Google+: Vše, co byste o této síti měli vědět

03.05.2018

Co to je? Google+ ještě žije? K čemu mi to bude? To je jen pár otázek, které přichází z řad mých klientů. A ani se není čemu divit. Nejen, že je sociálních sítí celá řada, a tak je těžké sledovat všechny, ale navíc je už Google+ poměrně překonaný. Pojďme si jej tedy v tomto článku trochu více rozebrat.

Historie a vývoj v čase

Google+ vznikl jako sociální síť 28. června 2011. Spustil jej tehdy, jak už název napovídá, samotný Google.

Na začátku byl Google+ zpřístupněn jen na pozvánky a pro omezený počet uživatelů. Postupně se ovšem otevřel všem, a tak nebylo divu, že už v lednu v roce 2015 zde existovalo asi 2,2 miliardy profilů. To je úctyhodné číslo a jednu dobu to bylo dokonce více než na Facebooku! Má to ale háček. Pouze 9 % z těchto uživatelů zde publikovalo nějaký veřejný obsah. Navíc to byly ve většině případů pouze komentáře na Youtube. Takže žádná velká sláva.

Na druhou stranu ti, kteří zde něco smysluplného zveřejňovali, měli klidně i tisíce sledujících. Konkurence totiž byla extrémně malá a o kvalitní obsah zde byla nouze.

Google+ dnes

Dnes Google+ stále ještě funguje. Ač jste možná o něm nikdy neslyšeli, pořád má své příznivce. Jsou to specifické skupiny uživatelů, které si Google+ v jeho počátcích oblíbily. Ovšem nečekejte davy lidí, jako jsou na Facebooku nebo na Instagramu.

Na letošní rok navíc Google připravil přes 50 aktualizací, které mají tuto sociální síť oživit.

K čemu vám je Google+ dobrý?

To ale nemění nic na faktu, že aktivních uživatelů je tu dnes velmi málo. S ostatními sítěmi se to ani nedá srovnávat. Proč byste si jej tedy měli založit? Podle mého názoru z jednoho jediného důvodu - SEO. Samotný Google totiž upřednostňuje při zobrazování ve vyhledávači ty firmy, které profil na Google+ mají. Chce tak logicky napomoci využívání své sociální sítě.

Sama jsem si to otestovala a skutečně: Příspěvky, které zveřejním na Google+, se ve vyhledávači zobrazí na vyšších pozicích než například moje články na blogu nebo odkazy na mou práci. Z tohoto pohledu to tedy má svůj význam.

Ovšem tisíce followerů, desítky lajků a spoustu komentářů neočekávejte. Spíše považujte tuto síť za strategický nástroj vašeho marketingu. Nic víc.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Stojíte před klíčovou otázkou: Dosáhli jsme 20% PNO na Facebooku - je to málo, nebo strašně hodně a musíme s tím začít něco dělat? Jaké PNO je na Facebooku vlastně "to správné"? A co když se na Facebooku nedokážete dostat pod 30% PNO? O tom všem se dočtete v tomto článku.

Nabízíte své produkty a služby pro Čechy, Slováky, ale i zákazníky z dalších zemí? Na webu to máte jednoduše vyřešené jazykovými mutacemi a různými měnami. Jenže, jak to vyřešit na soc. sítích?!