Jak zvýšit dosah příspěvků na Facebooku?

30.07.2020

Již po několik let je Facebook zdaleka tou nejrozšířenější a nejoblíbenější sociální sítí. Udává se, že celá polovina české populace se alespoň jednou za měsíc připojí na Facebook. Ze sociální sítě, kde uživatelé sdílí své zážitky, se tak rázem stává ideální marketingová půda

Navíc díky speciálním algoritmům najdou firemní příspěvky na sociálních sítích toho správného koncového uživatele. V době, kdy je stránka na Facebooku naprostým základem každého drobného podnikatele, nebyla propagace vašich produktů nebo služeb nikdy jednodušší. Stačí jen vědět, jak na to. Jak tedy zvýšit dosah příspěvků na Facebooku?

Zvyšte organický dosah: udělejte ze zákeřného algoritmu svého přítele

Snad každému je jasné, že cílem Facebooku je co nejdéle udržet pozornost uživatele. Za tímto účelem mu do "feedu" servíruje takové příspěvky, které ho zaujmou a donutí ho proklikat se dál

Organický je ten obsah, který se zobrazí na hlavní stránce uživatele, aniž by však jeho autor platil za propagaci. Mezi takový obsah patří zejména:

  • Příspěvky od přátel, stránek nebo událostí, které sledujete.
  • Příspěvky, se kterými vaši přátelé jakýmkoli způsobem interagovali.
  • Příspěvky odvíjející se od vašich zájmů, tedy "co by se vám mohlo líbit".

Aktivity svých uživatelů Facebook bedlivě monitoruje, není tak problém určit, jaký příspěvek je pro konkrétního člověka relevantní

Vyjmenujeme si ovšem i další faktory, které rozhodují, zda je příspěvek hoden dostat se do feedu. Díky nim pochopíme, jak využít algoritmus ve váš prospěch.

Charakter postu

V tomto případě platí jednoduché pravidlo. Nejméně pozornosti Facebook přikládá obyčejným statusům. Větší váhu mají příspěvky s obrázky, videa, či GIFy a vůbec nejvýše pak algoritmus řadí živá vysílání.

Kvalita obsahu

Kvalita je samozřejmě věc, na kterou bychom se měli zaměřit primárně. Čím kvalitnější a lákavější příspěvek, tím víc interakcí (lajků, komentářů, sdílení nebo pouhých prokliknutí) si příspěvek vyslouží. 

Konkrétní uživatel si těmito interakcemi s danou stránkou nebo profilem vytváří "vztah" a i zde je to prosté - silnější vztah znamená častější zobrazení. Vybízejte proto své diváky k aktivitě, lajky a komentáře nejsou jenom čísla, ale prostředek, který vás teleportuje na nejvyšší posty ve feedu.

Správný čas

Zveřejnit váš post v tu správnou denní dobu je klíčem k většímu dosahu. Nic není věčné, a to ani příspěvky, které mohou brzy padnout v zapomnění. Proto je třeba, aby ještě jako horké získali tu správnou odezvu. 

Proto nikdy nepostujte uprostřed noci, ale v době, kdy jsou vaši sledující nejvíce aktivní. Ráno po probuzení většina lidí zkontroluje sociální sítě, nebojte se tak příspěvek zveřejnit hned po 7. hodině ranní

Další dobrý čas je v poledne, kdy při obědové pauze nejeden uživatel sáhne po telefonu. Vůbec nejideálnější čas je mezi 17. a 19. hodinou.

To jsou ovšem velmi obecné rady. Ideální bude, když se budete řídit vlastními statistikami, které na svém profilu naleznete. Ovšem nezapomeňte na pravidelnost! Správné dávkování je cesta k tomu, aby si vás lidé zapamatovali.

Chcete být vidět? Zaplaťte si

Placený dosah

Tento způsob se může zdát výrazně jednodušší, ovšem i tentokrát je třeba strategicky uvažovat. Zaplacením za reklamu sice vaše práce může skončit, ale očekávaný výsledek se nemusí dostavit. 

Kolikrát jste sami na sociálních sítích potkali reklamu, která vás nejenom neupoutala, ale ještě byste ji nejraději nařkli z toho, že zbytečně zabírá ve vašem feedu místo? To nám jasně říká, že zaplatit za reklamu není všechno. Úspěch znovu tkví v kvalitním obsahu, který uživatele upoutá a donutí ho kliknout.

Influenceři a affiliate

Velmi populární se v dnešní době stal tento typ placené spolupráce. Firma zaplatí konkrétní osobě nebo jiné společnosti, která skrze svoji vlastní platformu firmu propaguje. Jednoduše se tak zamíří na cílovou skupinu a nenásilně se upoutá její pozornost. 

Ať už formou samotné propagace, soutěže nebo slev se tak osloví široké spektrum uživatelů. Jde tak o zaručenou a velmi rychlou metodu. 

Pár tipů na závěr

Jak ještě i jinými způsoby můžete zvýšit dosah svých firemních příspěvků na Facebooku? 

Své firemní příspěvky můžete také pravidelně sdílet mezi své přátele a rodinu, čímž opět organicky zvýšíte jejich dosah. Dále můžete využít soukromých tématických skupin, do kterých taktéž můžete nasdílet svůj obsah. 

Jako další možností jsou nejrůznější affiliate spolupráce. Skvělou volbou je i partnerství s nějakou jinou firmou, se kterou se budete navzájem označovat v postech a své posty si budete sdílet. A v neposlední řadě jsou skvělou volbou také soutěže. Avšak u nich pozor. Ne vždy se mohou vyplatit. Více informací o soutěžích na Facebooku najdete v mém starším článku na toto téma.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Hashtag. Setkali jste se nyní s tímto pojmem poprvé v životě? Zaujalo vás to? Co to vlastně ten hashtag je? Jak se správně používá? A k čemu vám vůbec bude dobrý? To všechno se dozvíte právě zde.

V dnešní době by snad každý chtěl prorazit na sociálních sítích. Firmy, jednotlivci, influenceři, bloggeři, nebo třeba podnikatelé. Zdá se to totiž jako velice snadné. Zveřejníte pár příspěvků a je to! Možná se i vám zdá, že je to brnkačka, ale bohužel tomu tak vůbec není. Pokud chcete prorazit na sociálních sítích, čeká vás spousta práce. A...

Máte Instagram a rádi byste, aby byl jeho dosah co největší? Chtěli byste si zde vybudovat pořádnou fanouškovskou základnu, ale nevíte jak? Hledáte způsoby, jak zvýšit sledovanost na svém Instagramu? Pak jste tady naprosto správně! Není to zase až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tomto článku vám k tomu dám jednoduchý návod....