Jak zjistíte, že vám zrovna reklama na Facebooku zvedla prodeje?

09.08.2018

Asi každý podnikatel to ve své podnikatelské kariéře zažije. Spustíte ohromnou reklamní kampaň na Facebooku, ve vyhledávačích, na webu, v newsletterech, na Instagramu, ve své prodejně a třeba ještě na outdoorových bannerech. Vložíte do reklamy nechutně vysokou sumu peněz a po čase začnou přicházet první zákazníci. Postupem času se vám peníze vrátí (v tom lepším případě) a vy teď zjišťujete, odkud se o vás vlastně zákazníci dozvěděli. Jak zjistíte, že vám zrovna reklama na Facebooku zvedla prodeje? Jak zjistíte, že se vám investice do reklamy na Facebooku vyplatila a že jste pouze nevyhazovali peníze oknem? Tak na tuto otázku se vám pokusím v tomto článku odpovědět.

Jak zjistit, jaký kanál vám přinesl nejvíce zákazníků?

Vyhodnocovat reklamy by mělo být alfou a omegou každé kampaně. Stejně jako ji naplánujete, zvolíte správnou cílovou skupinu, spustíte a posléze ukončíte, byste ji měli také vyhodnocovat. 

Z výsledků se totiž dozvíte spoustu důležitých informací, které můžete použít v budoucnu k další kampani. Například zda jste správně odhadli cílovou skupinu, zda jste oslovili relevantní publikum, kolik korun vás stálo oslovení jednoho zákazníka, kolik korun jste museli do reklamy vložit, než jste prodali jeden kus zboží apod. 

Tudíž je doslova nutností reklamy a kampaně vyhodnocovat. Proto i já pravidelně tvořím reporty, abych viděla, jak si reklamy stály a kam nás posunuly. Teď ovšem vyvstává otázka, jak na to?

Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše

Ano, budu si teď protiřečit. První možností je totiž spouštění různých kampaní postupně. Ano, vím, že už jsem několikrát psala, že samotný Facebook nebo samotné PPC kampaně ve vyhledávačích nejsou samospásné, ale tímto jednoduchým způsobem jasně vidíte, která reklama vám přinesla nejvíce zákazníků. Jakmile otestujete všechny možnosti a všechny kanály, můžete nechat spuštěné jen ty, které byly nejúčinnější. Vyvarujete se tak správy kanálů, které pro vás ve výsledku nemají žádný význam.

Speciální slevové kódy

Pokud máte e-shop, můžete měřit úspěšnost vašich kampaní také pomocí speciálních slevových kódů. V praxi to funguje jednoduše. Vygenerujete si několik slevových kódů, kdy každý z nich vložíte do kampaně na jiném kanálů. 

Na Facebooku proto bude například slevový kód "Facebook20", v PPC reklamách bude slevový kód "Google20", v newsletterech "Newsletter20" a na billboardech bude třeba slevový kód "Billboard20" (pouze příklad). 

Ten slevový kód, který budou zákazníci vkládat ke svým objednávkám nejčastěji, vám prozradí, která ze všech kampaní měla nejlepší efekt a největší dosah.

Cena za konverzi

Určitě mě teď spousta markeťáků ukamenuje. Dobrým kompasem totiž může být teoreticky i cena za provedenou konverzi. Tuto možnost můžete sledovat jak v reklamách na Facebooku, tak i v PPC reklamách ve vyhledávačích. 

Čím nižší cena za jednu konverzi bude, tím efektivnější a lepší reklama na dané platformě byla

Ovšem bohužel je toto trochu ošemetné. Ceny z různých reklam se totiž nedají takto porovnávat. Někdy je totiž Facebook zákonitě dražší než PPC reklamy ve vyhledávačích a někdy je tomu právě naopak. 

A i kdybyste reklamy nastavili sebelíp, stejně budou jedny dražší a jedny levnější. Avšak pokud je vašim cílem pouze co nejvíce konverzí za co nejméně peněz, je toto jasný ukazatel.

Anketa

Další možností je prostý a jednoduchý dotaz. Prostě se na to svých zákazníků zeptejte, odkud se o vás dozvěděli a která reklama je zaujala natolik, že se u vás rozhodli nakoupit. 

Ano, je to trochu předpotopní varianta, ale je účinná a nebude vás prakticky nic stát. Navíc nemusíte mít žádné hlubší marketingové znalosti.

Google Analytics

Až na úplný závěr jsem záměrně nechala Google Analytics (GA). Ano, věřte tomu nebo ne, i dnes existují lidé, kteří se v této hříčce grafů a čísel neorientují. A je to naprosto v pořádku! Nemyslím si, že by totiž všichni nutně museli být specialisty na Google Analytics. I když je to samozřejmě přínosné. 

Ovšem i GA vám mohou napomoci odhalit, ze kterých reklam k vám na web či e-shop přišlo nejvíce lidí a kteří z nich zde skutečně provedli nějakou objednávku. Stačí k odkazu na svůj web do reklam přidat UTM parametr, který v GA přesně určí, odkud lidé přišli. Google Analytics vám vše hezky prozradí.

Vyhodnocujte tedy své reklamní kampaně, snažte se vždy zjistit, odkud jste získali nejvíce zákazníků a bude pro vás mnohem snadnější plánovat kampaně do budoucna.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.

Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta...