Faktory, které ovlivňují náklady na reklamu na Instagramu

04.08.2022

Nákladovost reklamy na jednotlivých sociálních sítích vstupuje jakožto významný faktor do celkové koncepce rozpočtu na marketing. Co všechno může ovlivnit výši nákladů konkrétně u reklamy na Instagramu a jakým způsobem? Pojďme se na to podívat.

Nákladovost reklamy na Instagramu 

Nákladovost reklamy může ovlivnit celá řada faktorů. Primárně se jedná především o:

  • typ reklamy

  • model nabídky

  • cíle kampaně

  • skóre relevance reklamy

  • cílené publikum (demografické údaje)

  • velikost publika

  • odhadovaná míra akce

  • den v týdnu

  • příležitost (svátky a další významné dny)

  • trh

Proberme si tedy tyto jednotlivé faktory.

Typ reklamy

Na Instagramu se mohou objevit celkem čtyři typy reklam. Nejznámější je jednoznačně běžná fotografie ve feedu. Dále se jedná o video reklamu a takzvanou karouselovou reklamu, případně ještě o reklamy v Příbězích (Stories).

Reklamy obsahující pouze jediný obrázek jsou levnější a efektivnější. Oproti tomu při inzerování na Instagramu fungují karouselové reklamy a reklamy s více obrázky mnohem hůře. Akviziční náklady jsou u nich znatelně vyšší. Skvěle ovšem fungují také video reklamy nebo reklamy ve Stories.

Model nabídky

Model nabídky určuje, jak vysoké budou náklady za reklamu na Instagramu za jedno kliknutí. Řídí se tím, jak vysokou částku jste ochotni zaplatit za získání svých potenciálních zákazníků.

Pozor, na Instagramu jsou vyšší částky nabídek, takže pokud chcete získat více kliknutí a zobrazení, zamyslete se nad tímto bodem.

Každá značka si přirozeně přeje platit za jedno kliknutí co nejnižší částku, nicméně nižší částky nabídek někdy nemusejí být vhodnou volnou. Platí to zejména pro vysoce konkurenční trhy. Pro zjednodušení poskytuje Instagram funkci, která umožňuje upravit výši nabídky podle konkrétních faktorů.

Cíle kampaně

Instagram nabízí až 18 možných tlačítek call-to-action, které vyhovují různým cílům kampaně. Stejně jako Facebook i Instagram využívá cíle kampaně k tomu, aby vám pomohl se zorientovat na správné publikum.

Pakliže je cíl kampaně nastaven  správně, máte možnost reklamu více přizpůsobit publiku, což pomáhá snížit náklady na kliknutí na reklamu Instagram.

Skóre relevance reklamy

Instagram se snaží svým uživatelům přinášet relevantní obsah bez ohledu na to, zda se jedná o reklamy nebo příspěvky ve feedu. 

Prostřednictvím skóre relevance reklamy síť určuje jednak, kdo vaši reklamu uvidí, ale i to, jaká je pravděpodobnost, že se do ní publikum zapojí.

Pakliže cílové publikum zahájí interakci vůči vaší reklamě tím, že ji bude lajkovat, komentovat, sdílet nebo na ni klikat, zlepší se postupně její skóre relevance, což pomůže snížit průměrnou cenu za kliknutí (CPC).

Cílené publikum (demografické údaje)

Cílení na nesprávné publikum znamená nižší nebo žádné zapojení, což v konečném důsledku vede k vyšším nákladům.

Například, pokud chcete zacílit na zákazníky z oblasti B2B, může být provozování reklamních kampaní dražší, protože na Instagramu figuruje prozatím méně podniků, které se zapojují do komunikace s dalšími takovými subjekty.

Jestliže se zaměříte na demografické údaje, můžete rovněž dojít k zajímavému poznatku, že nákladnější je inzerovat na Instagramu pouze pro ženské publikum, protože ženy se častěji zapojují do reklam na Instagramu a je zde tedy větší konkurence.

Velikost publika

Pokud se budete orientovat na širší publikum, obvykle se to na nákladech projeví příznivěji, protože je méně výrazná i konkurence. Jakmile své publikum naopak zúžíte, a to například třeba prostřednictvím cílení skrze lokalitu nebo věkovou skupinu, povede to i k nárůstu nákladů, protože konkurence pro určité skupiny je obvykle vyšší.

Vyřazení věkové skupiny, která vás stojí více, však může také pomoci snížit nákladovost. V tomto případě byste tedy měli zahájit kampaň na Instagramu s vybraným publikem a pak ji přizpůsobit podle toho, zda náklady na kliknutí rostou, nebo naopak klesají.

Odhadovaná míra akce

Vyšší odhadovaná míra akce znamená, jednoduše řečeno, také vyšší pravděpodobnost dosažení požadovaných výsledků.

Samotný Instagram usiluje o to, abyste spouštěli ty reklamy, které nutí publikum k zapojení a k interakci. Pokud naopak síť zjistí, že odhadovaná míra akce vašich reklam je vyšší, bude ochotna vaši reklamu umístit ke svým uživatelům jako první.

Den v týdnu

Byť si řada lidí myslí opak, engagement na Instagramu charakteristicky klesá o víkendu. Vyrovnanost je v tomto směru naopak patrná v době od pondělí do pátku. A míra aktivity vašich sledujících je zřetelně nižší každý den před 6. hodinou a po 21. hodině.

Zatímco nejlepším dnem pro spuštění reklamy na Instagramu je dle statistik středa, vůbec nejhorší dobu z tohoto hlediska naopak představuje neděle. Pokud tedy spouštíte reklamy během všedních dnů, zejména ve středu, počítejte i s vyššími platbami.

Příležitost (svátky a další významné události)

Reklamy na Instagramu zaměřené na zvláštní příležitosti jsou často nákladné, protože téměř každá firma se během těchto atraktivních událostí snaží oslovit své publikum nabídkou lukrativních nabídek a speciálních slev. 

Valentýn, Velikonoce, Mezinárodní den žen, Halloween, Black Friday, Vánoce. To jsou všechno dny, svátky a významné události, kterých chce marketingově využít prakticky každá firma.

Vzhledem k tomu, že konkurence bude v takto exponovaném období vysoká, rychle se zvýší CPC. Je tedy třeba rozumně sestavit rozpočet pro oblíbené příležitosti.

Trh

Náklady na reklamu na Instagramu jsou také ovlivněny trhem. Na některých trzích vládne totiž typicky vždy výraznější konkurence. Týká se to například oblasti oděvů, doplňků stravy, elektroniky a kosmetiky

V důsledku toho je CPC pro reklamy na určitých trzích obvykle vyšší než na jiných trzích s primárně nižší konkurencí.

Závěr

Náklady na reklamu na Instagramu tedy můžete velmi dobře optimalizovat. Tím je možné účinně nastavit marketing na sociálních sítích tak, aby s přihlédnutím k zisku byla jeho výkonnost adekvátní. Musíte si však být vědomi důležitých určujících faktorů.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.

Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta...

Máte firemní profil na Facebooku a chcete si jej propojit s firemním profilem na Instagramu? Pak jste tady naprosto správně! V tomto článku půjdeme rovnou k jádru pudla. Žádná teorie, žádná omáčka. Jen praktický návod. Tak pojďme na to!

Prodeje. Asi jedna z prvních věcí, která vás napadne na otázku - Proč je dobré mít reklamu na Facebooku? Jenže to není jediný důvod, proč byste zde (a potažmo na různých soc. sítích) měli reklamu mít. V tomto článku jsem se o tom rozepsala více. Pojďte odhalit dalších 5 klíčových důvodů, proč je dobré inzerovat na Facebooku.

Možná jste už o tom někdy slyšeli - když zasáhnete do nastavení reklamy na Facebooku, vyresetuje to její dosavadní výsledky a vrátí jí to do fáze učení. Co konkrétně ale resetuje fázi učení? To bude mým dnešním tématem.