Facebook mi strhnul peníze z karty. Co to znamená?

21.02.2019

Kontrolujete si výpis z bankovního účtu a najednou mezi platbami zahlédnete položku s názvem "Facebook"? Oblil vás studený pot? Jak to, že vám Facebook účtuje nějaké peníze? Proč si strhává peníze z vaší karty? A za co mu vlastně platíte? Nebojte, v tomto článku vám to všechno objasním.

Za co si strhává Facebook peníze?

Facebook je sociální síť, která vždy byla, je a do budoucna by i měla být (dle slibů Facebooku) zdarma. Tedy alespoň pro obyčejné uživatele.

Pro koho však Facebook zdarma není, jsou firmy, inzerenti, společnosti, zkrátka všichni, kteří si zde kupují reklamní prostor.

Pokud na Facebooku máte pouze firemní profil, za nic neplatíte. To je stále zdarma. Za co ovšem budete platit, tak je reklama. Každá reklamní kampaň nastavená na Facebooku, tedy jinak řečeno Sponzoring, Propagace či Reklama, je placená. Musíte tedy za ni Facebooku odvést určitou částku. 

Placená kampaň nastavená na Facebooku se následně zobrazuje lidem a vašim fanouškům pouze na Facebooku. Nikde jinde! Tedy ani na Seznamu.cz, ani třeba v Googlu. Pouze na Facebooku.

Rozdíl mezi placenou a neplacenou kampaní na Facebooku

Mnozí správci facebookových profilů nerozlišují mezi placenou a neplacenou reklamou na Facebooku. To je ale chyba! Mají za to, že už i obyčejné (neplacené) příspěvky na jejich facebookové zdi, jsou reklamou. To ale není pravda!

Je to sice svým způsobem propagace a zviditelnění vašich služeb, ale ještě se nejedná o placenou reklamu, za kterou si od vás Facebook naúčtuje peníze.

Aby se z neplaceného příspěvku stala placená reklama, je nutné příspěvek zasponzorovat, nebo jinak řečeno Zpropagovat. To se dělá prostřednictvím Správce reklam

Co je Správce reklam na Facebooku?

Správce reklam je reklamní účet vytvořený paralelně k vašemu firemnímu profilu na Facebooku, kde se ukládají všechny vaše placené reklamní kampaně. Cokoliv tedy na Facebooku zasponzorujete se uloží do Správce reklam. Ve Správci reklam potom můžete tyto reklamy upravovat, kontrolovat, optimalizovat a vyhodnocovat.

Do Správce reklam se dostanete pomocí URL odkazu https://www.facebook.com/ads/manage/home/, anebo přímo na svém facebookovém profilu.

Za co tedy Facebooku platíte?

Facebooku platíte pouze za placené reklamy. Za nic víc.

Když nastavujete úplně první placenou reklamu na Facebooku, musíte zde zadat také své číslo karty a zároveň i pravidlo, kdy vám z ní budou strhávány peníze (například každý poslední den v měsíci).

Jakmile potom nastavíte placenou reklamu na Facebooku, bude vám vždy ve vámi stanovený den stržena z platební karty částka, kterou jste za placené kampaně na Facebooku utratili.

Může si Facebook strhnout více, než jste využili?

Facebook si z vaší karty nikdy nestrhne více, než jste reálně na placené kampaně využili. 

Příklad:

Nastavíte si propagaci dvou příspěvků po 100 Kč. Celkem tedy za 200 Kč. Ve Správci reklam máte nastaveno, že vám platba za placené kampaně bude stržena vždy poslední den v měsíci. Tudíž vám bude například 28. února stržena z účtu částka ve výši 200 Kč. Nic víc, nic míň.

Facebook si nikdy nestrhává peníze "do zásoby". Vždy si strhne jen tu částku, která byla reálně využita.

Kde najdu vyúčtování reklam na Facebooku?

Chcete si stáhnout k této platbě fakturu? Nebo si chcete zkontrolovat, za jaké položky vám byla daná částka naúčtována? To všechno opět najdete ve Správci reklam. Konkrétně ve Vyúčtování.

Jak se k těmto informacím dostanete?

  1. Vejděte do svého Správce reklam.
  2. Nahoře vlevo klikněte na Menu a vyberte ze všech možností Vyúčtování.
  3. Zde si vyberte období, za které chcete výpis získat.
  4. A buď zkontrolujte výpis online, anebo pomocí tlačítka "Stáhnout všechny faktury" si můžete stáhnout faktury do počítače.

Kde mohu změnit kartu, ze které mi bude Facebook strhávat peníze?

Chcete změnit kartu, ze které si Facebook bude strhávat peníze? 

Pak opět vejděte do Vyúčtování (vizte postup výše), ovšem místo stahování faktur, klikněte vpravo na možnost "Nastavení plateb". Zde se dostanete do základního nastavení plateb z vašeho správce reklam.

Můžete zde upravovat jak platební kartu, ze které budou platby strhávány, tak i například pravidlo, kdy budou platby prováděny. Pravidlo může být nastaveno jak na konkrétní den v měsíci (například poslední den v měsíci), tak i třeba na výši platby (například "Vyúčtování dostanete, když na výdajích dosáhnete částky 5 000 Kč"). To všechno si zde můžete upravit.

Nemusíte se tedy bát, že by vám Facebook strhával peníze jen tak. Vždy to má své opodstatnění.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."