Jaký je rozdíl mezi nakoupenými fanoušky a získanými fanoušky z placené reklamy?

30.05.2019

Internet v posledních dnech obletěla zpráva, že Facebook každý měsíc maže milióny falešných účtů. Jedná se o účty neexistujících lidí, které se prodávají soukromým firmám a navyšují jejich fanouškovskou základnu. Během své práce jsem se již několikrát setkala s dotazem, jaký je vlastně rozdíl mezi takto nakoupenými fanoušky a získanými fanoušky z placené reklamy. "Vždyť za obě skupiny musíme zaplatit?!" Pojďme si to tedy objasnit.

Nakoupení fanoušci

Co jsou to vlastně ti "nakoupení fanoušci"? Jedná se o falešné účty neexistujících lidí

Představte si, že na druhé straně počítače nebo mobilu nikdo není. Daný člověk neexistuje. Profil tohoto neexistujícího člověka vytvořili lidé nebo společnosti za účelem jejich prodeje firmám, které díky této možnosti snadno a velmi rychle navýší svou fanouškovskou základnu. Ovšem nic víc.

Klidně ze dne na den můžete mít tisíce nových fanoušků. To by jinak bylo zcela nemožné. Cena za takové fanoušky je většinou velice nízká, v řádech stokorun za tisíce fanoušků. A transakce za falešné fanoušky probíhá zásadně mimo facebookové prostředí.

Získaní fanoušci placenou reklamou

Na druhé straně barikády stojí klasicky získaní fanoušci

Jsou to skuteční, reální lidé, kteří existují. Ti viděli kupříkladu vaši reklamu na Facebooku, zaujala je a tak vám dali svůj lajk. Na druhé straně počítače nebo mobilu skutečně někdo je. Skutečně tam je nějaký člověk, který vás sleduje.

Ano, může se sice na první pohled tvářit, že neexistuje, například tím, že nijak nereaguje na vaše příspěvky, ale věřte, že na druhé straně počítače nebo mobilu skutečně sedí živá osoba z masa a kostí.

Jaký je rozdíl mezi nakoupenými fanoušky a získanými fanoušky z placené reklamy? 

Jaký je tedy rozdíl mezi těmito fanoušky? 

Mnozí klienti vnímají obě skupiny fanoušků stejně, protože za obě přece museli zaplatit - v prvním případě nějaké firmě, ve druhém případě Facebooku za placenou reklamu. Přitom je ale rozdíl mezi těmito dvěma skupinami naprosto markantní.

U první skupiny si sice nahoníte ego, ale nic víc z toho nezískáte. Takový neexistující fanoušek si od vás nikdy nic nekoupí, nikdy si nic neobjedná a není šance, že by se někdy stal vašim zákazníkem. Prostě proto, že na druhé straně počítače nikdo není. Není to reálná osoba.

Kdežto u druhé skupiny fanoušků máte velkou šanci, že se z nich stanou vaši spokojení zákazníci. Právě tyto lidi chcete svým obsahem oslovovat. Jsou to skuteční, reální lidé, kteří existují, takže je také velká šance, že když už olajkovali váš profil, tak si od vás klidně i něco koupí.

Rozhodně tedy nelze tyto dvě skupiny házet do jednoho pytle.

Proč se nevyplatí nákup falešných fanoušků?

Na závěr se vrátím k první větě tohoto článku - Facebook každý měsíc maže milióny falešných účtů

To znamená, že vy si dnes koupíte tisíce fanoušků, ale ti už zítra klidně na Facebooku nemusí být. Jednoduše se vám může stát, že se jednoho dne probudíte a místo 3.000 fanoušků na svém profilu najednou budete mít jen 1.000. A společnost, od které jste si fanoušky koupili, vám vaši ztrátu nebude nijak kompenzovat. 

Nejen tedy, že jste své peníze investovali do získání profilů, za nimiž nikdo neexistuje a které vám nikdy nic nepřinesou, ale také jste o své peníze přišli, neboť časem i ten dojem úspěšného profilu kvůli jejich průběžnému mazání ztratíte.

Vyplatí se nákup fanoušků?

Proto všem říkám - nekupujte si falešné fanoušky. Získání reálných fanoušků klasickou placenou reklamou na Facebooku podporuju, to ano, ale nekupujte si takto hromadně falešné fanoušky od podezřelých firem

I když je to velmi lákavé a jeden fanoušek vychází třeba jen na 0,50 Kč, nedělejte to. Z dlouhodobého hlediska se to vůbec nevyplatí.

Navíc lidi nejsou blbí. Vaši skuteční fanoušci tyto techniky znají a ví, že to firmy dělají. Pak takové profily u nich ztrácí na důvěryhodnosti. A co je vašim cílem - mít tisíce falešných fanoušků na profilu a nahoněné ego, anebo mít tisíce skutečných fanoušků, kteří se stanou vašimi spokojenými zákazníky a budou vám důvěřovat?

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."