Firemní Stories na Facebooku - Vyplatí se? A jak je používat?

13.02.2020

Když Instagram poprvé představil světu své Instagram Stories, lidé se jim vysmívali jako pouhé kopii Snapchatu. Nikdo nevěřil, že by si lidé tento koncept mohli oblíbit, anebo jej vůbec pravidelně používat. Jenže netrvalo dlouho a najednou je uživatelé začali upřednostňovat před originálem. Podobnou cestou teď směřují Stories na Facebooku. Začíná je využívat stále více lidí, objevují je už dokonce i firmy. Vyplatí se i vám? Je vhodné je pro firemní účely a firemní marketing využívat? A jak je vlastně správně používat?

Firemní Stories na Facebooku

Stories, neboli Příběhy, jsou na Facebooku nebo na Instagramu dostupné 24 hodin od své publikace a vaši fanoušci je najdou v kružnicových náhledech nad news feedem, tudíž se v záplavě příspěvků tak snadno neztratí. Ač Facebook představil tuto novinku pro firmy až v roce 2018, na Instagramu je uživatelé již notoricky znají.

"Příběhy stránky umožňují sdílet obsah, který reprezentuje vaši značku nebo firmu, přímo z mobilního zařízení. Příběhy vám umožní zaujmout okruh uživatelů a vytvořit hlubší vztahy díky obsahu, který je častější, autentičtější a neformální. Můžete sdílet obrázky nebo krátká videa, kterými uživatelům umožníte nahlédnout do zákulisí vaší firmy," uvádí samotný Facebook.

Vyplatí se firemní Stories na Facebooku?

Častou otázkou mnohých majitelů firem je, zda se vám taková komunikace vlastně vyplatí. Odpověď je jednoznačně ANO

Díky firemním příběhům, které budou více neformální, než vaše klasické posty na sociálních sítích či komunikace na vašem webu, dokážete vašim fanouškům svou firmu přiblížit z trochu jiného úhlu pohledu. 

Najednou už nebudete jen ti uhlazení "kravaťáci", kteří dělají tvrdý business, ale budete konečně lidé z masa a kostí, které mají také své slabé a silné stránky, své zájmy nebo své přátele. A to je v dnešní době mnohem důležitější, než neustálé vychvalování vašich produktů, nebo opakování, že už jste na trhu více než 20 let.

Vaše firemní Stories všichni uvidí

Příběhy stránky se zobrazují hned nahoře v kanálu vybraných příspěvků, aby je měli lidé krásně na očích. Tudíž je to to první, co vaši fanoušci na svém profilu uvidí. 

Zároveň firemní příběhy firmy ještě stále příliš nevyužívají, tudíž je snadné zaujmout právě svým příspěvkem, nebo sdělením. A kdy jindy se vám poštěstí využít nějakého marketingového kanálu, který je prakticky zadarmo a zároveň jej ještě firmy příliš nevyužívají?!

Lidé si můžou příběh vaší stránky zobrazit i tak, že na mobilním zařízení klepnou na profilový obrázek vaší stránky. Díky tomu se jim snadno ukáže, co se zrovna ve vaší firmě děje, jaké jsou u vás novinky, anebo prostě, jak se ten den máte.

Výhody firemních Stories:

  • Sdílíte obsah častěji,
  • dáváte vaší firmě lidskou tvář,
  • oslovujete lidi konzistentně,
  • vaše firemní Stories se na zdi jen tak neztratí,
  • uvidí je téměř všichni vaši fanoušci,
  • zobrazují se hned nahoře v kanálu vybraných příspěvků,
  • nevyužívá je zatím příliš mnoho firem.

Jak používat firemní Stories?

Je ovšem potřeba, abyste tyto firemní příběhy používali také správným způsobem. Rozhodně zapomeňte na to, že své příspěvky, které zveřejníte na vaší zdi, tupě do příběhů zkopírujete. Tak to nefunguje a ani fungovat nebude! 

Lidé ve vašich příbězích chtějí nahlédnout za oponu vaší firemní komunikace. Chtějí zjistit, kdo se skrývá na druhé straně internetu, kdo k nim promlouvá a hlavně co má rád, co jej trápí nebo těší, co ho baví a čemu se rád věnuje ve svém volném čase. 

Neříkám, abyste své fanoušky pozvali přímo do své ložnice, ale dejte jim nahlédnout pod pokličku vašeho každodenního firemního života. Například, že máte ve firmě váženého hosta, že zrovna pracujete na novém projektu, že se váš velký projekt blíží konečně do finiše, že pro fanoušky připravujete nějakou speciální akci, nebo že jste pro své zaměstnance připravili teambuilding.

Chcete, aby vaše stránka působila přívětivě a přístupně. Příběhy umožní lidem vás i vaši firmu lépe poznat. Díky příběhům můžete sdílet osobní obsah, se kterým se lidé ztotožní, protože příběhy obsahují zábavné, prchavé momenty, které nás spojují.

Naučte se používat Příběhy

Naučte se proto používat Facebook Stories. Ano, bude to pro vás zprvu práce navíc a možná i nervy "co tam zase dát", ale uvidíte, že se vám to vrátí. Pokud někomu z okruhu vašich uživatelů unikne váš příspěvek, uvidí daný člověk váš příběh nahoře v kanálu vybraných příspěvků. Díky příběhům tedy můžete znovu zaujmout pasivní okruh uživatelů a dynamickým způsobem tak informovat o svých novinkách.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Abyste mohli plně využívat možností Facebook Business Manageru a prostřednictvím placené reklamy zde oslovovat své potencionální zákazníky, je třeba mít fungující reklamní účet. To je naprostý základ. Často se ovšem stává, že facebookoví administrátoři reklamní účet zablokují. A věřte mi, že stát se to může i vám. V takové chvíli ale není potřeba...

Jste v situaci, kdy potřebujete sehnat nové zaměstnance a chcete využít sílu Facebooku? Facebook je sociální síť, kterou tvoří více než dvě miliardy uživatelů. Mimo komunikaci a sdílení příspěvků ovšem může sloužit také jako tržiště či burza práce.

V dnešním článku se opět vrátím do oblasti placené reklamy na Facebooku. Je to totiž jeden z nejúčinnějších a nejvyužívanějších nástrojů většiny českých firem. Ať už využíváte propagace příspěvků, sponzoringu facebookového profilu, podpory svých produktů, anebo propagace svých webových stránek.