ subjektu, pro který stránku zakládáte.
  3. A vyplníte požadované informace.

Mít firemní profil ještě neznamená úspěch

Dále je potřeba dbát na to, že bezprostředně po založení firemního profilu je nutné dále s profilem pracovat. Nestačí jej jen mít. To vám úspěch nezaručí. Je potřeba s ním pracovat, a to na bázi promyšlené marketingové strategie

To znamená především pravidelně zde sdílet obsah, který bude doplněný poutavou, zajímavou a originální grafikou, komunikovat zde s fanoušky a starat se o budování komunity na síti.

Pracovat s příspěvky vám dovolí především karta Přehledy stránky. Ta vám umožní zjistit, jak uživatelé na váš obsah reagují a o jaký obsah mají největší zájem. Podle toho následně můžete svou aktivitu upravit.

V současné době na Facebooku působí především cílová skupina ve věku nad 25 let. Značnou výhodou této sociální sítě je velmi efektivní práce s cílovým publikem. Široká škála dostupných demografických údajů vám umožní skutečně detailní cílení vašeho obsahu.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Nástěnka fotek ve čtvercovém formátu – to je Instagram. Instagram aktuálně oslovuje především mladší publikum. Intuitivně by tak velké B2B společnosti nemusely takové médium upřednostňovat. Existuje však mnoho důvodů, proč by využití Instagramu mohlo být pro vás přínosné. Jak můžete efektivně oslovit svou B2B komunitu i na Instagramu?

Pro všechny ostatní to bylo úterý… Pro mě začátek mé 40,5 hodin dlouhé noční můry, kterou bych nikomu nepřála. Dvoufázové ověření na Facebooku nefungovalo a nechtělo mě pustit do mého účtu. Do účtu, ze kterého spravuji účty a kampaně všem mým klientům. Jak to nakonec dopadlo? Jak jsem to vyřešila? Vše vám dopodrobna rozepíšu v tomto článku.

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.