Jaký je ideální budget do placených reklam na Facebooku?

12.07.2018

Klienti se na mě často obrací s otázkou, jaký je ideální budget do facebookových reklam. Vím, že je toto téma hodně ošemetné, neboť nejde jednoduše generalizovat, ale pokusím se vám zde popsat základní pravidla, díky kterým sami zjistíte, jaký je ideální budget do placených reklam. Jen ještě na začátek upozorním, že tuto částku vždy stanovuji klientům individuálně po detailním popsání cílů. Proto berte tento článek s jistou rezervou.

Kolik si můžete dovolit vložit do reklam na Facebooku?

Začnu úplně na začátku - kolik jste vlastně schopní a ochotní do reklam vložit peněz? Ještě než totiž začnete kalkulovat s nějakými částkami a rozprostírat je do jednotlivých kampaní, je nutné si uvědomit, že asi nikdo nejsme tiskárna na peníze a máme tedy nějaký omezený rozpočet. Tím tedy začneme. Řekněme, že si můžete dovolit vložit každý měsíc do reklamy na Facebooku 3 000 Kč.

Počítejte s tím, že za dva dny vám reklama výsledky nepřinese

Dalším důležitým bodem je fakt, že reklamy se na Facebooku nějak vyvíjí. Samotný Facebook to nazývá "učením". Hned vysvětlím, o co se jedná.

Jakmile poprvé zapnete reklamu na Facebooku, ještě nikdo neví, jak se bude chovat, respektive jak na ní budou fanoušci reagovat. Každá reklama je totiž jedinečná, unikátní. Každá reklama má jiný text, jinou fotografii, jinou cílovou skupinu, jiný rozpočet. Na Facebooku prakticky neexistují dvě stejné reklamy (samozřejmě nepočítám ty vytvořené jednou firmou k A/B testování, ale to už odbočuju).

Facebook se tedy prvních pár dnů po spuštění vaší reklamy učí a zjišťuje, jak na ní vaši fanoušci reagují. Neříkám, že je toto období prodělečné, nebo že v tu dobu jen vyhazujete peníze z okna. Stále můžete získat nové fanoušky, lajky či zvýšit prodeje. 

Co jsem tím ovšem chtěla říct, je to, že je nutné počítat s tím, že reklamu není vhodné mít puštěnou třeba jen dva dny a čekat za tak krátkou dobu zázraky. Čím déle máte reklamu puštěnou, tím dosahuje lepších výsledků. Facebook vám lépe dokáže poradit efektivní cílovou skupinu a podaří se vám lépe optimalizovat nastavení. 

Proto počítejte s tím, že ony 3 000 Kč měsíčně na placenou reklamu budete dávat třeba po dobu celého jednoho roku, nebo hned několika let. Je už to pro vás hodně? Pak řekněme, že snížíme měsíční rozpočet do placené reklamy na polovinu, tedy na 1 500 Kč.

Minimální částka, kterou musíte na Facebooku utratit

Dostáváme se již ke konkrétním číslům. V neposlední řadě je nutné pamatovat na to, že na Facebooku musíte utratit (pokud se už do placené reklamy jednou pustíte) alespoň 10 Kč/den. To je minimální částka, kterou musíte na Facebooku utratit. Pod ní vás Facebook nepustí. A pokud má měsíc 30 dnů, musíte za měsíc utratit minimálně 300 Kč

Vidíme tedy, že rozpočet 1 500 Kč můžeme efektivně rozdělit do třech typů reklam na Facebooku, abychom jimi pokryli celý měsíc.

Další faktory, které určují výši budgetu do placených reklam

Avšak čím více peněz na Facebooku utratíte, tím lepších výsledků vaše reklama logicky dosáhne. Mezi tím je přímá úměra. Proto je minimální částka 10 Kč/den spíše vodítkem než podmínkou.

Zároveň je nutné stanovit si cíle, čeho chcete reklamou vlastně dosáhnout. Pokud například chcete zvýšit počet fanoušků, bude logické vložit většinu prostředků právě do sbíraní fanoušků. Tudíž vložíte třeba celých 1 500 Kč do rozrůstání fanouškovské základny.

A nakonec počítejte s tím, že těchto 1 500 Kč je jen pro Facebook. Jsou to peníze, které zaplatíte jen Facebooku za to, že zobrazil vaše reklamy na svých stránkách. Ovšem dále k tomu musíte připočítat ještě i práci nějakého člověka (vás, vašeho zaměstnance nebo nějakého externisty), který tyto reklamy nastaví, bude je kontrolovat a optimalizovat. Tudíž 1 500 Kč není rozhodně konečnou částkou.

Chtěli byste poradit s konkrétním ideálním měsíčním budgetem do placených reklam? Pak mě neváhejte kontaktovat! Ráda vám poradím!

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Spouštíte novou kampaň v prostředí METY. Dlouho jste na ní pracovali. Vytvořili jste si celou komunikační strategii. Máte to promyšlené do posledního detailu. Ale nechcete, aby se vám reklama zobrazovala na Instagramu (nebo třeba na Messengeru, nebo třeba v Audience Network). Jak to zde tedy nastavíte? Pojďme se na to podívat.

Správce sociálních sítí X Facebooková podpora. Často se na mě lidé obrací s tím, ať jim odblokuji jejich profil na soc. sítích. Nebo ať jim prozradím jejich přístupové heslo. Nebo ať jim něco na soc. sítích nastavím. Jenže... Já nejsem facebooková, instagramová nebo třeba LinkedIn podpora. Kdo teda jsem a co teda na těch sítích dělám?!...