Facebook VS. GA4

26.10.2023

"Paní Rumpala, ten Facebook si úplně vymýšlí výsledky. Jak máme vyhodnocovat kampaně, když nám reportujte úplné nesmysly? A v Google Analytics 4 zase nemáme zaznamenáno všechno. Podle čeho to máme tedy vyhodnocovat?"

I vy to můžete cítit úplně stejně. Facebook vám reportuje příliš krásné, optimistické výsledky, které ale vůbec nesouhlasí s realitou a v Google Analytics 4 vám zase něco chybí. Vy stojí někde uprostřed toho všeho a nevíte, co s tím. V tomto článku se vás pokusím navést správným směrem a rozkrýt, kde by mohl být zakopaný ten pes.

Reálný počet objednávek je stěžejní

V prvé řadě se koukejte hlavně na reálný počet objednávek, na reálnou utrženou částku a na to, kolik peněz jste skutečně vložili do marketingu.

Pokud totiž nevyužíváte pro své podnikání jenom jeden marketingový kanál (což s největší pravděpodobností nevyužíváte, máte třeba web, Facebook, newslettery, PPC reklamy a prodejnu), pak to nikdy nemusí být úplně černobílé = jednoznačné, co vlastně nakonec daného člověka přimělo ke koupi.

  • Byl to krásný web?
  • Byl to lákavý popisek produktu na e-shopu?
  • Byla to poutavá reklama na Facebooku?
  • Byla to reklama ve vyhledávačích?
  • Byl to newsletter, který danému člověku přišel do schránky?
  • Bylo to poštovné a balné zdarma?

Někdy je ta cesta zákazníka dlouhá, křivolaká, trnitá a rozhodně ne jednoznačná. Pak v takovou chvíli si může více systémů přivlastnit konečný výsledek.

Ale není to chyba těch samotných systémů, ani chyba vaše, že byste to měli špatně nastavené. Je to zkrátka velice těžké na odhalení, co se v hlavě vašeho zákazníka skutečně odehrává a co ho nakonec přimělo k nákupu. (To byste se ho museli přímo v tu danou chvíli nákupu zeptat.)

Počítejte, počítejte, počítejte

Pokud tedy využíváte více marketingových kanálů, investujete peníze do reklamy na vícero frontách a není tedy jednoznačné, co skutečně daného člověka přimělo ke koupi, pak vám nezbyde nic jiného, než počítat.

Počítejte!

Spočítejte si, zda se vám to oplácí. Spočítejte si, zda se vám investice do reklamy vrací. Spočítejte si, zda vám to všechno vychází a jste v plusu.

Zároveň buďte vnímaví, mějte oči otevřené a sledujte, v jakém období se vám prodeje zvedají a v jakém zase klesají.

  • Sezóna
  • Dny v měsíci
  • Části měsíce
  • Počasí
  • Spuštění nové kampaně
  • Stopnutí staré kampaně
  • ...

Sledujte souvislosti a korelace mezi těmito vlivy a objednávkami.

Počty nevychází, co s tím?

"Jenže paní Rumpala, počty nám nevychází. Pořád jsme v mínusu. Do reklamy dáváme mnohem více peněz, než se nám vrací. Kde je tedy zakopaný pes? V čem je chyba? Je to ve facebookových reklamách, v PPC, anebo třeba na webu?"

 V takovou chvíli vám už jednoduché počty stačit nebudou.

V takovou chvíli přichází na scénu speciální kódy. Ať už UTM sledovací kódy, které v takovém případě musíte mít v každé spuštěné reklamě, tak i třeba slevové kód speciálně určené jen pro ten daný marketingový kanál.

Z toho zjistíte, z čeho vám chodí nejvíce návštěvníků na web, které kampaně jsou nejkonverznější a kde se vyplatí třeba investovat i více peněz.

Zakopaného psa hledejte pod webem

Ovšem často se můžete dostat do slepé uličky. Často můžete zjistit, že vše máte nastavené naprosto správně, všude máte UTM parametry, všechny kampaně vám přivádí lidi na web. Ale na webu, jakoby se pod nimi propadla zem. Kde byli, tu byli, už tu nejsou.

Je to tím, že naprosto stěžejní sílu na nákup má váš produkt, vaše nabídka, marže, business, web, jednotlivé stránky a objednávkový proces

To jsou naprosto klíčové parametry, které, když nemáte vyladěné k dokonalosti, ani sebelepší reklamou nedonutíte lidi k nákupu. Ani, i kdybyste se na hlavu stavěli.

Až pak přichází na řadu vliv zpracování reklamy, optimalizace nebo testování.

Proto si nejprve udělejte revizi svého webu, nabídky a objednávkového procesu a až pak začněte kopat do reklam.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Meta Business Suite. Základní pracovní nástroj každého správce firemních sociálních sítí. Co v něm najdete? Jak se v něm zorientovat? Které položky jsou důležitější než jiné? Je potřeba jej znát kompletně celý? A hlavně, co zajímavého vám nabízí? Připravila jsem si pro vás tohoto jednoduchého průvodce.

Facebook PIXEL končí 31. října 2024! Přestane fungovat. Přestane sbírat výsledky. A bez něj vám nepojedou vaše konverzní kampaně na Facebooku ani na Instagramu. Není to ale konec světa! Stačí si místo něj nastavit Conversion API. Jak? A kde? V tomto článku najdete podrobný návod, jak na to.

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."

Nedávno mě jeden můj klient přivedl na zajímavou myšlenku: Lze placenými reklamami na soc. sítích dosahovat jak velmi odvážných a ambiciózních cílů, tak i extrémně vysoké kvality zacílení? Tedy, že jinými slovy budete cílit jen a pouze skutečně na ty nejlepší, nejefektivnější a zkrátka na ty nej. lidi a na nikoho jiného? A cena za výsledek...