Fanouškovská základna: Jak dlouho trvá její vybudování?

05.04.2018

Fanouškovská základna je ještě i dnes, kdy už se všeobecně hovoří o tom, že počet fanoušků na Facebooku není zas až tak důležitý, pro mnoho klientů klíčová. Správci sociálních sítí často vyhodí raději tisíce korun za reklamu na Facebooku, aby měli narůstající počet fanoušků, než aby založili smysluplnou kampaň a prodávali své výrobky a služby. Už jsem se o tom několikrát zmínila, a opět to zopakuji - vysoký počet fanoušků vaše služby nebo produkty neprodá! V tomto článku se ale na téma fanouškovské základny podívám z trochu jiného úhlu pohledu - jak dlouho trvá její vybudování?

Jak velkou chcete fanouškovskou základnu?

Než se pustím do odpovědi na mou otázku, vysvětlím, co to vlastně ta fanouškovská základna je. Jedná se o počet fanoušků, kteří vám dali na Facebooku "Lajk".

Ovšem její velikost není jednoduše definovatelná. Někomu stačí 200 fanoušků a je spokojený, někomu přijde i 10 000 málo. Abychom si tedy mohli odpovědět, jak dlouho bude trvat její vybudování, je nutné si určit, kolik fanoušků ve své fanouškovské základně chcete mít

1 000? 5 000? 10 000? Stanovte si nějaký cíl!

Jak dlouho bude trvat její vybudování?

Nyní můžeme přejít k samotnému času, jak dlouho vám bude trvat, než získáte svůj vysněný počet fanoušků. Je to jednoduché - čím více peněz do propagace svého profilu vložíte, tím rychlejší tento proces bude. Jak už jsem psala, není to ideální, ale je v tom přímá úměra.

Je tedy možné získat relevantní a reálné fanoušky do měsíce? Ano. Je možné získat stejný počet fanoušků za rok? Ano. Záleží pouze na tom, kolik peněz do placené propagace profilu vložíte.

Samozřejmě je nejrozumnější nechat přicházet fanoušky přirozeně a postupně. V některých případech by to ale znamenalo například pouze jednoho fanouška za měsíc. Proto je v určitých případech vhodné si dopomoci placenou reklamou. Jak už jsem ale uvedla v úvodu - zbytečně touto reklamou nevyhazujte peníze! Nastavujte rozpočet do této reklamy s mírou. Raději zasponzorujte svůj obsah a zpropagujte své produkty a služby a počet fanoušků nechejte narůstat přirozeně. Vysoký počet fanoušků vaše služby nebo produkty neprodá.

Facebook vám napoví

Vždy, když budete nastavovat placenou reklamu profilu na Facebooku, vám Facebook prozradí svůj odhad, kolik zhruba fanoušků takovou propagací získáte.

Toto číslo můžete ovlivnit nastavením kampaně, nastavením cílové skupiny nebo samotným obsahem reklamy. Cílem je samozřejmě optimalizovat reklamu tak, abyste za co nejméně peněz získali co nejvíce fanoušků. To je tedy jednoduchá cesta, jak zrychlit nárůst fanoušků.

Nekalé praktiky pro získání fanoušků

Existuje ovšem ještě odvrácená strana získávání fanoušků, díky které se stávají počty fanoušků na Facebooku zcela nerelevantní. Koupě fanoušků. Funguje to tak, že si za určitou částku nakoupíte určitý počet fanoušků. Tento proces funguje s plným vědomím těchto lidí a nabízí se mimo Facebook. Na Facebooku je reklama vždy čestná.

Tito fanoušci tedy nesplňují žádné definice vaší cílové skupiny, vaše produkty ani služby je nezajímají, nikdy si od vás s největší pravděpodobností nic nekoupí a nikdy nebudou reagovat na vaše příspěvky. Pouze za určitou finanční úplatu olajkují váš profil. Jsou to tedy takoví fanoušci jen na oko. Jen si s nimi honíte triko.

Výhodou takto získaných fanoušků je rychlost. Fanoušky totiž získáte v řádech hodin.

Nevýhodou je ale to, že si díky nim jen lžete do kapsy. Nic díky nim nezískáte, jen vyhazujete peníze doslova oknem.

Pár slov závěrem

Své povídání zakončím shrnutím:

  • Pamatujte, že vysoký počet fanoušků vaše služby nebo produkty neprodá.
  • Nejrozumnější je nechat přicházet fanoušky přirozeně a postupně.
  • Raději zasponzorujte svůj obsah a zpropagujte své produkty a služby.
  • Pokud přece jen chcete navýšit počet fanoušků placenou reklamou, nastavte rozpočet do této reklamy s mírou.
  • A za žádných okolností se nesnižte k nákupu fanoušků! Jsou to fanoušci jen na oko a jen si s nimi honíte triko.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Dříve byl Instagram označován spíše za formu zábavy. Byl vytvořen za účelem sdílení fotografií a zážitků. Instagram zprvu nabízel pouze možnost sdílení fotek, které autor mohl popsat a přidat také známé hashtagy, díky kterým ostatní fotku lépe našli. To, co jsou hashtagy, snad vysvětlovat nemusím, v dnešním online světě je zajisté každý zná. ;-)

Chcete se dostat na sociálních sítích dál? Už vám nestačí obyčejná propagace příspěvků a postování novinek na vaší zdi? Chcete posunout svůj firemní marketing zase o level výš? Pak k tomu nutně budete potřebovat Správce reklam. Bez něj se nepohnete dál. Jenže, jak se na něj dostanete? Co to vlastně je? A k čemu vám to bude dobré? Přesně...

Lockdown. Asi nejhorší noční můra posledních let pro všechny podnikatele. Ať už jste totiž museli zavřít či nikoliv, ať už podnikáte v jakémkoliv oboru, dozajista se i vás jistým způsobem současná situace nějak dotkla. Tak to prostě je.