Proč nedoporučuji používat stejné cílové skupiny ve více reklamách na Facebooku?

20.01.2022

Všichni to znají. Definování cílových skupin je pro úspěch reklamní kampaně na Facebooku naprosto klíčové. JENŽE... Neměli byste používat stejné cílovky pro přehršel reklam a kampaní. Proč? Proč nedoporučuji používat stejné cílové skupiny ve více reklamách na Facebooku? Pojďme se na to podívat!

Vyhněte se definování stejných detailních cílových skupin

V počátcích jakéhokoli podnikání je nutné si definovat potenciální okruh všech vašich zákazníků. Každý obsah by tak měl následně najít svou přesnou cílovou skupinu, kterou má oslovit a kterému je potřeba také přizpůsobit tón komunikace.

Sociální sítě v tomto směru nejsou výjimkou, a stejně tak to platí i pro reklamu. Při hledání pro vás užitečné cílové skupiny je vždy nutné testovat celou řadu publik. Jen tak můžete dojít k jednoznačnému závěru o tom, která vám budou generovat ty nejlepší výsledky.

To je jasné jako facka. To už většina z vás ví. JENŽE...

Zásadní chyba, kterou dělají i markeťáci

Řada uživatelů však v tomto směru dělá jednu zásadní chybu. Marketéři, majitelé firem či inzerenti. Ti mnohdy používají v reklamách na Facebooku stejné detailní cílové skupiny u více kampaní najednou

Proč je to problém? Proč by to neměli dělat? A proč byste si okamžitě měli i vy zkontrolovat své reklamy, zda v nich neděláte tu samou chybu?

Důvodem je to, že si při takovémto nastavení reklamy navzájem konkurují a zbytečně si takto navzájem zhoršují výsledky.

Každou reklamou je proto lepší oslovit trochu někoho jiného, ačkoli stále spadajícího do vaší cílové skupiny.

To znamená, že byste neměli nastavovat příliš mnoho kampaní se stejnou cílovou skupinou. Dojde tím ke kolizní situaci, kdy si navzájem tyto kampaně budou konkurovat.

Jak nastavit reklamy na Facebooku lépe

V některých případech může být navíc vhodnější nastavit reklamu s trochu obecněji definovanou cílovou skupinu

Rozšířit cílovou skupinu se vám může vyplatit, protože můžete nakonec oslovit širší skupinu zákazníků, než jste původně čekali. Cílová skupina není striktní limit, vyobrazuje pouze určitou prioritu, ale neznamená to, že si nikdo jiný váš produkt nebo službu nekoupí.

Navíc ani firma s poměrně detailně určenou cílovou skupinou nemusí používat stále dokola jen ten jeden okruh uživatelů na Facebooku, který si vytvořila před lety.

Na koho všeho můžete zacílit své kampaně?

I taková společnost se specifickým produktem či službou má možnost použít cílení na fanoušky své stránky, případně i na jejich přátele, dále může zacílit reklamy na své e-mailové kontakty, dokáže také remarketovat návštěvníky z vlastního webu

Jen na tomto jednoduchém příkladu je patrné, že z původní detailně definované skupiny vám vznikly najednou už tři další okruhy uživatelů, na které můžete zacílit své reklamy.

Vyhněte se přílišnému konkretizování

A i samotný Facebook upozorňuje na to, že není vhodné nadměrně zužovat váš okruh uživatelů. Mohlo by totiž dojít k tomu, že pro vás bude daný okruh jen málo efektivní.

Sociální síť se podle vlastních algoritmů snaží vždy najít takové publikum, které vám podle všeho přinese výsledek, na jaký jste při vytváření sady nastavili optimalizaci. Nadměrné zpřesňování proto není nezbytné.

Pozor na zastaralé okruhy uživatelů

A pozor si dejte také na zastaralé okruhy uživatelů.  

Od 19. ledna 2022 totiž Facebook odstraňuje některé možnosti cílení na okruhy uživatelů, které se používají zřídka nebo souvisí s tématy, která mohou lidé vnímat jako citlivá.

Jde například o zdraví, rasu nebo etnickou a politickou příslušnost, náboženství nebo sexuální orientaci. Od 19. ledna 2022 tak už nebudete moci tyto možnosti v nových kampaních používat.

Aktivní kampaně, které stále tyto možnosti zacílení používají, budou 17. března 2022 buď pozastaveny, anebo se příslušné segmenty automaticky odstraní. Abyste tak měli jistotu, že i po 17. březnu 2022 budou tyto kampaně stále fungovat, budete je muset aktualizovat a změny pak zveřejnit.

Závěr aneb o cílení reklam na Facebooku

Cílení reklam je nutnou součástí efektivního využívání sociálních sítí. Měli byste však mít na paměti, že všeho moc škodí, a to i přílišné segmentace a detailního cílení.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Meta Business Suite. Základní pracovní nástroj každého správce firemních sociálních sítí. Co v něm najdete? Jak se v něm zorientovat? Které položky jsou důležitější než jiné? Je potřeba jej znát kompletně celý? A hlavně, co zajímavého vám nabízí? Připravila jsem si pro vás tohoto jednoduchého průvodce.

Facebook PIXEL končí 31. října 2024! Přestane fungovat. Přestane sbírat výsledky. A bez něj vám nepojedou vaše konverzní kampaně na Facebooku ani na Instagramu. Není to ale konec světa! Stačí si místo něj nastavit Conversion API. Jak? A kde? V tomto článku najdete podrobný návod, jak na to.

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."

Nedávno mě jeden můj klient přivedl na zajímavou myšlenku: Lze placenými reklamami na soc. sítích dosahovat jak velmi odvážných a ambiciózních cílů, tak i extrémně vysoké kvality zacílení? Tedy, že jinými slovy budete cílit jen a pouze skutečně na ty nejlepší, nejefektivnější a zkrátka na ty nej. lidi a na nikoho jiného? A cena za výsledek...