Cena správy sociálních sítí

14.11.2019

Zvažujete nad externí správou firemních sociálních sítí? "Žerou" vám sociální sítě čas a energii? A zároveň cítíte, že nejste v této oblasti natolik vzdělaní, abyste se mohli se svými placenými kampaněmi postavit konkurenci? Jenže kolik to stojí?! Jaká je cena za správu sociálních sítí?! Kolik si účtují profesionální správci sociálních sítí?!

Cena za externí správu sociálních sítí

Externí správa sociálních sítí. K podobnému kroku dospívá v posledních letech stále více firem na českém i světovém trhu. Konkurence je neúprosná, zákazníci zhýčkaní a nutnost být na sociálních sítích pořádně vidět a slyšet citelnější než kdy dřív.

Není proto divu, že se firmy i v tomto ohledu obrací na odborníky. Ať už mluvíme o jednotlivcích, nebo o marketingových firmách.

Kolik stojí správa sociálních sítí?

Cena za práci je samozřejmě v takovém případě jedna z prvních, na kterou daný majitel firmy pomyslí. Jenže jakmile ji uslyší, často se mu protočí panenky.

Mnozí majitelé firem mají totiž pocit, že je příliš vysoká. Většinou se pohybuje od pár tisíc korun až po desítky tisíc korun měsíčně.

Pak takoví šéfové hledají levnější varianty, až skončí třeba u nějakého studenta vysoké školy, který to bere jen jako fajn přivýdělek, ale o zkušenostech, kvalitě či odbornosti v takovém případě nemůže být bohužel ani řeč. V horším případě to přehodí na svého nejmladšího zaměstnance, protože "když je mu 25, tak přece musí mít rád sociální sítě".

Je správa sociálních sítí drahá?

Je však potřeba se na cenu za správu sociálních sítí podívat úplně z opačné perspektivy.

Nedívejte se na ni jako na další náklad, který budete v rámci svého podnikání vydávat, ale jako na úsporu svého vlastního času a na další marketingový kanál, který vám může začít vydělávat.

Jak jste doposud spravovali své sociální sítě? Ve svém volném čase, v mezičase, když jste čekali na klienta, nebo raději vůbec nijak? A jaká je hodnota vašeho vlastního času? 2 000 Kč za hodinu? 3 000 Kč za hodinu? Nebo dokonce 5 000 Kč za hodinu?

Proč by si tedy správce sociálních sítích nemohl říct řekněme o 1 000 Kč za hodinu, když vám samotnému ušetří třeba tisíce korun?!

Nešetříte pouze svůj čas

Pak si představte, že nejen, že tento čas sami ušetříte a budete jej moct věnovat užitečnější činnosti, ale také díky tomu, že vsadíte na kvalitního správce sociálních sítí, který ví, co dělá, má roky praxe a neustále se vzdělává, vyděláte více peněz.

Kolik jste v takový moment ochotni za správu sociálních sítí dát? Pořád oněch pár stovek měsíčně nějakému studentíkovi, který třeba ani neví, co dělá, anebo konečně pořádný rozpočet, klidně i v řádech tisíců měsíčně, zkušenému správci s roky praxe?

Špatná správa = drahá správa

Chápu, že nikdo z nás peníze netiskne a že se pořád bavíme o nákladu, který dáváte navíc. Ano, je mi to jasné.

Pamatujte ale na to, že pokud si zvolíte správně, profesionální správou sociálních sítí získáte. Ať už nové zákazníky, nové fanoušky, nebo nové objednávky.

Ano, všichni jsme někde museli začít, a to i oni studentíci a začínající správci. Žádný učený z nebe nespadl. Ovšem pamatujte na to, že nekvalitní správa sociálních sítí je drahá správa.

Taková správa sociálních sítí vám bohužel nic nepřinese a je pro vás jen skutečně oním výdajem navíc, a to i když se jedná třeba jen o pět stovek měsíčně.

Cena správy sociálních sítí

S jakou částkou tedy počítat, když jde o externí správu sociálních sítí? Kolik to bude stát?

V případě profesionálů, kteří se v oboru pohybují několik let, se jedná o částky v řádech tisíců až desetitisíců korun měsíčně. Ceny se pohybují od 3 000 Kč až po 70 000 Kč měsíčně. Záleží na náročnosti vašich požadavků, množství tvořených a přidávaných příspěvků, počtu lidí, kteří se na správě podílí, a dalších faktorech.

K tomu si samozřejmě ještě připočtěte částku na placené kampaně, které na sociálních sítích budete mít, neboť tuto částku neplatíte danému správci, ale přímo dané sociální síti. Tato částka tedy ve výše uvedené sumě není započítána.

Ano, je to hodně. O tom žádná. Ale teď si spočítejte, kolik času vám samotnému to ušetří a kolik objednávek vám profesionální správa přinese. Když už nic, tak alespoň zjistíte, že si takový správce minimálně na sebe vydělá. V lepším případě vám přinese spoustu nových objednávek, a tudíž se vám to vyplatí.

Nejnižší cena za správu sociálních sítí

Určitě najdete spousty správců, kteří nabízí své služby třeba jen za pár stovek měsíčně. Ale v takovém případě je potřeba hledět nejen na samotnou cenu za tuto službu, ale i na její kvalitu.

Vy sice získáte pravidelné příspěvky na svých sítích, ty vám ale nemusí absolutně nic přinést. Ač vás to tedy tolik nestojí, daný správce si na sebe ani nevydělá.

Kdy je správa sociálních sítí skutečně drahá?

Za skutečně drahou a nevýhodnou správu sociálních sítí můžete považovat jakoukoliv správu, která si na sebe ani nevydělá. Je to taková správa, za kterou jen dáváte peníze, ale nic vám to nepřináší. Ani nové zákazníky, ani žádné objednávky, ani nové fanoušky, ani nerozšiřuje povědomí o vaší firmě. To všechno je drahá správa sociálních sítí. A nezáleží na tom, zda za takovou správu platíte 500 Kč měsíčně, anebo 70 000 Kč.

Cena správy sociálních sítí - pár slov závěrem

Nehleďte na správu sociálních sítí jako na něco zbytečného, otravného nebo dokonce neužitečného. Sociální sítě patří stejně jako třeba newslettery, webové stránky či stánek na veletrzích do vašeho marketingového mixu. A pokud k nim najdete zkušeného správce, nebude to náklad navíc, ale naopak zisk navíc.

Spíše než nad cenou za takovou správu se zamyslete nad tím, zda vám to něco přináší. Pokud je odpověď ne, najděte si buď nového správce sociálních sítí, anebo se zamyslete nad tím, zda jsou pro váš business sociální sítě vůbec tím pravým komunikačním kanálem.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Rok 2024 se s námi pomalu loučí a přinesl vám více či méně námětů na příspěvky na vaše sociální sítě. Rok 2025 v tomto ohledu nebude jiný a už teď nám nabízí několik zajímavých námětů na příspěvky. O čem tedy můžete postovat v roce 2025? Pojďme se na to podívat.

Viděla jsem mnohé, leč toto mě vždy překvapí. Člověk si pak připadá jako největší sexuální zvrhlík, že v tom nevidí nic špatného. Aneb věci, které META vyhodnotila jako sexuální obsah a zablokovala kvůli tomu buď mě, anebo celý firemní účet.

Máte za to, že nejste profesionální fotograf. Své fotky vnímáte jako velmi nekvalitní. Necítíte se na to, abyste na svůj firemní profil vkládali své fotografie. Jenže na profi fotografa nemáte budget. A tak sáhnete po fotobance. Jenže je to skutečně výhra? Je to krok správným směrem? Pojďme se na toto téma podívat pohledem správkyně...