Jak moc jsou facebookové lajky důležité?

22.02.2018

Pokud máte Facebookový profil, ať už soukromý nebo firemní, víte, že lajky jsou jedny z nejjednodušších měřítek, jak zjistit, jestli je váš příspěvek úspěšný. Máte zkrátka buď hodně lajků nebo ne. Pro mnoho klientů je to v jejich očích tedy jediná statistika, která rozhoduje, zda je obsah kvalitní. Ale nenechte se zmýlit! V tomto článku si osvětlíme, jak moc jsou facebookové lajky důležité.

Záleží na vašem cíli

A nebudeme chodit kolem horké kaše a začneme hned jádrem pudla. Jaké jsou vaše marketingové cíle na Facebooku?

Získat více fanoušků? Získat více prodejů? Získat více návštěv na webu? Zvýšit povědomí o vaší firmě? Pokud je to některý z těchto zmíněných, pak ani v jednom případě pro vás nebude počet lajků u příspěvků směrodatný. Ano, čtete správně, nepřeklikla jsem se!

Každý cíl má jiné vyhodnocení

Každý cíl je totiž odlišný. Pokud chcete například více facebookových fanoušků, pak by vás měl zajímat týdenní a měsíční nárůst fanouškovské základny. Pokud chcete prodat více výrobků, pak by vás měly zajímat vaše měsíční tržby. Pokud chcete získat více návštěv na webu, pak by vás měla zajímat týdenní a měsíční návštěvnost webu. Pokud chcete zvýšit povědomí o vaší značce nebo firmě na Facebooku, pak by vás měl zajímat dosah vašich příspěvků.

Ani v jednom z těchto případů jsem nikde nezmínila počet lajků u příspěvků. A proč? Protože to prostě z pohledu vašich cílů není podstatné. Mohou snad lajky u příspěvků nakoupit více vašeho zboží, nebo častěji navštívit váš web? Ano, správně, nemohou. Jsou to prostě jen lajky. Ne žádná kouzelná číselka, která by vše vyřešila.

Jakou tedy hrají lajky roli?

Přesto, že vám tedy lajky nepomohou k dosažení některých z vámi stanovených cílů, jsou samozřejmě důležité. Ne, že ne. Kdyby nehrály žádnou roli, na Facebooku by vůbec nebyly. Takže co pro vás lajky znamenají? Lajky pro vás mohou být kompasem, co se vašim fanouškům vlastně líbí.

Když na Facebooku začínáte, ještě nevíte, co se vašim fanouškům bude líbit. Můžete sice tušit dle zkušeností ostatních, že to nejspíše bude zábavný obsah, ale jaký přesně? To ještě nevíte. A právě díky lajkům to poznáte. Ten obsah, který je více lajkovaný, je z pohledu fanoušků zajímavější. To je jednoduchá úměra.

Proto se na takový obsah zaměřte. Snažte se vašim fanouškům nabídnout právě to, co je baví. Čím více budou váš obsah lajkovat, tím více se zobrazí ostatním lidem, tím výše na zdech se bude zobrazovat a tím větší dopad bude mít.

Pár slov závěrem

Takže ano, lajky určitě nejsou zanedbatelné a zbytečné. To říct nechci. Ale někteří klienti jim přiznávají až příliš velkou moc a jen podle lajků hodnotí své cíle, které jsou mnohdy zcela nesouvisející s tímto ukazatelem. Proto nikdy nezapomínejte na pravou roli lajků, a to jako na ukazatele, jaký obsah je u vašich fanoušků oblíbený. Rozhodně ale nejsou měřítkem pro hodnocení vašich cílů.

P.S.: A navíc lze velice snadno počet lajků u příspěvků zvýšit (přirozeně, ne uměle) placenou reklamou na Facebooku. Díky tomu se vaše příspěvky zobrazí více lidem, kterým se mohou líbit a ti jim dají lajk.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Stojíte před klíčovou otázkou: Dosáhli jsme 20% PNO na Facebooku - je to málo, nebo strašně hodně a musíme s tím začít něco dělat? Jaké PNO je na Facebooku vlastně "to správné"? A co když se na Facebooku nedokážete dostat pod 30% PNO? O tom všem se dočtete v tomto článku.

Nabízíte své produkty a služby pro Čechy, Slováky, ale i zákazníky z dalších zemí? Na webu to máte jednoduše vyřešené jazykovými mutacemi a různými měnami. Jenže, jak to vyřešit na soc. sítích?!