Facebookové znovu-oslovování aneb remarketing pro začátečníky

07.12.2017

Přemýšlela jsem, o čem vás budu informovat v tomto článku. Znalostí mám hodně, ale samotné mi to už ani někdy nepřijde zajímavé. A tak jsem se nechala inspirovat přímo vámi, mými klienty. V tomto článku si budeme povídat o Facebookovém remarketingu.

Vše začalo otázkou

"Nedávno jsem kupoval židle do kanceláře u B2B partnera, a když jsem následně otevřel Facebook, hned se mi objevila nabídka na jejich produkty. O co se jedná? Nastavuje a spravuje se to přímo na Facebooku nebo je to pouze rozšíření reklam z Google, které se posílají i na Facebook?" Tak zněla otázka mého klienta na konci minulého měsíce.

Přesně to je Remarketing. Účinná forma reklamy, kterou můžete nastavit jak na Facebooku, o kterém budu psát v tomto článku, tak i na Googlu, Seznamu a dalších platformách. Ovšem všechny tyto platformy jsou oddělené. Jednoduše řečeno - facebookový remarketing nastavujete na Facebooku a bude se zobrazovat pouze na Facebooku; Google remarketing nastavujete na Googlu a bude se zobrazovat pouze na Googlu, atp.

Co to vlastně ten remarketing na Facebooku je?

Remarketing je specifický druh reklamy a v jednoduchosti se jedná o znovu-oslovení vašich návštěvníků webu.

Nastavení remarketingu

Facebookový remarketing se nastavuje pomocí Facebook Pixelu. To je kousek html kódu, který vložíte na všechny stránky vašeho webu - podstránky, kategorie, do všech produktů apod. do kódu. To vám udělá váš kodér či webmaster.

Facebook Pixel následně funguje jako tzv. "mucholapka" (toto přirovnání berte s nadhledem). Kdokoliv, kdo přijde na váš web a je zaregistrovaný na Facebooku, se na tuto mucholapku "nalepí" (jako se na ni nalepil můj klient u prodejce židlí).

Takto budete na tuto mucholapku sbírat stovky, tisíce "mušek" = návštěvníků. Jakmile jich bude dostatečné množství, ideálně alespoň 1 000 a více, můžeme na ně zacílit reklamu na Facebooku (tak, jako byla na mého klienta zacílená reklama od prodejce židlí). 

Reklamou můžete fanouškům říct, že je na vašem webu nějaká skvělá akce, že je na webu nějaká novinka, nebo že vyšel nějaký zajímavý článek, ať se tedy vrátí a dokončí svou akci, nebo něco udělají. Ovšem tento obsah, o kterém zde píši, se zobrazuje pouze na Facebooku. Na Googlu či na Seznamu remarketing nastavuje PPC specialista.

Výhody a nevýhody remarketingu

Výhodou remarketingu je, že oslovíte přesně jen ty osoby, které již na vašem webu byly. Můžete tak jen jim říct, že je pro ně na webu připravená nějaká novinka.

Odkázat je můžete třeba na zcela izolovanou landing page, neboli přistávací stránku, na kterou se nikdo jiný nedostane, kde například najdou extra slevu, speciální výhodnou nabídku nebo nějaký výrobek určený čistě jen pro ně. 

Nebo jen jim můžete nabídnout něco speciálního - mobilní aplikaci, zajímavý ebook, poutavou infografiku, odborný článek.

Nevýhodou ale je, že poměrně dlouho trvá sběr těchto "mušek" = návštěvníků. Pokud máte web hodně navštěvovaný, může to trvat jen pár dnů. Pokud ale máte na webu jen pár stovek návštěv měsíčně, může to zabrat i několik týdnů, nebo dokonce měsíců.

Shrnutí

Remarketing na Facebooku je velmi účinný typ reklamy. V jednoduchosti se jedná o znovu-oslovení návštěvníků webu. Nabídnout jim tímto způsobem můžete něco speciálního, nebo je znovu nalákat na váš web s nějakou novinkou.

Na závěr uvedu, že se můžete setkat i s tzv. dynamickým remarketingem. Ten s tímto sice částečně souvisí, ale je mnohem komplexnější. Tomu tedy věnuji celý jeden článek někdy příště.


Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Hashtag. Setkali jste se nyní s tímto pojmem poprvé v životě? Zaujalo vás to? Co to vlastně ten hashtag je? Jak se správně používá? A k čemu vám vůbec bude dobrý? To všechno se dozvíte právě zde.

V dnešní době by snad každý chtěl prorazit na sociálních sítích. Firmy, jednotlivci, influenceři, bloggeři, nebo třeba podnikatelé. Zdá se to totiž jako velice snadné. Zveřejníte pár příspěvků a je to! Možná se i vám zdá, že je to brnkačka, ale bohužel tomu tak vůbec není. Pokud chcete prorazit na sociálních sítích, čeká vás spousta práce. A...

Máte Instagram a rádi byste, aby byl jeho dosah co největší? Chtěli byste si zde vybudovat pořádnou fanouškovskou základnu, ale nevíte jak? Hledáte způsoby, jak zvýšit sledovanost na svém Instagramu? Pak jste tady naprosto správně! Není to zase až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tomto článku vám k tomu dám jednoduchý návod....