Jak probíhá externí správa sociálních sítí?

27.12.2017

Rozhodli jste se, že vložíte sociální sítě do rukou externisty? Jak taková spolupráce probíhá? Na co se připravit? A co to pro vás znamená?

Pár slov úvodem

Pokud jste se rozhodli předat správu sociálních sítí externistovi, tedy profesionálnímu správci sociálních sítí (jakým jsem třeba já), znamená to pro vás několik plusů, ale také mínusů.

Není to tak jednoduché, jak to vypadá...

Nečekejte totiž, že svoje sítě někomu hodíte na hlavu a "Starej se!". Tak to nefunguje!

Představte si, že byste část své výroby nebo služby předali někomu, kdo o tom doposud neměl ani tušení. I když může být váš velký fanoušek, zákulisní informace neměl šanci nikde získat, a tak nemůže tušit, co se za výrobou nebo danou službou skrývá.

A stejně tak to platí i u sociálních sítí. Po jejich převzetí profesionál prakticky nic neví. Ano, má zkušenosti, praxi a může na vašich sítích (pokud nějaké už jsou) vidět historii komunikace, statistiky, nejúspěšnější příspěvky, či reakce fanoušků. Ale rozhodně z toho nevyčte vaši představu ohledně komunikace.

Prvotní domluva, schůzka, představy

Proto je vždy na začátku více než potřebná osobní schůzka nebo dlouhá debata po telefonu či e-mailu. Bez toho nezačíná žádný specialista ani marketingová agentura.

Ideální je, pokud máte konkrétní představu. Tedy přesně víte, jak zde chcete komunikovat, jakým tónem, jaká je vaše cílová skupina apod. Nebojte, toto všechno vychází z vašeho podnikání, takže se nejedná o nic speciálního.

Tím práci správci sociálních sítí značně ulehčíte a předejdete situacím, kdy dotyčný připraví obsah, který vůbec nebude korespondovat s vaší představou.

Myslete také na to, že otevřená komunikace je v tomto případě naprosto NEZBYTNÁ! Nikdo neumí číst myšlenky, a tak se snažte maximum svých myšlenek, byť třeba nesourodých, ventilovat a nějakou formou dostat k profesionálovi.

Kreativní tvorba

Přesuneme se v procesu trochu dál, a to k samotné tvorbě příspěvků. Ty někteří připravují denně, jiní si je připravují na týden, měsíc až dva dopředu. Záleží na tom, jak moc dynamické vaše podnikání je a jak moc je plánování příspěvků možné.

K tomu ale bude profesionál potřebovat trochu více, než vaši představu. Hodí se logo s logotypem, barvy, které používáte, fotografie, které jste kdy vytvořili nebo nakoupili, podklady k výrobkům či službám, a další podklady, které uznáte za vhodné.

A samozřejmě přidělení přístupu k vašim sociálním sítím.

Správa sociálních sítí

Dostáváme se k samotné správě vašich profilů. Příspěvky jsou připravené, schválené a na sítích naplánované. "Co čeká správce teď?" říkáte si. "Teď už se přece musí nudit, ne?"

Naopak! Teď přichází ta největší "sranda".

Každý den teď bude správce profil kontrolovat, sledovat, odpovídat na dotazy fanoušků, vyvolávat komunikaci, radit, hodnotit, doporučovat, zapojovat se do diskuzí ve skupinách, kontrolovat placenou reklamu apod. apod. apod. Pokud pořádáte během měsíce různé události, slevové akce či soutěže, bude se i o ně váš správce na sítích starat a rozšiřovat je mezi fanoušky.

Každodenních činností je tedy na sítích přehršel.

Zakončení týdenní/měsíční práce

Na závěr svého snažení by měl specialista připravit report výsledků. Tím jeho měsíční práce na jednu stranu končí, ovšem další měsíc tím teprve začíná. Opět jej čeká příprava příspěvků, každodenní kontrola profilů a kampaní a tak stále dokola.

Výhody externí správy sociálních sítí

  • Profesionální vedení,
  • Promyšlená tvorba strategií,
  • Kvalitní obsah,
  • Časová úspora,
  • Každodenní kontrola,
  • Odbornost.

Nevýhody externí správy sociálních sítí

  • Na začátku poměrně náročná příprava,
  • Nutnost dodat kvalitní a obsáhlé podklady,
  • Prvotní komplexní kontrola příspěvků,
  • Průběžné dodávání informací, novinek a akcí specialistovi.


Jak vidíte, správa sociálních sítí není "jen tak". Správce toho má poměrně hodně na práci, ovšem i vy musíte přidat ruku k dílu. I když se nebudete podílet přímo na každodenní kontrole, dodání podkladů a informací vás nemine.

Myslete také na to, že žádný externista nemůže být u vás ve firmě každý den 24/7. Proto nemůže tušit, co se zde odehrává, jaká je novinka, nebo co se chystá. Od toho má vás! Proto s touto rolí počítejte! Pokud ji nepřijmete, buďte si zcela jisti, že dřív či později začne i sebekrásnější spolupráce skřípat.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Máte reklamu na sociálních sítích, ve vyhledávačích a třeba i v tištěných médiích? Slastně si mnete ruce, jak vám to všechno krásně šlape a funguje? "Vždyť nám přeci rostou prodeje?!" Bohužel ale pouze množství objednávek není ukazatelem toho, jestli vám reklama funguje či nikoliv. Proč tomu tak je? A podle čeho se tedy řídit? Na to se vám...

Název firemního profilu na Facebooku. Jedna z nejdůležitějších věcí v rámci firemního marketingu. Je to totiž právě název, který vidí vaši fanoušci jako první. Může odhalovat obsah vašeho profilu, přibližovat obor vašeho podnikání, anebo jednoduše odkazovat na vaši firmu. Někdy je to s názvem firemního profilu velice jednoduché - prostě to bude ...

Často se setkávám s otázkou, zda je Facebook, či všeobecně sociální sítě, pro firmy zdarma? V první chvíli se nad tím člověk pousměje a odpoví si, že samozřejmě ano, firemní profil na Facebooku nic nestojí a může jej zde mít každý - od malého podnikatele až po nadnárodní giganty.