"Sestavili jsme vám marketingový plán na míru". Facebook rozesílá tyto zprávy

16.05.2019

Už poněkolikáté mi v e-mailové schránce přistála podobná zpráva od mých klientů: "Paní Markovská, Facebook nám píše, že nám sestavil marketingový plán na míru. Máme na to nějak reagovat? A stane se něco, pokud na to reagovat nebudeme?". Pojďme si to tedy společně objasnit.

Tato zpráva z Facebooku zaplavila Česko:

Dobrý den,

jmenuji se Pavela jsem Facebook marketingový expert. Jsem tu pro Vás a pomůžu Vám z Vašich reklam vytěžit maximum.

Při kontrole Vašeho účtu jsme si všimli, že Vaše poslední reklama získala xx prokliků. Máme pro Vás několik doporučení, která můžou Vašim reklamám pomoct dosáhnout ještě větší úspěšnosti. Dali jsme dohromady marketingový plán přizpůsobený pro Vás, který obsahuje postup, jak stavět na stávající strategii a zvýšit si dosah a povědomí o firmě.

Během třicetiminutového hovoru spolu můžeme několik těchto doporučení z Vašeho plánu projít. Můžeme s Vámi například probrat, jak:

zlepšit povědomí o Vaší firmě, produktech a službách
předvést v jediné reklamě až deset obrázků nebo videí

Po skončení hovoru obdržíte kopii plánu, který jsme pro Vás vytvořili. Můžete ho použít jako návod pro tvorbu a optimalizaci reklam. Pokud chcete naplánovat bezplatný hovor, klikněte sem. Počet volných termínů je omezený, proto doporučujeme zarezervovat si nějaký co nejdříve.

Facebook je firma, která potřebuje vydělávat

Nejprve je nutné si uvědomit, že Facebook je firma jako jakákoliv jiná. Má svého šéfa, zaměstnance, má své zajeté denní rutiny, má své silné i slabé stránky, a hlavně, potřebuje jako jakákoliv jiná firma vydělávat. To je vlastně pro její přežití zásadní.

Facebook vydělává z reklamy

Ať už používá Facebook po celém světě sebevíc uživatelů, nemá z nich tato sociální síť ani korunu. Pro Facebook jsou samotní uživatelé naprosto nepodstatní. Facebook  zajímají hlavně firmy

A proč? Právě firmy a společnosti totiž vkládají každý měsíc do reklamy na Facebooku nemalé finanční prostředky, z čehož je tato sociální síť živa. Z ničeho jiného nezískává takové sumy peněz, jako právě z placené reklamy. A tak se logicky snaží tyto své "služby", tedy placené reklamy, nabídnout více svým zákazníkům, firmám.

Facebook je jako mobilní operátor

Připodobnila bych to k mobilním operátorům. Určitě to znáte. Pravidelně vám jednou za čas zavolá někdo od vašeho mobilního operátora, kdo vám nabízí výhodnější tarif, více mobilních dat, nebo třeba nový mobilní telefon. 

A ne jinak je to i v případě Facebooku. Ten akorát nenabízí telefony, ale placenou reklamu. A nenabízí to po telefonu, ale po e-mailu.

Co se stane, pokud na tuto zprávu neodpovím?

Co to znamená pro vás? Prakticky nic. Považujte tuto zprávu jako reklamní newsletter či jakoukoliv jinou formu reklamy

Jak reagujete, když vám do schránky přistane newsletter? Hodíte jej do spamu, ignorujete jej, rozkliknete si jej, anebo nakoupíte? Naprosto stejně můžete reagovat i v tomto případě.

Vy nikomu volat nemusíte, ani nemusíte nic řešit, ani se nemusíte o nic strachovat. Toto považujte čistě jen jako reklamu ze strany Facebooku

Pokud jste zvědaví, samozřejmě se s podporou Facebooku můžete spojit. V tom vám nikdo bránit nebude a určitě tím nic nezkazíte. Za sebe to ale nevidím vůbec jako nutné. 

Sama jsem již několikrát s podporou Facebooku telefonicky hovořila a vždy to bylo spíše o představení možností reklamy na Facebooku, než o nějakých skutečně podstatných a relevantních radách. 

Je to ale logické - představte si to množství lidí a markeťáků, kteří by museli ve Facebooku pracovat, aby byli schopni, jak píšou ve své zprávě, vytvořit unikátní marketingové plány pro všechny firmy, které osloví, a to nejen ty české, ale po celém světě. Za mě nepředstavitelné.

Takže je to spíše jen na Vás. 

Nebude můj účet zablokován?!

Rozhodně to není tak, že kdybyste jim nezavolali, že vás zablokují nebo že vám zastaví reklamu. O tom to vůbec není. Pouze vám chtějí představit a odprezentovat své služby, abyste více využívali placené reklamy na Facebooku, ze které mají peníze. To je celé.

To, jak se tedy k této zprávě postavíte, je čistě jen na vás.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Měli jste spuštěné placené kampaně v prostředí METY. Něco jste tam utratili. Jenže v den splatnosti kampaní (ať už konkrétní den v měsíci, anebo dosažení určité částky), vám z nějakého důvodu platba neproběhla. Reklamní účet se vám tedy kompletně zablokoval. Kampaně stopnuly. Co teď? Jak se to dá vyřešit? A kde můžete znovu zadat úhradu svých...

Jasně. Vy to víte. Komunikace - otevřená, upřímná, aktivní, oboustranná, přímá - je základem všech dobrých vztahů. Všech vztahů. A ano, to i těch pracovních. Spoiler: I těch, které jsou mezi vámi a agenturou, nebo třeba markeťákem externistou. Bez p̶r̶ác̶e̶ komunikace nebudou koláče...

"Opatrně na tečky a další podobné znamínka v příspěvcích, jako jsou například: ".,?!'-/" - Algoritmus to v popisku dost špatně bere. Paradoxně to může dost ovlivnit dosah příspěvku. To samé emoji "💪🏼😁🤝🏆", když je jich dva a více, pak to může negativně ovlivnit dosah příspěvku."