Jak by mělo vypadat správné video do reklamní kampaně na Facebooku?

10.02.2022

Videa jsou velmi účinným doplňkem vašich reklam na Facebooku. Jak by takové video ovšem mělo vypadat, aby si ho na sociálních sítích uživatelé všimli? Jaký by mělo mít formát, délku či obsah? Pojďme si to společně bod po bodu rozebrat.

Video vaši facebookovou reklamu doslova "nakopne"

Vytváření video reklam pro Facebook je komplikovanější než ty, které jsou doplněny pouhou fotografií. To je i důvodem, proč stále není tolik rozšířené.

Špatně navržená reklama pro vás tak v konečném důsledku bude ztrátová. Pokud se však naučíte několik jednoduchých triků, jak svoje videa navrhnout správně, můžete si být jisti, že se vaše reklama může stát i virální.

1. Vzbuďte zájem

Zcela zásadní je probudit u vašeho publika zájem. To lze zařídit šikovně mířenou otázkou. Ta ovšem musí s vaším cílovým publikem rezonovat.

Uveďme si jednoduchý příklad, pokud se zeptáte: "Chcete své podnikání vynést do nebes?" jde o velmi jednoduchou a zároveň účinnou otázku. Prakticky se na ni totiž nedá odpovědět: "Ne." Stát se úspěšným podnikatelem touží jednoduše každý.

Pamatujte si, že to nejdůležitější, co by z vašeho sdělení mělo vyplynout, je to, co mohou s vámi lidé získat a jaké benefity jim to přinese.

2. S vizuálem to nepřehánějte

Vaše reklama by jednoznačně neměla "přebít" samotné sdělení. Ostatně určitě si vzpomínáte na čítankový příklad marketingu, který byl tak úspěšný, až zcela pohltil to, co se snažil propagovat.

Dávný televizní spot informující o službách tuzemského portálu Centrum.cz si hrál s vtipným tématem. Scénka, během níž dojde v čínské restauraci u romantické večeře k drobné nehodě s pejskem Bobíkem, se stala legendou. Málokdo si ji ale spojil a dodnes spojí právě se značkou Centrum.cz.

Nebuďte tak přemrštěně kreativní, volte jednoduchý vizuál a jděte v reklamě rovnou k věci. Prezentujte jasně výhody své služby či produktu. Jen tak se vaše video dostane k relevantnímu publiku.

3. Buďte charakterističtí

Video, které působí tak elegantně, že je doslova radost se na něj dívat, je rozhodně správnou volbou. Vaše reklama může být také mírně okázalá nebo hudebně chytlavá.

Svému cílovému publiku byste však měli dopřát něco navíc. Buďte to jednoduše vy a vaše značka už na první pohled. I video na Facebooku by mělo být jedním z důležitých tahounů vaší silné vizuální identity. Jejími klíčovými prvky by měly být hlavně sjednocené barvy a firemní logo.

4. Nechte lidi nahlédnout "pod pokličku"

Jak jinak přesvědčit potenciální zájemce, že váš produkt nebo službu potřebují, než ta, že jim ho rovnou nabídnete k vyzkoušení?! A proč to neudělat rovnou v reklamě?!

Pro příklad nemusíme chodit příliš daleko. Například oblíbený grafický nástroj Canva přímo ve své reklamě ukazuje, jak jednoduché je jeho použití. Díky tomu se může uživatel rovnou rozhodnout, jestli se mu se softwarem bude dobře pracovat a jestli o něj má zájem.

5. Vysvětlujte lidem, jak se mohou stát vašimi zákazníky

Vaši sledující mohou mít spoustu námitek, kterými si pro sebe vnitřně zdůvodňují, proč váš produkt nebo službu nepotřebují a proč se tedy vašimi zákazníky stát nechtějí.

I na tom můžete postavit velmi účinnou reklamu na sociální sítě. Stačí vašemu cílovému publiku ukázat, jak je myšlenka "stát se vaším zákazníkem" jednoduchá a že k ní vede přímočará cesta. Tím je efektivně zbavíte veškerých pochybností. Pomyslné body navíc získáte, pokud zvolíte zábavnou formu.

6. Angažujte do videa celebritu

Známé tváře jsou stále vysoce funkčním reklamním prvkem. Ať už je to herec, zpěvák, moderátor či jiná známá osobnost, případně slavný influencer, stále platí, že se řada lidí rozhoduje podle toho, co daná osobnost doporučuje.

Ovšem pozor, musí jít o člověka, který je z pohledu vašeho cílového publika relevantní a důvěryhodný. Reklama by současně neměla být přestylizovaná, ale naopak přirozená. Pokud si video jednoduše dokážete představit jako běžnou součástí příspěvku osobního profilu dané hvězdy, jste na správné cestě.

7. Max. 60 sekund

A to vše by se ideálně mělo vejít do 60 sekund. Čím delší video, tím více Adidas?! Tak to u video reklamy na Facebooku či sociálních sítích obecně rozhodně neplatí. Naopak! Buďte struční, jasní, výstižní. Takové video bude mít ten největší úspěch.

8. Čtverec, titulky, vysoká kvalita

V neposlední řadě je důležitý i správný formát videa. Videa na feed, tedy na zeď uživatelů, by mělo být ideálně obdélníkové na šířku, případně čtvercové. V pravém sloupci upřednostněte obdélníkové na šířku. A ve formátu REELS je to pouze a jen video na výšku

K videu je také vhodné zakomponovat titulky, aby jej mohli lidé zhlédnout i bez zvuku. A v neposlední řadě je samozřejmostí vysoká kvalita videa. Videa točená kalkulačkou akorát tak vaše diváky naštvou.

Závěrečné hodnocení

Videa vám na sociálních sítích mohou výrazně pomoci zpropagovat vaše zboží i služby z různých odvětví. Je vždy důležité si především uvědomit, co se daným videem snažíte sdělit a komu. Pak už to chce jen šikovného kameramana a střihače a máte vyhráno.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Audience Network je důležitou funkcionalitou z dílny společnosti Meta. K čemu slouží? Jak ji můžete využít? A proč by vás vůbec měla zajímat? Přináším vám odpovědi na vaše otázky.

Facebook a Instagram vkládají svým uživatelům do rukou vynikající možnost, jak efektivně zasáhnout cílové publikum. Lze ovšem upravovat na těchto sítích placené kampaně po jejich spuštění? Můžete do reklam zasahovat? A jaká to má omezení?

Na Facebooku je možné využít tzv. profesionální režim. O co se jedná? K čemu to slouží? Proč by vám to nemělo uniknout? A jaké má tato funkce v praxi využití? Nelenila jsem a přesně na to jsem v tomto článku zaměřila.

Vypínání a zapínání reklamy představuje základní dovednost při spouštění reklamních kampaní. Teprve po zapnutí můžete s reklamou pracovat dále. Kde se tato možnost nachází pro Instagram?