Facebook mi zablokoval osobní účet. Co teď?

07.10.2021

Facebook je stále nejpopulárnější a nejvýznamnější sociální sítí i přes to, že jeho konkurence nespí a poměrně agresivně se tlačí na jeho místo. Pro celou řadu lidí se tak stal hlavním způsobem komunikace s rodinou či přáteli. O to horší je potom chvíle, když zjistíte, že vám Facebook zablokoval váš osobní účet. Co se dá v takové situaci dělat a jak postupovat? V tomto článku vám to prozradím.

Facebook a blokování osobních účtů

Nejste v tom sami. Zkušenost s nepříjemným překvapením v podobě zprávy o zablokování účtu má celá řada uživatelů Facebooku. 

V lepším případě se jedná o blok časově omezený, v tom horším o zablokování trvalé

Ať tak či onak, radost z takové zprávy, věřte, nemá nikdo, zvláště pokud nerozumí důvodům, ze kterých se Facebook k tomuto kroku rozhodl.

Váš účet není úplně tak váš

Předtím, než se dostanu ke konkrétním důvodům, pro které může Facebook člověku účet zablokovat a možným způsobům řešení, je na místě si ujasnit dvě základní věci

První pravidlo zní, že nad vaším účtem má Facebook za všech okolností absolutní moc. Může vám jej tedy kdykoliv smazat, zablokovat, zrušit, atp. 

To druhé zase říká, že jste jeden z téměř 3 miliard uživatelů a tomu bude odpovídat i pozornost, kterou bude Facebook vašim problémům věnovat. A pokud na Facebooku neutrácíte miliony dolarů měsíčně, o to méně jej zajímáte.

Důvody zablokování osobního účtu

Proč k tomu tedy došlo? Proč zrovna váš profil byl zablokován?

Příčin zablokování osobního účtu může být hned několik. 

1. V první řadě může jít o situaci, kdy Facebook pojme podezření, že se do vašeho účtu "naboural" někdo jiný než vy, tedy jeho majitel. Stává se to občas bohužel i v situaci, kdy se přihlásíte třeba z dovolené. 

PREVENCE: Pro předcházení tohoto typu zablokování je nejlepší mít zapnuté dvoufázové ověření.

2. Druhým důvodem zablokování účtu může být "porušení standardů komunity". Pod tímto pojmem se ale může skrývat leccos.

Porušením pravidel a standardů se myslí především sdílení extremistického, násilného či pornografického obsahu. To, co se pod tímto popisem konkrétně skrývá, ví ovšem vždy pouze Facebook. 

Je tak možné, že blok přijde člověku i za sdílení obsahu, který je podle zdravého selského rozumu a obecného vnímání v té či oné zemi naprosto normální. 

PREVENCE: Nemohu vám sice říkat, co byste na svůj osobní profil měli dávat či nedávat, ale vždy je lepší na něj dávat méně, než více. A to zejména z oblasti politiky, sociálních otázek, rasismu, atp. Na svém profilu proto spíše sdílejte zážitky, vzpomínky a fotky.

3. A v některých případech může blok přijít zkrátka proto, že se někdo spletl (nebo lépe řečeno nějaká umělá inteligence se spletla).

PREVENCE: Takové situaci nemůžeme nikdo předcházet. Taková situace se zkrátka může stát.

Odblokování účtu

Ovšem teď už se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, a to jak v takovou chvíli profil odblokovat?! 

Máte na něm přeci spoustu osobních fotek, soukromé komunikace a kontaktů. Jak se k tomu tedy dostat a nepřijít o roky vzpomínek?!

V případě, že si Facebook myslí, že se na váš účet někdo naboural, jedná se o tu lepší variantu. Proti vám osobně totiž v tu chvíli Facebook nic nemá. Dovolí vám tak obnovení přístupu skrze SMS kód či tzv. funkci "důvěryhodní přátelé". 

Je však potřeba mít již předem profil s telefonním číslem spárovaný, anebo zadány kontakty, skrze které může být váš přístup obnoven. Pokud tomu tak není, budete odkázáni na osobní komunikaci s Facebookem.

Je možné, že po vás Facebook bude chtít ověření identity prostřednictvím scanu osobních dokladů, fotek apod.

Pokud má Facebook za to, že jste porušili komunitní pravidla a dal vám dočasný blok, nejjistějším způsobem je počkat, až blokace vyprší. Může jít o dny i týdny, to záleží na Facebooku. 

Ale na druhou stranu máte jasnou vidinu světla na konci tunelu. Takže pokud se nechcete pouštět do nesmyslného dohadování s podporou Facebooku, doporučuji počkat dokud blokace sama nevyprší.

Pokud ovšem máte pocit, že vás Facebook zablokoval neoprávněně, máte možnost s ním začít řešit okamžité odblokování účtu. Připravte se ale na něco, proti čemu je pověstný boj s větrnými mlýny procházkou růžovou zahradou.

Komunikace s Facebookem

Ve snaze o zrušení nespravedlivé blokace musíte vždy komunikovat přímo s Facebookem. Žádný marketingový expert, marketingový specialista nebo správce sociálních sítí vám v tom nepomůže. Rozhodnout o výsledku může jen a pouze Facebook (nebo Mark Zuckerberg, pokud se s ním osobně znáte).

Rovnou zapomeňte na možnost Facebook kontaktovat přímo telefonicky nebo e-mailem. Musíte to udělat přes vestavěný formulář. Odkaz na něj najdete ve zprávě upozorňující vás na blokaci vašeho účtu. 

Počítejte s tím, že vaši zprávu bude vyhodnocovat v horším případě robot, v tom lepším zaměstnanec call centra někde v Indii, bez sebemenší znalosti češtiny nebo českých reálií. Proto vždy už od začátku komunikujte v angličtině a snažte se co nejlépe popsat svou situaci. 

Chcete-li, aby o vašem případu rozhodoval někdo zodpovědnější, kdo je v hierarchii Facebooku přece jen trochu výše, musíte být minimálně Donald Trump (ale ani tak vám protesty pravděpodobně nepomohou).

Zablokování osobního profilu na Facebooku je problém

Z výše uvedeného plyne, že zablokování osobního účtu Facebookem je opravdu velká komplikace. Neexistuje totiž žádná záruka toho, že svůj účet získáte zpět, neexistuje postup, který by vám dal skutečnou šanci Facebooku vysvětlit, že jste nic špatného neudělali. 

Mějte proto kontakty na důležité lidi i v jiné podobě než jen jako ikonku na Messengeru a svůj obsah, který na Facebook dáváte, si vždy zálohujte!

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."