Co je influencer marketing a jak vybrat vhodného influencera

28.01.2021

Influencer marketing patří v posledních letech ke stále častěji využívaným způsobům propagace produktů i služeb. Kde se používá a jak si vybrat vhodného influencera? Na to získáte odpověď v tomto článku.

Co je influencer marketing

Influencer je, zjednodušeně řečeno, osoba, která svými názory a postoji dokáže ovlivnit další jedince.

Influencer marketing proto vsází právě na specifické psychologické aspekty působení reklamy. Zásadní je pro tento druh marketingu především specifická vyšší účinnost. Lze totiž říci, že současný zákazník se chová odlišně. Je ochoten méně věřit značce jako takové, ovšem více čte recenze a dbá na osobní doporučení.

Influencer coby osoba, která dokáže vzbudit důvěru, proto představuje vysoce účinný způsob, jak vám může prostřednictvím sociálních sítí budovat sílu vaší značky, produktu nebo služby.

Kde se daří influencer marketingu?

Ačkoli největší sociální sítí je v současné době Facebook, za nejúčinnější je z pohledu influencer marketingu považován Instagram. Průzkumy uvádějí, že až 60 % uživatelů se o nových značkách dozví právě z Instagramu. Obdobně účinným propagačním kanálem pro influencer marketing je Youtube

Zároveň právě díky jeho vysoké účinnosti jej lze doporučit i malým značkám, které nemají na digitální marketing tak rozsáhlý rozpočet. 

K čemu vám bude influencer?

Každé marketingové rozhodnutí, a to i tedy výběr influencera, by mělo být podpořeno vědomím, čeho se snažíme tímto krokem docílit. Co je vašim cílem? Jde vám o podporu prodeje? Uvedení nového produktu na trh? Nebo zvyšování povědomí o značce? 

Toto je velice důležité si na začátku stanovit, abyste pak nehonili vzdušné zámky a přitom ani nevěděli, kam míříte.

Jak vybrat influencera

Influencera je nutné vybírat v souladu s filozofií vaší značky, ale také s filozofií a zaměřením obsahu daného influencera. 

Není vhodné vybírat influencera, který nemá žádné domácí zvíře, pokud chcete, aby propagoval vaše krmivo pro zvířata. Nebo naopak není vhodné poptávat bezdětnou influencerku, když jediným vašim produktem jsou plenky pro děti.

Proto vždy vybírejte daného influencera pečlivě a s rozvahou. Klidně si na to dejte dostatek času.

Kde najít vhodného influencera?

Nevíte, kde takového člověka najít? Jak na takového člověka narazit? Pomoci vám s tím může analýza hashtagů a klíčových slov, která jsou pro značku nejvýstižnější. Tato klíčová slova můžete následně vložit do vyhledávání v Google i pro hledání hashtagů na konkrétní platformě. Vybírat můžete také z databáze influencerů lafluence.com.

Malý nebo velký influencer?

Často se setkávám s názorem, že když už spolupráce s influencerem, tak jen s tím největším. Rozsah publika u samotného influencera přitom vůbec není klíčový. 

Ukazuje se naopak, že velmi úspěšně mohou působit spíše mikroinfluenceři, tj. ti, kteří mají v českých podmínkách minimálně 5.000 sledujících. Ti jsou často vnímáni důvěryhodněji cílovou skupinou, kterou lze označit spíše za specifickou komunitu.

Proč je pro vás lepší menší než velký influencer?

U takového influencera může být ceněn určitý hlubší vhled do dané problematiky a vyšší míra autentičnosti. Zjednodušeně řečeno, sledující sledují dotyčného influencera proto, že si cení jeho konkrétních názorů, vnímají ho na přátelské rovině a věří mu, nikoli pro jeho popularitu obecně. 

Výhodou je i významně nižší nákladovost takovéto marketingové kampaně.

Které konkrétní aspekty jsou u výběru influencera důležité

Obecně je nutné vyhodnotit:

  • zda influenceři publikují pravidelně (nejméně 1x týdně), 
  • jejich příspěvky působí přirozeně (nejsou ale jen pozitivní, mnohdy vyvolávají kontroverzi a bouřlivé diskuse), 
  • komentáře nejsou obecné, zahlcené spamem. 

Všímejte si i struktury komentujících, zda se jedná stále o tytéž osoby nebo se fanoušci střídají.

Pozor na falešné fanoušky

Bohužel účinnost influencer marketingu vám mohou snižovat falešní influenceři s falešnými nakoupenými sledujícími. Napomoci k jejich odhalení vám mohou specifické nástroje, například HypeAuditor či IG Audit, který je dokonce bezplatný.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Možná jste už o tom někdy slyšeli - když zasáhnete do nastavení reklamy na Facebooku, vyresetuje to její dosavadní výsledky a vrátí jí to do fáze učení. Co konkrétně ale resetuje fázi učení? To bude mým dnešním tématem.

Je to jeden z faktorů, který nedokážete ovlivnit. Přitom někdy ovlivňuje vás a výsledky vašich reklam, a to nejen na soc. sítích. Počasí. Určitě už jste někdy slyšeli, že i počasí může mít vliv na výsledky vašich reklam. Ovšem jak? Do jaké míry? A jak s tím můžete do budoucna pracovat a plánovat? V tomto článku se to pokusím rozklíčovat....

Cítíte to? To už nám rok 2024 dýchá na záda. Zdá se to jako naprosto neuvěřitelné, ale už za pouhých 52 dní je tady nový rok 2024. A stejně jako jakýkoliv jiný předcházející rok, tak i ten s číslovkou 2024 přinese spoustu marketingových akcí, událostí a aktivit. Pojďme se na ně tedy s předstihem podívat, abyste se na ně mohli už teď připravit....