Pohybujete se na Facebooku. Jste na počítači. Normálně pracujete, jak jste zvyklí. A najednou se vám objeví error. Nejde se vám vrátit zpátky, ani jít nikam kupředu. Co teď? Co se stalo? Jak se můžete odhlásit z Facebooku, když vám hlásí error? A jak se tato situace dá vyřešit?
Business Manager: Co to je? A je to Meta Business Suite?
Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta Business Suite a proč k tomu ještě navíc existuje nějaký Ads Manager.
Co je Business Manager?
A začneme od Business Manageru. Business Manager není žádný člověk, žádný váš zaměstnanec, ani žádný podnikatel.
Business Manager je nástroj na Facebooku (v Metě), pod který se koncentruje vše, co souvisí s vaším businessem na jednom místě. Představte si to jako takovou svou firemní budovu. Máte v ní všechny své kanceláře, jednotlivá oddělení, jednotlivá pracoviště, apod.
Ler Studio: "Facebook Business Manager sdružuje veškeré nástroje a nastavení potřebná pro firemní účty a stránky na Facebooku a Instagramu."
A POZOR: Business Manager se nedá předat!
Jakmile si jej jednou u sebe vytvoříte, už jej nemůžete předat dál. Stejně jako svou firemní budovu. Jednou stojí na nějakém místě, tak už tam bude stát navždy (pokud jí úplně nezboříte).
Jednotlivé stránky (profily) samozřejmě předat můžete. Ale zase jen někomu do jeho Business Manageru.
Představte si to, jako když někomu předáváte nějaký spis. Předat mu jej do jeho firemní budovy můžete, ale s celou svou budovou nepohnete. A přesně to je Business Manager.
Do Business Managera máte přístup pouze vy a lidé, kterým ten přístup přidělíte. Nikdo jiný se do něj nedostane. Je to úplně stejné, jako právě v případě té firemní budovy.
Facebook page, Ads Manager
Na svůj Business Manager pak můžete mít napojený jak svůj firemní profil (anglicky Facebook page), tak i Reklamní účet (synonyma - Účet pro reklamy, Správce reklam, anebo anglicky Ads Manager), Instagram, Facebook PIXEL, katalogy, apod.
To si představte jako ta jednotlivá pracoviště nebo oddělení, která ve své firemní budově máte.
V rámci svého facebookového profilu komunikujete se svými fanoušky, postujete příspěvky, zveřejňujete Stories, komentujete, atp.
V rámci svého Reklamního účtu nastavujete své placené kampaně, propagujete příspěvky, sledujete své marketingové i obchodní cíle, platíte reklamní kampaně, atp.
Jsou to dvě samostatné věci, které ale samozřejmě spolu úzce souvisí. A například nemůžete mít jen samostatný Reklamní účet bez Firemního profilu. Tak to nefunguje. A to všechno můžete mít napojené právě na onen Business Manager.
A POZOR: Business Manager není povinný! Takže vás nikdo nenutí jej mít a můžete se setkat se spoustou firem, které jej nemají a přesto řádně a bez problémů fungují.
Jak do toho zapadá Meta Business Suite?
A co je to tedy ten Meta Business Suite? To je zase nějaké synonymum k něčemu? To je jen nějaký doplněk? Jak to do této struktury zapadá?
Meta Business Suite je novější nástroj Facebooku (Mety), kde můžete lehce na jednom místě vyhodnocovat své příspěvky, plánovat příspěvky dopředu, reportovat zjednodušené výsledky ze svých reklam, apod.
Meta Business Suite tedy nenahrazuje Business Manager, váš profil na Facebooku ani na Instagramu, ani Reklamní účet. Pouze všechna tato místa doplňuje jednodušší správou a prací.
Představte si to jako takovou recepční ve své firmě. Pokud potřebujete něco z firmy zjistit a nepotřebujete k tomu hned volat daného pracovníka (experta na danou oblast), bude vám stačit informace právě od té recepční. Dokáže vás propojit s daným expertem, dokáže vám na spoustu věcí odpovědět, dokáže vám předat spoustu informací. Ale samozřejmě nikdy to nebude tak hloubkové, jako kdybyste se spojili přímo s daným expertem.
VYSVĚTLENÍ: Meta Business Suite funguje a existuje právě kvůli tomu, že Business Manager není povinný a nemusíte jej ke správě svých profilů mít. Ovšem, když už Business Manager máte, pak je nadřazen nad Meta Business Suite.
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si jako první, co je nového
Nastavujete si několikátou placenou reklamu v METĚ. Procházíte si celým nastavením krok po kroku. A najednou si všimnete podivné části "Speciální kategorie reklam". Říkáte si: "To se mě netýká..." a jdete dál... Ovšem i přesto vám to šrotuje hlavou. Co to vlastně je? K čemu to tam je? Koho se to teda týká, když vás ne? ...
Spouštíte novou kampaň v prostředí METY. Dlouho jste na ní pracovali. Vytvořili jste si celou komunikační strategii. Máte to promyšlené do posledního detailu. Ale nechcete, aby se vám reklama zobrazovala na Instagramu (nebo třeba na Messengeru, nebo třeba v Audience Network). Jak to zde tedy nastavíte? Pojďme se na to podívat.
Máte tisíce e-mailových kontaktů? Posíláte na ně pravidelně newslettery? A chtěli byste je ještě nějak dále využít? A věděli jste, že na ně můžete nastavit facebookovou reklamu? Pojďme si ukázat, jak na to.
Správce sociálních sítí X Facebooková podpora. Často se na mě lidé obrací s tím, ať jim odblokuji jejich profil na soc. sítích. Nebo ať jim prozradím jejich přístupové heslo. Nebo ať jim něco na soc. sítích nastavím. Jenže... Já nejsem facebooková, instagramová nebo třeba LinkedIn podpora. Kdo teda jsem a co teda na těch sítích dělám?!...
Tomuto tématu jsem už kdysi věnovala na mém blogu jeden článek. Ovšem přijde mi důležité toto téma zopakovat a hlavně ukázat, co je v této oblasti nového. Stále totiž můžete pozívat úplně nové a neznámé lidi ke sledování vašeho firemního profilu. Věděli jste to? Jak na to? Pojďme se na to společně podívat.