Je nutné zveřejňovat příspěvky na Facebooku každý den?

13.06.2019

"Paní Markovská, už jsem z toho Facebooku úplně zničená. Postuju příspěvky každý den a pomalu ale jistě mi začínají docházet nejen nápady, ale i energie. Musím na Facebooku zveřejňovat příspěvky každý den?" dostala jsem dotaz od jedné mé klientky. Jak často postovat na Facebooku? Jaká je optimální publikační frekvence? A měli byste zveřejňovat příspěvky skutečně každý den?

Jak často publikovat příspěvky na Facebooku - můj názor

Za sebe vždy klientům doporučuji postovat příspěvky jednou za 2 až 3 dny. To tedy znamená zhruba 10 - 15 příspěvků měsíčně

Podle mě je to ideální četnost, která vaše fanoušky nezahltí, příliš je nezatíží, ale zároveň stále zajistí aktivitu na vašem profilu. 

Takže každý den postovat rozhodně nemusíte!  Naopak od toho své klienty spíše odrazuji. 

Proč nedoporučuji zveřejňovat příspěvky každý den?

  1. Nepříjemně zahltíte své fanoušky jednotvárným obsahem.
  2. Vaše příspěvky se stejně zobrazí zhruba je 6 % vašich fanoušků.
  3. Rychle spotřebujete všechna témata a obsah a začnete postovat nekvalitní příspěvky.
  4. Vaši fanoušci nepotřebují příspěvky každý den. Dali vám lajk proto, že očekávají kvalitní obsah, ne každodenní balast, který jim jen zaplní jejich zeď.
  5. Váš obsah ztratí punc originality. Jakmile totiž budete postovat příspěvky každý den, najednou už to pro vaše fanoušky nebude nic zajímavého a stanou se z vašich postů jen další obyčejné příspěvky.

Jak často publikovat příspěvky na Facebooku - zjištění odborníků

Tento můj názor potvrdil i odborný experiment společnosti HubSpot z roku 2017. HubSpot zanalyzoval celkem 10 tisíc účtů na různých sociálních platformách, 15 tisíc statusů na firemních profilech na LinkedIn a 25 tisíc příspěvků na facebookových firemních stránkách.

Z průzkumu vyplynulo, že jakmile je publikováno více než 5 příspěvků týdně (tedy když je publikován příspěvek každý den), tak návratnost investic znatelně klesá. Proto HubSpot doporučuje publikovat na Facebooku 2 - 5 příspěvků týdně.

Jak často publikovat příspěvky na Facebooku - názor ostatních

A jaký názor mají na tuto problematiku ostatní marketingové agentury?

"Facebook upřednostňuje "čerstvý" obsah a nechce zahltit uživatele zprávami od jedné firmy. Takže pokud firmy publikují více než jeden příspěvek denně, mohou ty ostatní kanibalizovat na prvním," píše Focus agency.

"Pokud mají vaše příspěvky pravidelně dostatek liků a komentářů, více než pět od každého, pak dává smysl publikovat víc. Klíčem je u této platformy engagement. Dokud se vašemu publiku líbí, co píšete, Facebook vás bude odměňovat a váš obsah mezi vybranými příspěvky zobrazovat.  Pamatujte ale na to, že můžete mít pouze dva až pět příspěvků týdně, které síť uživatelům aktivně zobrazí. Soustřeďte se tedy na kvalitu každého příspěvku (a obsah vhodný pro vaše publikum). Jako měřítko úspěchu při zvětšování vašeho publika použijte narůstající počet liků, komentářů a sdílení. Snažte se také si osvojit algoritmus pro zobrazování příspěvků," píše agentura Online impact.

"Firmy si často neuvědomují, že pokud se na stránku pověsí 10 příspěvků měsíčně, neznamená to, že dostanou méně organického zobrazení než při 30ti příspěvcích. Algoritmus takto nefunguje a realita je povětšinou právě naprosto opačná. 

Doba se změnila a příchodem nového algoritmu z kraje loňského roku došlo k dalšímu potvrzení postupu, který jsme v agentuře razili poslední roky. Tím je právě to, že postupně snižujeme počet příspěvků na profilech a zaměřujeme se na kvalitu postu, interakci a kumulaci finanční podpory na tyto posty. Bavíme se tak o ideálním stavu 8-12 příspěvků měsíčně. Množství úměrně odpovídá počtu komunikačních linek a cílových skupin. Každý příspěvek pak vnímáme jako takovou mini-kampaň s jasnými cíli," uvádí Vojtěch Lambert z agentury LCG New Media v článku pro SM Network News.

Je nutné zveřejňovat příspěvky na Facebooku každý den? 

Takže je tedy potřeba postovat každý den? Jednoznačně není! 

Samozřejmě vám to vůbec neberu. Pokud vás to baví, tak v tom směle pokračujte. Ale určitě to není nutné, hlavně ne na úkor kvality samotných příspěvků

Pokud vás to tedy ubíjí, stejně jako moji klientku, nevíte, co furt na ten profil dávat a už toho pomalu ale jistě máte dost, klidně četnost příspěvků snižte. Uvidíte, že vás za to vaši fanoušci neukamenují, naopak to může být krok správným směrem.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."