Vyplatí se na Facebooku možnost "Vytvořit podobný okruh uživatelů"?

15.11.2018

Brouzdáte zákoutími Facebooku a najednou jste narazili na možnost "Vytvořit podobný okruh uživatelů"? O co se jedná? Je dobré tuto možnost využít? K čemu slouží? A kde ji najdete, pokud jste na ni doposud nenarazili? Na to všechno vám právě teď odpovím.

Kde se na Facebooku nachází možnost "Vytvořit podobný okruh uživatelů"?

Možnost "Vytvořit podobný okruh uživatelů" najdete na Facebooku ve svém Správci reklam, konkrétně pod záložkou "Okruhy uživatelů". Ať už jste se zde někdy podívali či nikoliv, rozhodně si doporučuji zdejší možnosti prostudovat a projít. Najdete zde spoustu zajímavých a efektivních možností cílení. Ovšem zpátky k "Vytvořit podobný okruh uživatelů".

Tuto možnost najdete pod tlačítkem "Vytvořit okruh uživatelů". Je to jedna z nejjednodušších na nastavení, a tak je logické, že ji řada firem využívá.

Jak se nastavuje "Podobný okruh uživatelů"?

Stačí zadat facebookovou stránku, ze které má Facebook využívat vstupní údaje, lokalitu a velikost okruhu uživatelů v rozsahu od 1 % do 10 %. Tento rozsah odpovídá celkové populaci ve vybrané zemi, přičemž 1 % odpovídá lidem, kteří vašemu zdroji odpovídají nejvíce. Zní to tedy naprosto nádherně. Prakticky bez práce si vytvoříte dokonalou cílovou skupinu pro své placené reklamy na danou zemi.

Proč je "Podobný okruh uživatelů" k ničemu?

Proč tedy nedoporučuji "Podobný okruh uživatelů" využívat? Tomáš Mužík, zakladatel a majitel marketingové společnosti SocialSprinters, na své přednášce řekl, že čím jednodušší nějaké nastavení na Facebooku je, tím méně výhodné je pro vás. Jinak řečeno, čím méně práce s nějakým nastavením budete mít, tím méně výhodné to pro vás bude.

A v tomto případě to bohužel platí dvojnásob. Vy si sice vytvoříte podobný okruh uživatelů žijících v daném státě, jenže na základě náhodně vybraných zájmů, kteří vaši fanoušci mají. Každý fanoušek má na Facebooku u svého profilu uvedené nějaké zájmy. Ne vždy ale tyto zájmy plně korespondují s vaší firmou.

Mohou zde mít například uvedeno, že mají rádi knihy, kosmetiku a fitness, ale přesto lajknou i vaši firmu prodávající například automobilové pneumatiky. Neznamená to ale, že by pouze lidi se zájmy o knihy, kosmetiku a fitness měli lajkovat váš profil. To, že zde zatím osoby s jinými zájmy nemáte, neznamená, že je zde nechcete.

Jenže to Facebook neví. Facebook kalkuluje pouze s fanoušky, které již na svém profilu máte. A čím méně jich bude, tím samozřejmě horší "Podobný okruh uživatelů" Facebook vytvoří.

"Podobný okruh uživatelů" nemusí být vaši fanoušci

Zároveň se vůbec nemusí jednat o lidi, které by vaše firma zajímala. Pokud například působíte pouze v nějakém konkrétním městě, asi budete zajímat pouze obyvatele z tohoto města, případně z nejbližších městeček a vesnic. Rozhodně ale nebudete zajímavý pro někoho, kdo žije na druhém konci republiky. To ovšem opět Facebook nerozlišuje. Ten vytvoří "Podobný okruh uživatelů" ze všech lidí žijících v dané republice. Je mu už jedno, jestli sídlíte v jednom městě, anebo cílíte na celou republiku. A u specializovaných firem to platí dvojnásob.

To, že někdo má jako zájmy uvedené knihy, kosmetiku a fitness ještě nutně neznamená, že musí mít auto, ke kterému by mohl chtít zmiňované pneumatiky. Může to být zrovna náhoda, že mají vaši fanoušci tyto zájmy, ale rozhodně to neznamená, že pouze takoví lidé mají auto.

Je dobré možnost "Vytvořit podobný okruh uživatelů" využít?

Sečteno, podtrženo, je dobré tuto možnost využít nebo alespoň vyzkoušet? Pokud máte peněz na rozdávání a chcete si toto publikum otestovat, rozhodně vám v tom nijak bránit nebudu. 

Je tato možnost nutností? To určitě ne! Naopak bych raději doporučila, abyste se jí vyhnuli. Raději si vytvořte svou vlastní cílovou skupinu pomocí věku, lokality a zájmů, a tu potom optimalizujte. 

Tak totiž oslovíte skutečně ty fanoušky, kteří jsou pro vás relevantní. Na Facebooku totiž není důležité, kolika lidem se váš obsah zobrazí, ale kolik skutečně relevantních fanoušků oslovíte. Můžete totiž oslovit desetitisíce lidí, ale pokud ani jeden z nich nevlastní auto, pneumatiky jim asi těžko prodáte. Proto je výhodnější raději oslovit třeba jen stovky lidí, ale všem něco prodat.

Zároveň není možné tuto cílovou skupinu uměle vytvořenou Facebookem nijak dál optimalizovat ani upravovat. Jste tedy odkázáni čistě na Facebook a jeho doporučení, což logicky nikdy nebude k vašemu prospěchu.

A pokud by vás přece jen tato možnost cílení zajímala blíže, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám to vysvětlím, případně poradím s nastavením cílové skupiny:

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Facebook vás zablokoval. Nefunguje vám dvoufázové ověření. Zabránil vám zkrátka přístup do vašeho osobního účtu. Jenže vaše placené kampaně pod vaším firemním účtem vám stále běží. Máte je naplánované na neurčito. Vy je ale potřebujete ihned zastavit. Jak to tedy můžete udělat i bez toho, aniž byste se dostali do svého Reklamního účtu?

Je den jako každý jiný. Kontrolujete si svůj Reklamní účet. Chcete se podívat na výsledky svých kampaní. Na vašem profilu vše běží v pořádku. Ovšem když vejdete do svého Reklamního účtu na Facebooku (Ads Manageru / Správce reklam), nevidíte žádné výsledky jako obvykle, ale jen informaci "Máme problém načíst všechna požadovaná data.". Co s tím? Jak...

Nástěnka fotek ve čtvercovém formátu – to je Instagram. Instagram aktuálně oslovuje především mladší publikum. Intuitivně by tak velké B2B společnosti nemusely takové médium upřednostňovat. Existuje však mnoho důvodů, proč by využití Instagramu mohlo být pro vás přínosné. Jak můžete efektivně oslovit svou B2B komunitu i na Instagramu?